عوامل موثر در بروز بدهی های سازمان بیمه سلامت

عوامل موثر در بروز بدهی های سازمان بیمه سلامت به گزارش ال مور عضو هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت ایران ضمن برشمردن دو عامل مهم در بروز بدهی های این سازمان بیمه گر، در عین حال اظهار داشت: اگر می خواهیم اقدام مهمی برای حوزه سلامت انجام دهیم تا علاوه بر افزایش سطح سلامت به هدف بهینه سازی منابع هم دست یابیم، چاره ای جز اجرای نظام ارجاع، سطح بندی خدمات و پزشك خانواده نداریم.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، دكتر علی حسن زاده با اشاره به اینكه سیاست درهای باز برای پوشش بیمه ای سبب شد كه افراد فقیر و غنی همه در یك رده قرار گرفته و بیمه شوند این در شرایطی است كه در بحث یارانه ها ثروتمندان بسیار بیشتر از فقرا از یارانه بهره می برند، بیان كرد: برپایه مطالعات انجام شده توسط بانك جهانی در هندوستان مشخص شد كه افراد ثروتمند ۳۳ درصد و افراد نیازمند كمتر از ۱۰ درصد از یارانه بهره می برند. ازاین رو اگر همه به صوت مجانی وارد یك صندوق شوند، عملا توزیع ریسك مناسبی صورت نمی گیرد. بنابراین بیمه الزامی عنوان شد تا كسانی كه از توان مالی برخودار هستند، در حق بیمه خود مشاركت داشته باشند و سایر افراد نیازمند از منابع عمومی و یارانه ها بهره مند شوند.
وی افزود: باید به این نكته اشاره نمود كه دو عامل در ایجاد بدهی سازمان بیمه سلامت نقش عمده داشت؛ نخستین عامل مربوط به تغییر قیمت ها بود. وقتی قیمت خدمات افزایش می یابد اگر سیاست پشتیبان آن به درستی تنظیم نشود و فرآیندها همانند قبل باشد، بطور قطع منجر به افزایش هزینه می شود. نكته دوم اجرای بیمه مجانی بدون ارزیابی وسع بود. پیشبینی های اولیه این بود كه ۴ میلیون نفر بیمه شوند ولی این تعداد به حدود ۱۲ میلیون نفر رسید.
عضو هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت ایران اظهار داشت: به صورت میانگین به ازای هر نفر حدود ۴۸ هزار تومان سرانه اختصاص داده می شود. اگر خانوار یك نفره را در نظر بگیریم، در سال ۵۰۰ هزار تومان می شود كه با در نظر گرفتن جمعیت ۱۰ میلیونی با ۵ هزار میلیارد تومان كسری منابع روبرو می شویم.
وی بیان كرد: در دو سال گذشته با عنایت به سیاست های اتخاذ شده وضعیت بگونه ای بوده كه كسری ها را به حداقل برسانیم؛ به صورتی كه با اجرای سامانه های الكترونیك، استحقاق سنجی، رفع همپوشانی بیمه ای و... نزدیك به هشت درصد از مصارف سازمان كاهش پیدا كرد كه رقم قابل توجهی است.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان بیمه سلامت، حسن زاده با اشاره به اینكه بیمه الزامی كمبود منابع سال های گذشته را جبران نمی كند بلكه می توان اظهار داشت كه منابع را متعادل تر و متوازن تر می كند، اضافه كرد: پایه همه این مسائل بحث عدالت است. عدالت حكم می كند كه شما از منابع به اندازه دارایی هایتان بهره ببرید.
عضو هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت ایران اظهار داشت: یك اصل در دنیا وجود دارد و آن این است كه هیچ برنامه ای از محل منابع عمومی نباید اجرا شود، مگر اینكه فقرا از آن بهره ببرند. بیمه الزامی سلامت و انجام آزمون وسع با همین نگاه صورت می گیرد كه در اغلب كشورها این اقدام صورت گرفته و یارانه به كسانی تعلق می گیرد كه نیازمند واقعی هستند.
حسن زاده افزود: در كشور ما هم بر مبنای مصوبه هیات وزیران اقشار كم درآمد یعنی كسانی كه كمتر از ۴۰ درصد از حداقل حقوق را دریافت می كنند مجانی بیمه شده ولی سایر افراد به اندازه توان مالی در تامین منابع بیمه ای باید مشاركت داشته باشند كه وظیفه اجرای آزمون وسع بر عهده وزارت رفاه است.1398/09/02
17:37:57
5.0 / 5
4256
تگهای خبر: آینده , برند , بیمه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس