معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران كشور:

از ایمنی اجزای غیرسازه ای ساختمان ها غافلیم

از ایمنی اجزای غیرسازه ای ساختمان ها غافلیم معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران كشور از بی توجهی به ایمنی غیرسازه ای ساختمان ها انتقاد نمود.


محمدفرید لطیفی در گفتگو با ایسنا، درباره ایمنی ساختمان ها و به خصوص ساختمان های عمومی و پرتردد اظهار داشت: زمانی که از ایمنی ساختمان ها صحبت می شود، در واقع یعنی تاکید روی دو مبحث یکی ایمنی اجزای سازه ای ساختمان و دیگری ایمنی غیرسازه ای است که متاسفانه باید بگویم به مبحث دوم توجه چندانی نشده و این نگران کننده است.
وی افزود: مواردی نظیر اسکلت ساختمان، مقاومت آن در مقابل زلزله و... در حوزه ایمنی اجزای سازه ای ساختمان است که در این خصوص حدودا می توان اظهار داشت که برای ساختمان هایی که از پس از سال ۷۰ و بر مبنای آئین نامه ۲۸۰۰ ساخته شده اند اوضاع کمی بهتر شده است، چون پیش از آن اصطلاحا ساخت و سازها بنایی بود. البته در این موارد هم انتقادات و ضعف هایی وجود دارد که عموما مربوط به اجراست. مواردی که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، مانند نظارت ها، نقش مهندسین ناظر و...
معاون سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به اجزای غیرسازه ای ساختمان ها اظهار داشت: متاسفانه در این مورد نگرانی جدی وجود دارد و باید بگویم که از ایمنی غیرسازه ای ساختمان ها غافل هستیم. حدودا می توان اظهار داشت که هیچ ساختمانی شامل عمومی و خصوصی، دولتی و غیردولتی و... وجود ندارد که ایمنی اجرای غیرسازه ای را به صورت کامل رعایت کند، در حالیکه این مورد هم بسیار مهم می باشد.
وی افزود: بعنوان مثال فرض کنید ساختمانی ضدزلزله و برابر دانش روز ساخته شود، اما اجزا و وسایل آن طوری چیدمان شود که هنگام زلزله روی سر حاضران سقوط کند. یا مثلا تزئینات آن طوری باشد که خطرآفرین شود. اینها مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
لطیفی با اشاره به اینکه می توان ایمنی اجزای غیرسازه ای را در فاز اول در اماکن مهم جمعیتی اجرایی کرد، اضافه کرد: بعنوان مثال می توان در بیمارستان ها، پاساژها و مراکز خرید و... به این مورد توجه ویژه شود که لوازم و اجزای غیرسازه ای ساختمان به درستی و در جای خود چیدمان شده و نسبت به تمهیدات ایمنی برای نگهداری و حفظ آن در مقابل حوادث هم اقدام گردد. این مورد حتی در حوادث غیرطبیعی نظیر آتش سوزی هم موثر است و اگر به درستی رعایت شود، هم ایمنی ساختمان ارتقا می یابد و امکان دارد از وقوع حریق جلوگیری شود و هم در صورت بروز حادثه سد راه فرار حاضران نخواهد شد.
منبع:

1399/04/20
13:27:10
5.0 / 5
2474
تگهای خبر: ایمنی , خرید , ساخت , لوازم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس