آتش ۳ روزه منطقه خائیز در حال كنترل شدن است

آتش ۳ روزه منطقه خائیز در حال كنترل شدن است به گزارش ال مور آتش در منطقه حفاظت شده «خائیز» در استان كهگیلویه و بویر احمد بعد از حدود سه روز تا حدی زیادی كنترل شده است. معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست می گوید: حالا در حال استفاده از شش فروند بالگرد برای اطفای حریق در این منطقه هستیم.کیومرث کلانتری در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به اینکه هم اکنون بخش عمده ای از آتش در منطقه حفاظت شده «خائیز» در استان کهگیلویه و بویراحمد مهار شده است، اظهار نمود: تنگه «شیخ» تنها نقطه در این منطقه است که حالا آتش سوزی گسترده دارد.

وی افزود: محیط بانان و همکاران ما در منابع طبیعی و دوستداران طبیعت از هر دو استان خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد در حال کوشش برای اطفای کامل حریق هستند، خاطرنشان کرد: پیشبینی ما این است که تا آخر امروز آتش سوزی در این منطقه حفاظت شده به صورت کامل اطفا شود.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه هم اکنون از شش فروند بالگرد در منطقه خائیز استفاده می شود، اظهار داشت: بخشی از این بالگردها مسئولیت اطفای حریق و قسمتی دیگر مسئولیت جابجایی نیروها را بر عهده دارند علاوه بر این تجهیزات انفرادی برای خاموش کردن آتش تأمین شده است.

کلانتری همینطور درباره خسارت های وارد شده به این منطقه حفاظت شده محیط زیستی اظهار داشت: بخش هایی که گرفتار حریق شده اند بیشتر مناطق مرتعی هستند و با اطفای کامل حریق می توان میزان خسارت هایی وارد شده به پوشش گیاهی و جانوری منطقه را برآورد کرد.

وی خاطرنشان کرد: به علت اینکه انسان عامل وقوع این آتش سوزی بوده است، مسؤلان منطقه افراد مظنون را دستگیر کرده اند و در حال بررسی این مورد هستند. قطعا با متخلفان بر مبنای قانون برخورد خواهد شد.

به گزارش ال مور به نقل از ایسنا سرهنگ جمشید محبت خانی - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور - هم در یک گفت و گوی تلویزیونی با اشاره به وضعیت دسترسی این سازمان به بالگرد هنگام وقوع حریق در عرصه های طبیعی اظهار داشت: سازمان محیط زیست بالگرد مجهز برای کنترل حریق به صورت بومی سازی شده در اختیار ندارد و باید از راه استانداری ها با رعایت پروتکل های موجود درخواست بالگرد کند.

وی با اشاره به آتش سوزی های اخیر در جنگل های خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد اظهار نمود: اگر در همان ساعات ابتدای وقوع آتش سوزی دسترسی به یک بالگرد داشتیم، خیلی سریع می توانستیم آتش را اطفا نماییم و حریق گسترش نمی یافت ازاین رو اگر بالگردهای مجهز بومی سازی شده برای اطفای حریق در اختیار سازمان محیط زیست یا منابع طبیعی باشد، اطفای حریق در وقت و با صرف هزینه کمتری میسر می شود.

به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، منطقه حفاظت شده خائیز طی روز پنجشنبه (۸ خرداد) گرفتار آتش سوزی گسترده شد و نبود تجهیزات اطفای حریق چه به صورت هوایی و چه به صورت فردی نگرانی و اعتراض مسؤلان و مردم محلی را به دنبال داشت. به قول سید اسد الله هاشمی - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد- این آتش سوزی بر اثر اختلافات بین عشایری که در خارج از منطقه حفاظت شده خائیز قرار دارند، به وقوع پیوسته است.
1399/03/10
23:37:22
5.0 / 5
2582
تگهای خبر: جشن , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس