صادرات ۱۸۰ میلیون دلاری فرآورده های آرایشی ایرانی

صادرات ۱۸۰ میلیون دلاری فرآورده های آرایشی ایرانی به گزارش ال مور مدیركل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو از صادرات ۱۸۰ میلیون دلاری فرآورده های آرایشی ایرانی به كشورهای مختلف اطلاع داد و اظهار داشت: ظرفیت های خالی تولید در این عرصه را احصاء می نماییم تا بتوانیم آنها را بهره ور نماییم.به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، دكتر عبدالعظیم بهفر در نشست خبری دومین همایش و نمایشگاه محصولات كازمتیك، با اشاره به اینكه این نوع فرآورده ها همچون كالاهای سلامت محوری هستند كه اغلب مردم جامعه از كودكی تا كهنسالی از آنها استفاده می نمایند، اظهار داشت: از آنجائیكه اقلام آرایشی و بهداشتی جزو كالاهایی هستند كه باید به صورت مداوم مورد استفاده قرار گیرند، باید استانداردهای لازم را كسب كنند تا به سلامت مردم جامعه صدمه ای وارد نشود.

بهفر با اشاره به اقداماتی كه برای نظارت و سیاست گذاری در حوزه محصولات آرایشی و بهداشتی وارداتی و تولید داخلی انجام شده است، اضافه كرد: بر همین مبنا یك پل ارتباطی و قانونمند بین اداره كل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با مراكز سیاستگذار عمده مانند اتحادیه اروپا ایجاد كردیم تا فرآورده های تولید داخلی در این عرصه هم به سمت استانداردهای اروپایی سوق داده شوند. همینطور با انجمن های آرایشی - بهداشتی روابطی ایجاد كردیم تا فرآیندهای غیرحاكمیتی مانند صدور مجوزها را به آنها برون سپاری نماییم. بر همین مبنا انجمن تولیدكنندگان آرایشی و بهداشتی قبول كرده است كه در این زمینه به سازمان غذا و دارو كمك نماید.

وی با تاكید بر ضرورت پشتیبانی از تولید داخلی بعنوان سیاست اصلی كشور، اظهار داشت: لیستی با كمك انجمن های آرایشی و بهداشتی تهیه شده كه بر مبنای آن مشخص می شود كه كدام یك از كالاهای آرایشی بهداشتی نیازمند واردات هستند و كدام یك از آنها را می توان در كشور تولید كرد. همینطور ظرفیت های خالی تولید در این عرصه را احصاء می نماییم تا بتوانیم آنها را بهره ور نماییم. بر همین مبنا پارسال ۵۱ فرآورده در این عرصه یا پروانه ساخت یا پروانه بهره برداری دریافت نمودند و یا در بازار عرضه شدند. همینطور كمیته مشتركی میان صنعت و دانشگاه ها تشكیل شد كه توانسته اند خطوط تولیدی جدیدی را بوجود آورده و به سمت تولید می روند؛ به صورتی كه بزودی شاهد حضور این فرآورده ها در بازارهای داخلی و خارجی خواهیم بود.

بهفر با اشاره به اینكه سازمان غذا و دارو به دنبال تغییر سیستم نظارتی به سمت افزایش دقت و تأیید فرآورده های آرایشی و بهداشتی است، اظهار داشت: با همكاری تولیدكنندگان فرآیندی شروع شده تا از ظرفیت های خالی شركت های آرایشی و بهداشتی استفاده گردد.

بهفر افزود: در سال ۹۷ شاهد كاهش ۷۵ درصدی پروانه های واردات محصولات آرایشی بهداشتی بوده ایم. همینطور در سال ۱۳۹۶، نزدیك به ۹۲۰ پروانه بهره برداری از كارخانه داشتیم كه با رشدی ۱۱ درصدی در سال ۱۳۹۷ مواجه گردید و ۱۰۱ پروانه بهره برداری از كارخانه های تولید لوازم آرایشی به میزان آن افزوده شد. در عین حال میزان واردات بر مبنای پروانه ها در سال ۱۳۹۶، ۱۲ هزار و ۶۸۰ مورد بوده كه این رقم در سال ۹۷، به سه هزار و ۳۵۰ مورد كاهش یافته است.

بهفر با اشاره به اینكه صادرات ۱۸۰ میلیون دلاری محصولات آرایشی به كشورهای مختلفی چون كانادا، تركیه، آلمان، عمان و...، اظهار داشت: خوشبختانه استانداردهای محصولات ایرانی از استانداردهای اروپا پیروی می كنند و از كیفیت مناسبی برخوردار می باشند. در عین حال به نظر می آید كه وزارت صمت هم محدودیت هایی را برای واردات محصولات آرایشی و بهداشتی در جهت پشتیبانی از تولید داخلی بوجود آورده است.
1398/09/05
20:39:55
5.0 / 5
4313
تگهای خبر: آینده , تولید , جامعه , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس