اقدامات 2 و نیم سال قبل شورایعالی استان ها از زبان الویری

اقدامات 2 و نیم سال قبل شورایعالی استان ها از زبان الویری به گزارش ال مور رئیس پیشین شورایعالی استان ها با تشریح اقدامات انجام شده ظرف ۲.۵ سال قبل در شورایعالی استان ها اظهار داشت: شورایعالی استان ها در این دوره توانست الگوی مناسبی برای هماهنگی نهادی در كشور باشد.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، مرتضی الویری رئیس پیشین شورایعالی استان ها در سی ویکمین اجلاس عمومی این شورا با اشاره به پایان ماه مبارک رمضان و عید سعید فطر اظهار داشت: آخر ماه بندگی و اطاعت از حقتعالی و عید سعید فطر را به ملت بزرگ ایران تبریک عرض می کنم و امیدوارم که حال خوش روزه داری و پرهیز از ناراستی در تمام روزهای سال همراه ما باشد.
وی ادامه داد: در این اجلاس باردیگر انتخابات هیأت رئیسه برگزار می شود و ضمن احترام و تمکین به قانون لازم می دانم اشاره کنم که در ۲.۵ سال قبل تمام تلاش ما در جهت انجام اقداماتی بوده که شأن و جایگاه حقوقی شورایعالی استان ها حفظ و تحکیم شود.
وی افزود: در این دوران با همت و همراهی شما بزرگواران توانستیم لایحه درآمدهای پایدار شهری و روستایی و طرحی که بدین منظور تهیه شده بود را تلفیق و در کمیسیون ویژه مجلس به پیش ببریم. کمک به تعیین تکلیف این لایحه در مجلس و پاسخ به اشکالات وارده شورا نگهبان از دیگر اقدامات ما برای به سرانجام رساندن این مورد بود.
وی تاکید کرد: لایحه مالیات بر ارزش افزوده یکی دیگر از اقداماتی است که ما با پیگیری های بسیار و همکاری دولت و مجلس توانستیم به پیش ببریم و اشکالات آنرا رفع نماییم. افزایش سهم شهرداری ها در مالیات بر ارزش افزوده یکی از مهم ترین فعالیتهای ما در دو سال و نیم اخیر بوده است که باعث افزایش ۱۲ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان سهم شهرداری ها از مالیات بر ارزش افزوده شده است.
رئیس پیشین شورایعالی استان ها با اشاره به لایحه مدیریت یکپارچه باآنکه در مجلس قبل فقط به علت کمبود شش رأی به سرانجام نرسید، اضافه کرد: ما با پیگیری های خود توانستیم توجه همکاران قانون گذارانمان در مجلس را به این مورد اساسی جلب نماییم. همینطور به هنگام بروز بحران ها و موضوعات مختلف شاهد می باشیم که نبود مدیریت یکپارچه یکی از چالش های اساسی خدمت رسانی به مردم و اداره صحیح شهرها است. علاوه بر این ها چند طرح مهم همچون طرح اصلاح قانون شوراها و طرح تأمین منابع شوراهای فرادست در مجلس دهم نیمه تمام ماند که بایستی در مجلس یازدهم پیگیری شود.
وی ادامه داد: توانستیم استقلال در بودجه شورایعالی استان ها را محقق نماییم و بعد از گذشت دو دهه مکانی مناسب برای شورایعالی استان ها تأمین نماییم. در این دو سال و اندی توانستیم از راه سفرهای مختلف و برگزاری جلسات در شهرهای دیگر به عدالت سرزمینی و توزیع منابع در جهت کاهش فقر توجه جدی داشته باشیم. شورایعالی استان ها در این دوره توانست الگوی مناسبی برای هماهنگی نهادی در کشور باشد. رایزنی های بسیار نزدیک با دولت و مجلس درباره دستور کارهای مختلف نمونه ای از این تلاش است.
وی افزود: در جهت تحقق همکاری با سایر نهادها توانستیم جلسات فراوانی با دیوان عدالت اداری تشکیل و تصمیمات فراوانی به نفع شهر و شهروندان داشته باشیم. تنها در یک مورد توانستیم هشت هزار میلیارد تومان را به خزانه شهرداری تهران بازگردانیم. بازگشت مجدد سپنتا نیکنام عضو شورای شهر یزد و به تبع آن حل مشکل اقلیت های مذهبی برای عضویت در شوراها یکی دیگر از تلاشهای ما برای صیانت از جایگاه شوراها بوده است.
الویری به آموزش و اطلاع رسانی به شوراها اشاره نمود و اضافه کرد: در این دوره آموزش و اطلاع رسانی به شوراها پیگیری و محقق شد. تشکیل ۲۱ مرکز پژوهش در مراکز استان ها و ساماندهی برنامه های آموزشی از راه مجازی همچون تلاشهای صورت گرفته است. همینطور در جهت تحقق وظایف شورایعالی استان ها توانستیم با درکی روشن از وظایف شوراها در تفهیم نظام مردم سالاری تلاشی مداوم و رو به جلو داشته باشیم. الان در راه محقق شدن این هدف هستیم و این حرکت فارغ از گرایشات فکری بازگشت ناپذیر است.
وی ادامه داد: ما و سایر مردمان جهان همچنان درگیر یکی از فراگیرترین بیماری های همه گیر هستیم و باید برپایه قواعد ارتباطی جدید حاصل از این بیماری اقدام نماییم و بیشتر از گذشته به تاب آوری شهرها و روستاها فکر نماییم. در دوران کنونی با تغییر الگوی بیماری ها و گسترش رفتارهای تهدیدکننده سلامت در کلان شهر، ضعف در نظام یکپارچه خدمت رسانی سلامت، عدم تناسب امکانات موجود با جمعیت و ناعادلانه بودن توزیع خدمت سلامت شهری، نقش شهرداری ها برای ارتقای سلامت شهری پررنگ تر شده است.
وی تاکید کرد: از تمام نمایندگان شورایعالی استان ها که در مدت ۲.۵ ساله با مدیریت اینجانب همکاری کردند تشکر می کنم. از آنجائیکه اینجانب انتخابات هیأت رئیسه در آذرماه سال قبل را بدون هیچ گونه شبهه و ایراد می دانم و دخالت دستگاه های اجرایی در امور شوراها را برنمی تابم از پذیرش نامزدی برای ریاست شورایعالی عذرخواهی می کنم. امیدوارم جایگاه شورایعالی استان ها با انتخاب هیأت رئیسه توانمند و مستقل و دلسوز در جهت و سمت و سویی که قانون اساسی مشخص کرده است، ارتقاء یابد.1399/03/09
10:10:19
5.0 / 5
2316
تگهای خبر: آموزش , بودجه , دستگاه , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس