جزئیات امتحانات دانش آموزان از ابتدایی تا دبیرستان

جزئیات امتحانات دانش آموزان از ابتدایی تا دبیرستان به گزارش ال مور با رفتن مدارس به فاز تعطیلی از اوایل اسفندماه سال قبل به علت جلوگیری از شیوع ویروس كرونا، روش های آموزش تغییر نمود و از آن زمان سناریوهای مختلفی برای برگزاری امتحانات و ارزشیابی های دانش آموزان در تمام مقاطع تحصیلی عنوان شد تا آنكه در نهایت و با موافقت ستادملی كرونا، مدارس به مدت یك ماه از ۲۷ اردیبهشت بازگشایی شدند و دستورالعمل و نحوه برگزاری امتحانات هم مشخص و اعلام گردید.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، وزارت آموزش و پرورش برای هرکدام از مقاطع و شاخه های تحصیلی شیوه هایی برای برگزاری امتحانات از حضوری تا غیرحضوری مشخص و اعلام نموده است و همواره تاکید می کند اگر امتحانات حضوری هستند باید تمام پروتکل های بهداشتی رعایت شوند.

ارزشیابی آخرِسالی ابتدایی ها چگونه است؟
ارزشیابی دوره ابتدایی همانند سال های گذشته توصیفی است؛ همینطور وزارت آموزش و پرورش اعلام نموده است که سال جاری امتحان هماهنگ پایه ششم برگزار نمی گردد.
در دستورالعمل «بازگشایی مدارس و نحوه برگزاری امتحانات» که ۲۴ اردیبهشت از جانب آموزش و پرورش ابلاغ گردید شرایط اختصاصی ارزیابی دوره ابتدایی به این شرح است:
الف - در مورد دانش آموزان کلاس اول باید با ارزیابی دقیق اطمینان حاصل شود دانش آموز کلیه حروف الفبا را به خوبی فراگرفته است و مهارت های خواندن و نوشتن در سطح پایه اول را به خوبی کسب کرده است، ارزشیابی شفاهی و کتبی این مورد توسط معلم مربوط انجام می شود و نظارت و تأیید آن با مدیر مدرسه خواهد بود.
ب- چنانچه به هر علت دانش آموز پایه اول در یادگیری حروف و مهارت های مورد نظر خواندن و نوشتن شایستگی لازم را کسب نکرده باشد، باید برنامه مشخصی برای تحقق این امر توسط معلم عرضه شود.
ج- مدیر مدرسه موظف است برای آن دسته از دانش آموزانی که به علت عدم دسترسی به فناوری و یا برنامه های تلویزیونی و یا به هر علت دیگر در یادگیری محتوای درسی باقیمانده از زمان تعطیلی مدارس ضعف دارند، برنامه مشخص جبرانی با محوریت معلم کلاس تعیین کند.
د- در مورد نحوه ارزشیابی پایانی و یادگیری دانش آموزان به صورت حضوری با غیرحضوری (به جز پایه اول) شورای مدرسه تصمیم گیری خواهد نمود.

تاکید بر ارزیابی کتبی از کلاس اولی ها در صورت امکان
به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، رضوان حکیم زاده - معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش توضیحات تکمیلی پیرامون برگزاری امتحانات و ارزشیابی اول تا ششمی ها عرضه کرد و با تاکید بر اینکه درباره کلاس اولی ها حساسیت بیشتری داریم، اظهار داشت: آزمون ها در مقطع ابتدایی لزوما حضوری نیست. تاکید ما این است که دانش آموزان در چارچوب دو یا سه نفر با حفظ پروتکل های بهداشتی بتوانند در مدارس جهت ارزیابی حضور پیدا کنند. اما اگر معلم بتواند به روش دیگری به این اطمینان برسد که دانش آموز هم از جهت نوشتاری و هم از جهت خواندن، مهارت های لازم را کسب کرده، الزامی برای حضور نداریم.
وی افزود: دستورالعملی به مدارس ارسال کردیم و یک بند خاص در نظر گرفتیم تا علاوه بر ارزیابی که معلم انجام می دهد و این ارزیابی باید به صورت کتبی باشد تا دانش آموز بتواند حروف را بنویسد و بشناسند، مدیر مدرسه هم باید آنرا تایید کند.
بر اساس این دستورالعمل معلم باید فرمی را برای تمام دانش آموزانش تکمیل کند و به صورت خاص برای دانش آموزان کلاس اول دبستان علاوه بر معلم، مدیر مدرسه هم باید نظارت کند تا این اطمینان حاصل شود، دانش آموز مهارت های اولیه را فرا گرفته است. باید در این فرم قید شود که معلم برای هر دانش آموز از چه روش هایی برای آموزش بهره برده است.
حکیم زاده درباره ارزشیابی از سایر پایه ها بخصوص کلاس ششمی ها اظهار داشت: تشخیص این مورد با معلم است، معلم بر مبنای ارزیابی از یادگیری دانش آموزان، گزارشی به مدیر مدرسه عرضه می دهد و شورای مدرسه درباره زمان امتحانات تصمیم گیری می کند آنچه برای ما مهم می باشد این است که دانش آموزان همه محتوا را دریافت نمایند و مطالب درسی را آموخته باشند.
وی درباره زمان اعلام نتایج ارزشیابی ها در دوره ابتدایی هم اظهار داشت: در دوره ابتدایی ارزشیابی کیفی توصیفی و با محوریت معلم است؛ وی هر زمانی که تشخیص دهد دانش آموزان یادگیری شان به اتمام رسیده، می تواند نتایج ارزشیابی را در کارنامه آنها ثبت کند.

امتحانات دبیرستانی ها چگونه برگزار می شود؟

نحوه ارزشیابی در پایه های هفتم، هشتم، دهم و یازدهم
طبق اعلام رئیس سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش، ارزشیابی پایانی خرداد ماه ۹۹ دانش آموزان پایه های هفتم، هشتم، دهم و یازدهم طبق تصمیم شورای مدرسه ترجیحا پس از تاریخ ششم خرداد ماه به عنوان تکمیل فرایند آموزش به صورت غیر حضوری انجام می شود.
ارزشیابی این دانش آموزان بر مبنای مستندات و شواهد جمع آوری شده از مشارکت دانش آموز در فعالیتهای آموزشی تربیتی داخل و خارج از کلاس درس و مدرسه، ارزشیابی حین آموزش های مجازی، ابتکارات و خلاقیت ها در موقعیت های یادگیری، پژوهش های دانش آموزی در رابطه با دروس، خلاصه نویسی، نتایج ارزشیابی های مستمر و تراکمی نوبت اول و مستمر نوبت دوم و سایر شیوه های ارزشیابی صورت می گیرد و نمره دانش آموز تعیین و به مدیر مدرسه عرضه می شود، این نمره در ستون ارزشیابی تکوینی و پایانی نوبت دوم (خرداد) ثبت و اعلام نتیجه می شود.

نحوه برگزاری امتحانات پایه نهم و زمان آغاز آن
با توجه به تاثیر نمرات دروس پایه نهم در فرآیند هدایت تحصیلی دانش آموزان، تمامی امتحانات پایانی خرداد ماه ۹۹ پایه نهم هم به صورت حضوری برگزار می شود. سال جاری امتحانات پایه نهم به صورت هماهنگ استانی برگزار نمی گردد.
همچنین تمامی مراحل طراحی سوالات، برگزاری امتحانات و تصحیح اوراق در مدرسه انجام خواهد گرفت. برنامه امتحانات پایانی پایه نهم بر مبنای نظر شورای مدرسه بگونه ای تنظیم می شود که ترجیحا از ششم خرداد ۹۹ شروع و تا ۳۱ خرداد به پایان برسد و نمرات حداکثر تا آخر هفته اول تیرماه ۹۹ در سامانه ثبت گردد.
طبق اعلام مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش آزمون نمونه دولتی پایه نهم به دهم هم به صورت استانی برگزار و تاریخ آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

نحوه برگزاری امتحانات کلاس دوازدهمی ها
- تمامی امتحانات پایانی خرداد ماه ۹۹ پایه دوازدهم نظری شامل نهایی و غیرنهایی(داخلی) به صورت حضوری برگزار می گردد.
- امتحانات نهایی پایه دوازدهم نظری طبق برنامه اعلام شده و امتحانات داخلی پایه دوازدهم نظری هم با تصویب شورای مدرسه تحت عنوان تکمیل فرایند آموزش، به صورت حضوری برگزار می گردد.
طبق اعلام کمرئی، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش امتحانات نهایی پایه دوازدهم از ۱۷ خرداد به صورت حضوری برگزار می گردد و تا ۱۶ تیر ادامه دارد و دانش آموزان تا ۱۰ خرداد می توانند رفع اشکال انجام دهند.

ارزشیابی داوطلبان آزاد، ایثارگران و بزرگسالان از طریق دور
ارزشیابی دانش آموزان داوطلب آزاد، ایثارگران، بزرگسالان و از راه دور به غیر از پایه دوازدهم، سوم متوسطه و پیش دانشگاهی برابر آئین نامه های مربوط به صورت حضوری تا آخر خرداد برگزار می گردد. امتحانات نهایی پایه های دوازدهم، سوم متوسطه و پیش دانشگاهی مطابق آئین نامه های مربوط همزمان با دانش آموزان روزانه از تاریخ ۱۷ خرداد آغاز می شود.

تکمیل فرآیند آموزش و ارزشیابی در شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش
تکمیل فرایند آموزش و ارزشیابی دروس شایستگی های فنی، شاخه فنی و حرفه ای و استانداردهای مهارتی کاردانش (داخل و خارج هنرستان) از تاریخ ۲۷ اردیبهشت تا ۱۵ مرداد ماه با اولویت پایه دوازدهم با تصویب شورای مدرسه و هماهنگی اداره به صورت تراکمی و با برنامه ریزی و سازمان دهی هنرآموزان به صورت حضوری انجام می شود.
همچنین ارزشیابی پایانی خرداد ماه ۹۹ دروس عمومی، شایستگی های غیرفنی و پایه فنی هنرستان ها به صورت غیر حضوری انجام می شود. این ارزشیابی بر مبنای شناخت معلمان از میزان فعالیتهای حضوری و غیر حضوری دانش آموزان و استفاده از سایر شیوه های ارزشیابی پیش گفته، صورت خواهد گرفت. بدیهی است در دروس پایه فنی و شایستگی های غیر فنی حصول اطمینان از آموزش حضوری و غیر حضوری و پودمان های باقیمانده با معلمان مربوطه خواهد بود.
در دستورالعمل «بازگشایی مدارس و نحوه برگزاری امتحانات» که ۲۴ اردیبهشت ابلاغ گردید آمده است که نمرات دروس شایستگی های فنی و استانداردهای آموزش مهارت به صورت «جاری»، در خردادماه لحاظ و بعد از اتمام ارزشیابی در کارنامه خردادماه هنرجویان ثبت می شود.
در صورت عدم امکان عرضه دروس کارآموزی- کارورزی هنرجویان پایه یازدهم در تابستان سالجاری، این دروس در تابستان سال آینده (۱۴۰۰) عرضه خواهد شد.

اصول و پروتکل های بهداشتی در زمان برگزاری امتحانات
پروتکل های بهداشتی که دانش آموزان باید برای حفظ سلامت خود و سایر همکلاسی ها در هنگام تردد به حوزه ها رعایت نمایند و اولیا گرامی هم به آنها نظارت بیشتری داشته باشند از این قرار است:
۱- از حضور زود هنگام در محل حوزه امتحانی و توقف در حوزه پس از آخر امتحان خودداری شود.
۲- در تمام مدت از ماسک و حتی المقدور از دستکش استفاده گردد و بهتر است ماسک و دستکش ذخیره همراه داشته باشند.
۳- از تجمع، دست دادن و صحبت مستقیم با همکلاسی ها در محیط حوزه و هنگام تردد در مسیرها خودداری شود.
۴- ملزومات و مایحتاج خود نظیر نوشت افزار ذخیره (خودکارو... )، آب شرب، مواد خوراکی و... را به صورت شخصی تهیه کرده و با خود به جلسه امتحان ببرند و به هیچ عنوان از وسایل اشتراکی استفاده نشود.
۵- از دست زدن و نشستن بر روی صندلی امتحانی دیگران خودداری شود، به عبارتی تنها و مستقیماً بر روی صندلی که شماره داوطلبی دانش آموز روی آن نصب شده است، مستقر شوند.1399/03/06
14:28:53
5.0 / 5
2293
تگهای خبر: آموزش , آینده , برند , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس