یك عضو شورای اسلامی شهر تهران تاكید كرد:

ضرورت ثبت ملی توچال

ضرورت ثبت ملی توچال به گزارش ال مور یك عضو شورای اسلامی شهر تهران با تاكید بر ضرورت ثبت ملی توچال اظهار داشت: اگر توچال ثبت ملی نشود در معرض صدمه قرار خواهد گرفت.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، احمد مسجدجامعی در آیین نكوداشت روز تهران اظهار داشت: آیین روز تهران در پنجمین سال به هفته تهران گسترش پیدا كرده و بهتر است بگوییم هر روز، روز تهران است چونكه هر روز، روز ایران است. ساختمان شمس العماره كه آیین روز تهران در كنار آن برگزار می گردد نمادی از تهران است، نمادی از تجدد، تلفیق تجربه ایرانی و جهانی به حساب می آید. در این مكان از بادگیرهای یزد و باغ ایرانی نشانه هایی دیده می شود. اینجا در نگاره ها رده پای مكتب شیراز و اصفهان و همه مكاتب مشاهده می شود. همینطور دستاوردهایی از لرستان، آذربایجان و... نشانه هایی را می توان پیدا كرد.
وی افزود: این بنا تنها بنای ثبت شده جهانی است و با این شرایط جهانی شدن آن محقق شده است. بیشتر از ۲۵ قوم ایرانی در شكل دادن اینجا سهیم بودند. در تهران ده ها و صدها حسینیه، مدرسه، مسجد، كلیسا، كنیسه و آتشكده وجود دارد كه نشان از روح معنویتی است كه تهران خواهان آن است.
وی تصریح كرد: از قدیمی ترین گزارش هایی كه درمورد تهران وجود دارد نشانه هایی از ارامنه و مسیحیان در تهران مشاهده می شود كه حاكی از روح معنا و پناهگاه بودن ایران برای این افراد حكایت می كند. اگر به قبرستان های وسیعی كه در ایران وجود دارد، دقت كنیم نمادهای لهستانی ها، روس ها، انگلیسی ها و... وجود دارد كه همه توانسته اند در آزادی كامل نمادهای خویش را به نمایش بگذارند و هنوز هم این نمادها باقی مانده است. این آزادی تا بدان جا ادامه پیدا كرده كه برای آنها كلیسا و كنیسه بوجود آمده تا با آزادی به عبادت خود بپردازند.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود تصریح كرد: روز تهران روز شهرداری تهران نیست بلكه روز شهروندان تهرانی است كه در ساخت این شهر با یكدیگر همكاری داشته اند. خیلی از هنرمندان جای جای كشور در تهران بالیدند و باعث افتخار شدند. تهران در حقیقت شهری به وسعت ایران است و وقتی از تهران صحبت می نماییم یعنی از ایران صحبت می نماییم. هیچ تصمیمی منهی نگاه كلان ملی نمی توان برای تهران گرفت.
وی اضافه كرد: تاریخ كهن و حتی تاریخ معاصر تهران به درستی شناخته نشده است. هویت تهران در طبیعت تهران و در قله توچال است كه از ظرفیت ها و هویت های این شهر حكایت دارد. در حقیقت هویت تهران در قنات های آن نهفته است.
وی افزود: اگر توچال ثبت ملی نشود در معرض صدمه قرار دارد و همانند خیلی از ظرفیت های دیگر تهران صدمه خواهد دید.
مسجدجامعی با تاكید بر اینكه تهران روایت ایران است، اضافه كرد: در مورد الواح هخامنشی یكی از كسانی كه برای آنها گام برداشت و كوشش كرد كه یك هزار و ۷۰۰ لوح گلی به كشور بازگردانده شود و آنها را مغتنم شمرد و همه این كارها را بی سروصدا انجام داد، آقای دكتر ظریف بود.
وی افزود: اولین تاسیسات شهری در تهران توسط بانوان انجام شد. همانند حمام خانم ها و مدرسه خانم. در بیشتر از ۴۰۰ سال پیش تكیه خانم ساخته شد و بنیان همه این تاسیسات شهری توسط خانم ها گذاشته شد.1398/07/15
23:41:03
5.0 / 5
4628
تگهای خبر: باغ , بانوان , ساخت , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران عزیز ال مور در مورد این پست
نظر شما در مورد این مطلب ال مور
نام:
ایمیل:
نظر شما:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
almor.ir - حقوق سایت ال مور محفوظ و متعلق به مالک ال مور است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس