بیشتر از 811 هزار تبعه خارجی با كمك نهضت باسواد شدند

بیشتر از 811 هزار تبعه خارجی با كمك نهضت باسواد شدند به گزارش ال مور رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به سوادآموزی اتباع خارجی اظهار داشت: سازمان نهضت سوادآموزی توانسته از سال 63 تابحال بالغ بر 811 هزار نفر از اتباع خارجی را در چارچوب طرح های مختلف بین المللی با هماهنگی اداره كل اتباع وزارت كشور و انعقاد تفاهم نامه همكاری تحت پوشش خود قرار دهد.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، شاهپور محمدزاده در سخنان قبل از خطبه نماز جمعه تهران، ضمن گرامیداشت سالروز هفتم دی ماه، چهلمین سالگرد تاسیس نهضت سوادآموزی، اظهار داشت: در دهه اول فعالیت نهضت سوادآموزی باوجود اینكه شرایط كشور در شرایط جنگی بود، توانست شاخص باسوادی كشور را در سرشماری سال ۶۵ نزدیك به ۱۴ درصد افزایش دهد و درصد باسوادی كشور از ۴۷.۵ درصد در سال ۵۵ به حدود ۶۱.۸ در سال ۶۵ رسید.
وی اشاره كرد: در دهه دوم با اجرای طرح های مختلف و كاربردی سبب شد كه در سرشماری سال ۷۵ نرخ باسوادی در ایران با افزایش ۱۸ درصدی به ۸۰ درصد برسد. این افزایش در سرشماری سال های ۸۵، ۹۰ و ۹۵ ادامه یافت و اگر این نرخ را در گروه سنی فعال جامعه كه از اولویت های برنامه نهضت سوادآموزی است مورد بررسی قرار دهیم، می بینیم كه درصد باسوادی در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال طبق آخرین سرشماری مركز آمار ایران در سال ۹۵ به میزان ۹۴.۷ درصد رسیده است و در برآورد سال ۹۸ به بیشتر از ۹۶ درصد افزایش یافته است. این رشد حاصل ۴۰ سال همت و تلاش همكاران عرصه سوادآموزی، آموزشیاران و آموزش دهندگان و پیشكسوتان و در راس آنها حضرت حجت الاسلام و المسلمین قرائتی است كه سال ها مسئولیت این نهاد انقلابی را بعنوان ریاست سازمان برعهده داشت.
محمدزاده عنوان كرد: بعنوان عضو كوچك این خانواده از همه زحمات تشكر كنم، همین طور از همه ائمه جمعه و جماعات به خاطر توجه به مسئله سوادآموزی و تبیین اهمیت سواد در آموزه های دینی برای آحاد جامعه تقدیر كنم.
وی با اشاره به برنامه ها و دستاوردهای نهضت سوادآموزی افزود: در امتداد ایجاد عدالت آموزشی از لحاظ جنسیت در میان مخاطبان سوادآموزی و ضمانت دسترسی كامل و عادلانه دختران به آموزش پایه با كیفیت مناسب، سازمان با اختصاص حدود ۸۰ درصد از كارهای سواد آموزی به دختران و زنان به خصوص در مناطق روستایی سبب شد شاخص سواد در قشر زنان با شتاب بیشتری افزایش یابد، تا جایی كه تفاوت نرخ باسوادی در میان زنان و مردان از ۲۳.۴ درصد پیش از انقلاب به حدود ۶.۸ درصد در سال ۹۵ كم شود و این رقم در برآورد سال ۹۸ به كمتر از 6.5 درصد می رسد البته این اختلاف در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال حدود ۲.۲ دهم درصد در سال ۹۸ برآورد می شود.
بگفته رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، به منظور تحقق عدالت آموزشی و كاهش اختلاف سواد بین مناطق شهری و روستایی كشور، اختصاص حدود ۵۵ درصد از كارهای سوادآموزی به مناطق روستایی در ۴۰ سال قبل سبب شد تا شاخص سواد در مناطق محروم كشور بهبود یابد، بطوریكه طبق سرشماری سال ۵۵ به غیر از سال ۹۵، میزان باسوادی رشد فزاینده ای را داشته است.
محمدزاده در ادامه با اشاره به طرح بسیج سواد آموزی كه در سال ۶۹ همگام با بیان سال مبارزه جهانی با بی سوادی بوسیله یونسكو در كشور اجرا شد، اظهار داشت: با اجرای این طرح بالغ بر ۳ میلیون نفر از كودكان لازم التعلیم و بازمانده از تحصیل و نوجوانان و جوانان محروم از سواد، تحت پوشش سوادآموزی قرار گرفتند. طرح لازم التعلیم از سال ۶۵ به مدت ۱۴ سال با هدف تحت پوشش قرار دادن كودكان و نوجوانان لازم التعلیم گروه سنی ۶ تا ۱۷ سال مناطق روستایی و عشایر كه هنوز تحت پوشش نظام آموزشی همگانی كشور قرار نگرفته بودند، با مساعدت نظام آموزشی كشور اجرا و سبب شد برمبنای اجرای این طرح بیشتر از 1.5 میلیون نفر در پایه های مختلف دوره ابتدایی تحت پوشش قرار گیرند و تعداد بازماندگان از تحصیل در دوره ابتدایی به كمتر از ۲ درصد كم شود.
بنابر اظهارات رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، طرح آموزش اولیای بی سواد دانش آموزان با هدف به صفر رساندن بی سوادی در میان اولیای دانش آموزان، بوسیله تقویت نقش و مسئولیت مدیر مدرسه و استفاده از ظرفیت و امكانات مدرسه و بهره گیری مطلوب از نقش دانش آموزان در جذب، شناسایی و آموزش اولیا تدوین شد. این طرح از زمان آغاز در سال ۹۳ تابحال حدود ۴۴۳ هزار نفر والدین بی سواد را در سراسر كشور شناسایی كرد و آموزش داد. امیدواریم با اجرای این طرح آمار باقی مانده اولیای بی سواد امسال و سال های آینده كم شود.
محمدزاده در ادامه درباره مراكز یادگیری محلی نیز اظهار داشت: این مراكز، مراكزی هستند كه علاوه بر آموزش پایه سواد، مهارتهای زندگی اجتماعی حقوق شهروندی و حرفه ای را به افراد سوادآموز ارائه می كند. وجود مراكز یادگیری محلی سواد آموزی ظرفیتی است برای تحقق قسمتی از شعار سال رهبری.
ایشان سپس با اشاره به سوادآموزی اتباع خارجی اظهار داشت: این طرح به منظور ارتقای شاخص باسوادی و آموزش سواد به مهاجران مقیم ایران برای تقویت و ترویج فرهنگ اسلامی و توانمندسازی مهاجرین خارجی با اولویت اتباع كشور دوست و برادر در جهت بهبود زندگی فردی و اجتماعی شكل گرفته است. سازمان نهضت سوادآموزی توانسته از سال ۶۳ تابحال بالغ بر ۸۱۱ هزار نفر از اتباع خارجی را در چارچوب طرح های مختلف بین المللی با هماهنگی اداره كل اتباع وزارت كشور و انعقاد تفاهم نامه همكاری تحت پوشش خود قرار دهد.
وی اشاره كرد: سازمان نهضت سوادآموزی با هدف از بین بردن بی سوادی، توسعه سواد و ارتقا فرهنگ اسلامی با اجرای طرح های مختلف و اثربخش توانسته علاوه بر سواد آموزی قشرهای وسیع از جامعه هدف خود، طرح های موفقی را به مرحله اجرا بگذارد كه شش طرح در مجامع بین المللی نشان افتخار كسب كرده است.
محمدزاده در خاتمه از نمازگزاران درخواست نمود كه تعداد اندك بی سواد باقی مانده را برای حضور در كلاس های سوادآموزی ترغیب كنید تا در فرصت باقیمانده برنامه ششم توسعه، باسواد شوند و با سوادی گروه سنی زیر ۵۰ سال در كشور كامل شود.
منبع:

1398/10/07
09:52:29
5.0 / 5
4076
تگهای خبر: آموزش , آینده , توسعه , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس