بی محلی مسافران به ورود ممنوع روستاها

بی محلی مسافران به ورود ممنوع روستاها ال مور: ورودی روستای «فیلبند» در مازندران را پلیس بسته و چند مامور ایستاده بودند و به مسافران اجازه ورود نمی دادند. مردم اصرار می كردند و مامور پلیس می گفت، پس از تاسوعا و عاشورا راه باز می شود. در قزوین جاده دریاچه «اوان» را با خاكریز مسدود كرده اند، مسافران شبانه خاكریز را تخریب و به نزدیكی دریاچه نفوذ كردند. در جاده چالوس قبل از ورودیِ آبشار «هفت چشمه» یك بنر با این نوشته كه ˮورود مسافران به خاطر كرونا ممنوع استˮ نصب شده، اما حوالی آبشار پر از مسافر است.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، انگشت بهتان کرونا، مردم را نشانه گرفته که بی توجه به هشدارها، این ویروس را در سراسر کشور منتشر نموده اند. وزیر بهداشت قبل از فرارسیدن تاسوعا و عاشورا که آخرین تعطیلات نیمه بلند تابستانی بود، به مردم هشدار داد، بار سفر را نبندید و عامل اوج گرفتن باردیگر ویروس کرونا نشوید. سعید نمکی اظهار داشت: «برخی اظهارنظرها را می شنوم که می گویند سفر در اشاعه بیماری، نقش نداشته است. اگر سفر در انتقال بیماری نقش نداشت، ویروس ووهان چین در نیوزیلند چه کار می کرد؟ چطور به آنجا رفت؟ به دورترین نقاط کشور از چه راهی رفت؟ چه کسی به جز مسافر، این ویروس را منتقل کرد؟»
ستاد کرونا از اواخر اسفندماه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور دستور تعطیلی خیلی از اماکن گردشگری را صادر کرد، بیشتر مجموعه های رفاهی و رستوران ها بسته شدند، هتل ها و اقامتگاه های محلی به خاطر نداشتن مسافر تعطیل شدند و آژانس های هوایی و جهانگردی مسافرانشان را از دست دادند. اما سفر متوقف نشد، بلکه رفتار مسافران تغییر نمود.
آمارها نشان میدهد در تعطیلات نوروز سال ۹۹ حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار خودرو در جاده ها تردد داشتند که این عدد در ۱۵ روز خردادماه، بعد از آن که محدودیت های تردد در جاده ها برداشته شد، با حدود ۱۲ درصد افزایش به ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار خودرو رسید. بر پایه اطلاعات اداره راه ها و حمل و نقل جاده ای در سه استان کشور و چهار محور پرتردد منتهی به قزوین، زنجان، قم و مرکزی، نزدیک به چهار میلیون خودرو فقط در تعطیلات تاسوعا و عاشورا جابه جا شده اند. با این وجود دست اندرکاران گردشگری می گویند این حجم از سفر هیچ تاثیری در کسب و کار آنها نداشته است و همچنان در دوران تعطیلی به سر می برند. جمشید حمزه زاده ـ رئیس جامعه هتلداران ایران ـ گفته که این روزها بیشتر مردم به استان های شمالی کشور سفر می کنند. آنها مسافران هتل رو نیستند. بیشتر این افراد به ویلاهایی می روند که یا متعلق به خودشان است، یا اجاره می کنند. برخی هم ترجیح می دهند کمپ بزنند و در چادر اقامت کنند. او گفته که درصد اشغال هتل ها در کل کشور به ۵ درصد رسیده است.
از سوی دیگر، تعطیل کردن برخی مراکز گردشگری در شهرها و مناطق قرمز ظاهرا کمک چندان به توقف سفرهای غیرضروری نکرده است. در محدوده دریاچه اُوان در استان قرمز شده قزوین، با آنکه شرکت تعاونی روستا به دستور ستاد استانی کرونا، در ورودی دریاچه خاکریز به وجود آورده بود، اما مسافران همچنان بدون توجه به این مانع راه خودرا برای رسیدن به دریاچه اُوان پیدا می کردند. اهالی روستا می گفتند مسافران شبانه خاکریز را خراب کرده اند و ماشین هایشان را تا لب تالاب برده اند. در شرایط عادی هر خودرو برای ورود به محدوده دریاچه باید ۵ هزار تومان بدهد که این روزها گیت فروش بلیت بسته است، درهای سرویس بهداشتی هم قفل شده و چایخانه مستقر در محدوده دریاچه هم تعطیل شده است، در روستاهای اطراف هم خانه ای به مسافران کرایه داده نمی گردد. همه این کارها را انجام داده اند تا مسافر پشیمان شود و برگردد. اما برعکس این قضیه اتفاق افتاده است.
ایجاد خاکریز برای جلوگیری از ورود مسافران به دریاچه اوان، قزوین


منبع:

1399/06/12
21:26:29
5.0 / 5
1870
تگهای خبر: اقامت , برند , جامعه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس