شهردار منطقه ۲۲ خبر داد

نیاز به 50 میلیون متر مكعب آب برای آبیاری فضای سبز منطقه 22

نیاز به 50 میلیون متر مكعب آب برای آبیاری فضای سبز منطقه 22 به گزارش ال مور شهردار منطقه 22 درباب نیاز این منطقه به منابع آبی برای آبیاری فضای سبز اظهار داشت: در افق 30 ساله این منطقه باتوجه به گستردگی فضای سبز آن به حدود 50 میلیون متر مكعب آب برای آبیاری فضای سبز نیازمند است.به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، علی نوذرپور در تشریح مفاد تفاهمنامه ساخت تصفیه خانه فاضلاب خرگوش دره در منطقه ۲۲ میان شهرداری تهران و شرکت آب و فاضلاب استان تهران اظهار داشت: اولین بار بحث مدیریت آب در منطقه ۲۲ برای فضای سبز در سال ۱۳۹۰ عنوان شد که بعد از بررسی و مطالعات اولیه شورا در سال ۱۳۹۱ مصوبه ای در این خصوص ارائه کرد که به سبب وجود مشکلات در اجرا بار دیگر شورا مصوبه ای دیگر دراین زمینه داشت. در دوره پنجمنیز در سه نوبت شورای شهر به موضوع فاضلاب شهری پرداخت که نشان از اهمیت این مساله برای مردم منطقه ۲۲ دارد.

وی افزود: در سند لطمه شناسی فضای سبز کلانشهرهای کشور نیز مصوبه ای داشتیم که وزارت نیرو فاضلاب خام در اختیار شهرداری ها قرار دهد و برای آبیاری فضای سبز مورد بهره برداری قرار گیرد. بدین سان منابع آبی باید به درستی مصرف شود. از طرف دیگر فضای سبز نیز یک لزوم شمرده می شود که باید در راه آبیاری آن از آب خام کمتری استفاده و به سمت استفاده از آب های غیر متعارف همانند پساب حرکت نماییم.

شهردار منطقه ۲۲ اضافه کرد: ۳۰۰۰ هکتار فضای سبز در منطقه ۲۲ قرار گرفته که سرانه فضای سبز این منطقه را به ۱۴۴ متر رسانده در صورتیکه سرانه فضای سبز در تهران ۱۶.۵ متر و در کشور ۱۲ متر است. پس این فضای سبز بحثی فراتر از حوزه مجموعه شهری تهران دارد و در بعد کلان حائز اهمیت می باشد.

وی اضافه کرد: نیمی از فضای سبز موجود در منطقه ۲۲ فضای سبز عمومی و مورد استفاده مردم است. در افق ۳۰ ساله پیش روی منطقه و طرح تفصیلی آن حدود ۲۳۷ هکتار فضای سبز منطقه افزایش می یابد و نیاز به منابع آبی برای آبیاری آن وجود دارد.

نوذرپور اشاره کرد: هم اکنون برای تامین آب از چاه ها و کمک شرکت آبفا استفاده می نماییم. نیاز منطقه ۳۴ میلیون متر مکعب آب است که هم اکنون ۲۲ میلیون متر مکعب آب در اختیار داریم. در افق ۳۰ ساله این میزان به ۵۰ میلیون متر مکعب می رسد که نمی توان از منابع موجود فعلی این میزان آب را تامین کرد. پس باید به سمت استفاده از پساب های تصفیه شده حرکت نماییم.

وی درباب مفاد تفاهمنامه ساخت تصفیه خانه فاضلاب خرگوش دره نیز اظهار داشت: ظرف چهار ماه برخی تکالیف مقرر شده در این تفاهم نامه همچون ستاندن مجوز از سازمان های خدماتی توسط شرکت آبفا انجام می شود و ۳۶ ماه نیز دوره ساخت و راه اندازی شبکه به طول ۴۴ کیلومتر خواهد بود. بعد از راه اندازی شبکه و تصفیه خانه به شهرداری تهران اجازه داده می شود برای ۲۵ سال هر سال ۱۰ میلیون متر مکعب پساب به صورت رایگان برای فضای سبز مورد بهره برداری قرار دهد.

وی اشاره کرد: این یکی از تصفیه خانه های غرب تهران است. سه تصفیه خانه دیگر نیز باید اجرا شود که شهرداری نیز برای کمک و تحقق راه اندازی این تصفیه خانه ها پیگیر است تا از این مسیر بتوان نیاز فضای سبز منطقه برای تامین آب را حل و فصل کرد.

نوذرپور افزود: کل سرمایه گذاری این پروژه ۴۳۱ میلیارد تومان است که حدود ۱۹۰ میلیارد تومان آورده شهرداری و ۲۴۰ میلیارد تومان آورده آبفا است.

به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، مجتبی یزدانی - معاون خدمات شهری شهرداری تهران - نیز در این مراسم اظهار داشت: با همکاری آبفا و معاون وزیر نیرو در مورد مشکلات موجود در حوزه آب و فاضلاب همکاری بسیار خوبی شکل گرفت و مشکلات حل و فصل شد. در امتداد همین همکاری ها تصفیه خانه خرگوش دره در منطقه ۲۲ در چارچوب تفاهمنامه ای راه اندازی خواهد شد.

وی در آخر اظهارکرد: پیشرفت فاضلاب در شهر تهران به جز دو منطقه ۲۱ و ۲۲ بالای ۹۰ درصد است. هم اکنون پیشرفت شبکه فاضلاب در منطقه ۲۲ نیز ۵۳ درصد است. پس اگر کمکی از طرف شورا و شهرداری به آبفا صورت گیرد، منطقه ۲۲ هم می تواند از لحاظ پیشرفت شبکه فاضلاب به سطح سایر مناطق برسد.

منبع:

1399/04/07
14:04:19
5.0 / 5
2302
تگهای خبر: خدمات , ساخت , شركت , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس