وزیر بهداشت اعلام كرد

كمبودهای دارویی یك سوم زمان مشابه سال قبل

كمبودهای دارویی یك سوم زمان مشابه سال قبل به گزارش ال مور وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت ذخایر دارویی كشور اظهار داشت: طبق آمارها امروز كمبودهای دارویی نسبت به زمان مشابه سال قبل یك سوم است آن هم در شرایطی كه شاید به جرأت بتوان گفت یكی از سخت ترین سال های جنگ اقتصادی پس از انقلاب اسلامی است.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در سومین یادواره ایثارگران و شهدای حوزه دارویی كشور با اشاره به اینكه ابتدا باید برای اتفاقات اخیر تسلیت بگویم، اظهار داشت: نخستین اتفاق شهادت سردار بزرگ مان بود. گاهی انسان با خودش می گوید كه ایكاش با یك شخصیتی آشنا نمی شد تا سوز دلش قرار بگیرد، اما از طرفی هم می گوید اگر در این عمر كوتاه توفیق همنشینی با یكی از نوادر را نمی یافت ضرر می كرد. دومین اتفاق حادثه ای بود كه در كرمان رخ داد كه البته بنده در آنجا حضور داشتم و سانحه دردناكی بود. سومین اتفاق هم حادثه ای بود كه برای عزیزان مان در هواپیما پیش آمد كه همه این حوادث را تسلیت می گویم و امیدوارم خداوند همه این افراد را با اولیاء خود محشور كند.
وی ادامه داد: برای من در یادبود شهدا حرف زدن بسیار كار سختی است. در زمانی كه در سازمان برنامه و بودجه بودم یك روز استاد چكناواریان به من سر زد و به ایشان گفتم چرا سمفونی شهدا را اجرا نمی كنی، آقای چكناواریان با بهت به من اظهار داشت كه می دانی سمفونی برای شهید یعنی چه؟ می دانی مقام شهید چقدر بالاست و می دانی نواختن و صحبت كردن برای شهید كار هر كسی نیست. ازاین رو من هم در جلساتی كه برای شهدا برگزار می گردد زبانم الكن است.
وزیر بهداشت با اشاره به اینكه به روح همه شهدا بخصوص شهدای جامعه پزشكی و داروسازی كشور درود می فرستم، اظهار داشت: شهدای جامعه پزشكی و داروسازی كسانی بودند كه روپوش سفید آنها جامه گلگون آخرت شان شد و دست و پای پدران و مادران شهدای عزیز را می بوسم. من همواره فكر می كردم كه چه عامل و خصیصه ای را می توان برای شهدا ذكر كرد كه در دیگران نیست. مدت هاست به این جمع بندی رسیدم كه بزرگترین خصیصه ناب در شهدا عاشقی و عشق ورزیدن است. عشق به وطن، عشق به اصول انقلاب، عشق به شهادت برای پیوستن به ابدیت و حضرت حق و عشق به رسیدن به كربلا در شهدا وجود داشت. این افراد در راه عشق بود كه جاودانه شدند. راز ماندگاری شهدا عاشقی است و راه این عشق دل بریدن از دنیاست.
نمكی افزود: در سفرهایی كه می روم زمانی كه بر گلزار شهدا ادای احترام می كنم نخستین سوالی كه در ذهنم می آید این است كه من چه رسالتی نسبت به این شهدا دارم و چه كنم كه بتوانم از خون پاك آنها پاسداری كنم. باید پرسید كه انتظار شهدای داروسازی از داروسازان امروز مملكت چیست؟ فكر می كنم نخستین آرزوی این روح های بلند پاسداری از حقوق مردم این سرزمین است. در عین حال از همكاران داروسازم تشكر می كنم كه در این روزهای سخت تلاش می كنند تا داروهای مورد نیاز مردم به دست شان برسد. هفته گذشته در دورترین نقاط مرزی بودم و از دكتر داروسازی پرسیدم كه كمبود دارو ندارید؟ پاسخ دادند "خیر".
وزیر بهداشت همینطور اظهار داشت: ازاین رو ببینید كه همكاران ما در كشور چقدر تلاش می كنند تا این اتفاق بیفتد. چه كسانی كه تلاش می كنند تا دارو را از خارج از كشور وارد كنند و چه تولید كنندگان، علیرغم اینكه آمریكایی ها به دروغ می گویند كه ما برای دارو و تجهیزات پزشكی تحریم قائل نیستیم، اما بیشترین نیرنگ ها را در همین حوزه اعمال می كنند تا مردم ما را به زانو درآورند، اما مطمئن باشید كه به حرمت خون شهدا و دعای شبانه روزی خانواده هایشان بطور قطع این آرزو را به گور خواهند برد كه این ملت بزرگ در مقابل این فشارها به زانو درآید. اینكه یك نفر در سرباز و كنارك می گوید دارو و تجهیزات پزشكی وجود دارد، نشانه تلاش شبانه روزی همكاران داروساز شامل وارد كننده و تولید كننده است كه اجازه نداده اند پشت مرم خالی شود.
نمكی تصریح كرد: امروز طبق آمارها كمبودهایمان در حوزه دارو نسبت به زمان مشابه سال قبل یك سوم است و این افتخار بزرگی برای جامعه داروسازی كشور است آن هم در شرایطی كه شاید به جرأت بتوان گفت یكی از سخت ترین سال های جنگ اقتصادی پس از انقلاب اسلامی است.
نمكی افزود: دومین موضوعی كه تردید ندارم شهدا از ما می خواهند این است كه اگر در یك روزی آنها در دفاع از مرزهای جغرافیایی این سرزمین جانفشانی كردند، امروز تك تك ما باید از مرزهای پاكیزگی دفاع نماییم. ما نباید اجازه دهیم چه در حوزه واردات، چه در حوزه توزیع، چه در عرصه تولید و عرضه مردم ذره ای فكر كنند كه جامعه داروسازی دامنش آلوده به فساد است. من تردید ندارم جامعه داروسازی این مملكت دزد نمی گردد، به بیت المال خیانت نمی كند و برای مال بیشتر، مردم را فریب نمی دهد، ارز این مملكت را نمی برد، كالای بی هویت را به بیمار سرطانی نمی فروشد. ازاین رو شهدا انتظار دارند جامعه داروسازی كشور خودش بزرگترین سپر برای دفاع از پاكیزگی در درون این جامعه شود. تردید ندارم كه آرزوی همه شهدا این است كه این مملكت در عرصه بین المللی هر روز سرافرازتر شود. ما امروز در حوزه تولید شركت های دانش بنیان و در عرصه های گوناگون حرفه داروسازی موفقیت های به شدت قابل ملاحظه ای به دست آورده ایم؛ بطوریكه در صنعت داروسازی و در تولید فرمول های جدید و های تكنولوژی یكی از كشورهای مطرح جهان محسوب می شویم.
وزیر بهداشت همینطور اظهار داشت: درباره سه درصد داروی وارداتی كه حدود ۲.۵ برابر نسبت به ۹۷ درصد داروی تولید داخل ارزبری دارد، مصمم هستیم كه با همت جامعه داروسازی و متخصصین مان در دانشگاه ها بتوانیم كاری نماییم كه در سال های آینده خودمان را از تمام واردات بی نیاز كرده و در عرصه داروسازی یكی از كشورهای مطرح در جهان باشیم.
منبع:

1398/10/30
16:21:33
5.0 / 5
4675
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس