كرونا، قاچاق سوخت را كم كرد

كرونا، قاچاق سوخت را كم كرد ال مور: رئیس پلیس مبارزه با قاچاق كالا و ارز پلیس امنیت اقتصادی ناجا اعلام نمود كه شیوع ویروس كرونا قاچاق سوخت را تحت تأثیر قرار داده و كم كرده است.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، سرهنگ جلال امینی در این زمینه اظهار داشت: "فرآورده های نفتی یارانه ای" که دولت با پرداخت یارانه آنرا کمتر از قیمت تمام شده به بهره برداران عمده سوخت واگذار می کند و شامل نفت سفید، بنزین، نفت گاز، نفت کوره و گاز مایع است، اختلاف قیمت قابل توجهی با قیمت های جهانی دارد. نیاز آن سوی مرزهای کشور و قیمت داخلی پایین فرآورده های نفتی زمینه قاچاق این مواد را فراهم آورده و میل به قاچاق این کالای با ارزش (عمدتاً نفت و گاز) توسط سوداگران را بیشتر می کند.
وی افزود: امروزه روش های متنوعی برای قاچاق فرآورده های نفتی به کار گرفته می شود و مقابله با این نوع قاچاق باتوجه به شیوه و شگردهای متنوع قاچاقچیان خصوصاً در قاچاق سازمان یافته فرآورده های نفتی قسمتی از توان پلیس را به خود اختصاص می دهد. در این بین پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس امنیت اقتصادی ناجا بعنوان متولی مبارزه با قاچاق با صدور دستورالعمل های پیشگیری و اجرای طرح های عملیاتی مقابله ای سراسری و منطقه ای نقش بسزایی را در جلوگیری از قاچاق این فرآورده ها دارد لیکن نیاز به همراهی، همدلی و همکاری بیشتر تمامی سازمانهای در رابطه با موضوع برای رسیدن به اهداف راهبردی در این عرصه مهم اقتصادیست.
رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس امنیت اقتصادی ناجا افزود: در چند ماهه اخیر قیمت انواع فرآورده های نفتی در اغلب نقاط جهان همچون کشورهای همجوار کاهش یافته و تقاضا برای آن وجود ندارد. تقاضای چین برای نفت از زمان شیوع ویروس کرونا کاهش چشمگیری داشته و پیش بینی رشد تقاضا برای نفت در سه ماهه اول سال 2020 به میزان ۴۴۰ هزار بشکه در روز کم شد، همین طور آژانس بین المللی انرژی با اصلاح پیش بینی پیشین خود در مورد رشد تقاضای روزانه جهانی نفت در سال ۲۰۲۰، آنرا با ۳۶۵ هزار کاهش به ۸۲۵ هزار بشکه رساند، رقمی که پایین ترین حد از سال ۲۰۱۱ تابحال شمرده می شود.
امینی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در جهان، اضافه کرد: کووید19 که همه گیری آن روی تمام بخش های مهم اقتصادی جهان اثر گذاشته، قاچاق سوخت را به صورت خرد و هم کلان (سازمان یافته) تحت تأثیر خود قرار داده است و باتوجه به بررسی گزارش های دریافتی میزان قاچاق فرآورده های نفتی از کشور از شروع سال سیر نزولی داشته، این روند کاهشی از اسفند 98 و با شیوع بیماری شروع و کماکان ادامه دارد. بعد از اعلام شیوع ویروس کرونا در ایران، از هفت همسایه ای که با کشور ایران مرز مشترک زمینی دارند، پنج همسایه، یعنی عراق، ترکیه، ترکمنستان، افغانستان و پاکستان تدابیر ویژه ای برای محدودیت در رفت و آمد به کشورمان به اجرا گذاشتند که این مهم در کاهش قاچاق سوخت اثرگذار بود.
برمبنای اعلام سایت پلیس، وی افزود: تشدید اقدامات کنترلی در ورودی استانها برای جلوگیری از مسافرت های غیر ضروری داخلی، کاهش تقاضا در کشورهای همسایه و بسته بودن مرز بعضی از کشورها و عدم امکان قاچاق سوخت از آنجا، موجب کاهش میزان قاچاق شده و میزان کشفیات سه ماهه اخیر در مقایسه با زمان مشابه سال قبل مبین این مساله می باشد که حجم قاچاق کاهشی است. پیش بینی می شود، بعد از مهار یا فروکش کردن کرونا و عادی تر شدن اوضاع جهانی خصوصاً در کشور های همسایه، مجدداً تقاضای خرید سوخت بالا رفته و ایادی فعال در این عرصه فعالیت خودرا آغاز کنند و قاچاق سوخت یارانه ای افزایش یابد پس اجرای طرح های مقابله ای سراسری و منطقه ای و تشدید اقدامات کنترلی در محورهای منتهی به مرزها در دستور کار این پلیس قرار داشته و باتوجه به شرایط پیش رو اقدام متناسب به عمل می آید.

منبع:

1399/03/03
22:09:39
5.0 / 5
2590
تگهای خبر: خرید , سایت , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس