سخنگوی سازمان انتقال خون اعلام كرد

كاهش سطح ذخایر خونی در كشور

كاهش سطح ذخایر خونی در كشور به گزارش ال مور سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به اینكه استان های تهران، فارس، اصفهان، مشهد و مازندران بیشترین مصرف خون را دارند، اظهار داشت: ایران سالانه به 2.5 میلیون واحد خون اهدایی نیاز دارد.دكتر بشیر حاجی بیگی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه ۱۷ درصد اهداكنندگان خون در تهران هستند، اظهار داشت: در عین حال ۲۵ درصد خون مصرفی كل كشور در تهران مصرف می شود. برای اینكه مراكز درمانی و جراحی ها در تهران گسترش یافته است و همین سوژه مصرف خون و فرآورده های خونی را بالا برده است.

وی اضافه كرد: سازمان انتقال خون برای كمك به شبكه خونرسانی كشور، فراخوانی عمومی را جهت اهدای خون ارائه داد. البته چه بسا در بعضی استانها با اهدای خون مردم، نیاز به خون و فرآورده های خونی برطرف می شود، اما در بعضی استان های بزرگ مانند تهران بوسیله شبكه خونرسانی میزان مورد نیازمان را تامین می نماییم.

حاجی بیگی افزود: بطور كلی در كشور ۹۳۰ بیمارستان و مركز درمانی وجود دارد كه ۸۰۰ موردش دارای بانك خون بوده و خون و فرآورده های خونی مورد نیازشان را از اداره كل های انتقال خون دریافت می كنند. تهران با ۱۶۰ بیمارستان و مركز درمانی، شیراز با ۶۳ مركز درمانی و بیمارستان، اصفهان با ۶۲ مركز درمانی و بیمارستان، مشهد با ۶۰ مركز درمانی و بیمارستان، مازنداران با ۴۷ بیمارستان و تبریز با ۴۲ بیمارستان استان های پرمصرف خون ما هستند.

وی اشاره كرد: در عین حال ۱۶ تا ۱۷ درصد خون اهدایی كشور در تهران اهدا می شود، درحالیكه مصرف خون در تهران ۲۵ درصد است كه این میزان بوسیله شبكه خون رسانی كشور تامین می شود.

سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به اینكه میزان اهدای خون با سرد شدن هوا، كاسته می شود، اظهار داشت: در فصل سرما میزان تردد كاهش پیدا می كند و بر روی اهدای خون نیز تاثیر دارد. باید توجه كرد كه ما برای اهدای خون فراخوان دادیم و به تمامی گروه های خونی نیاز داریم. خصوصاً در استان های تهران، فارس، اصفهان، مشهد، مازندران و... كه بیشترین مصرف خون را دارند.

حاجی بیگی اظهار نمود: نگرانی ما تامین خون نیست؛ چونكه مردم همچنان برای اهدای خون بازگشت می كنند و به صورت روزانه خون را تامین می نماییم، اما نگرانی مان كاهش سطح ذخایر خون در كشور است. باید توجه كرد كه ایران سالانه به ۲.۵ میلیون واحد خون اهدایی نیاز دارد.

گفتنی است كه مراكز جامع اهدای خون در تهران هر روز از ساعت هشت بامداد تا هشت شب فعال می باشند. مراكز استانی نیز از بامداد تا پس از ظهر باز بوده و مبادرت به خون گیری می كنند.

منبع:

1398/09/11
13:49:28
5.0 / 5
4119
تگهای خبر: درمان , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس