دانش آموزتان را به خاطر انجام تكالیف شبها بیدار نگه ندارید

دانش آموزتان را به خاطر انجام تكالیف شبها بیدار نگه ندارید یك روانشناس با شروع سال تحصیلی جدید به لزوم خواب شبانه كودكان اصرار كرد و اظهار داشت: والدین نباید به كودك خود اجازه دهند به بهانه انجام تكالیف درسی شب ها بیدار بماند.


ندا علی بیگی در گفت وگو با ایسنا، ضمن تاکید بر خواب شبانه کودکان هنگام شروع سال تحصیلی جدید، اظهار نمود: گاهی کودکان در روزهای مدرسه به بهانه ی انجام تکالیف خود شب ها بیدار می مانند و دیرتر به خواب می روند که والدین نباید اجازه بیدار ماندن فرزند خودرا حتی به بهانه انجام تکالیف درسی بدهند.
این عضو هیئت مدیره انجمن روانشناسی ایران، با اعلان اینکه حتی در روزهای آخر هفته و تعطیلات مدرسه نباید ریتم خواب کودک برهم بخورد، افزود: برهم خوردن ریتم خواب کودکان و نخوابیدن در شب می تواند عوارضی پایدار برای کودکان داشته باشد چونکه که کیفیت خواب روز به سبب وجود نور کمتر از خواب شب است و همین مورد سبب اختلال در ریتم بیولوژیک می شود.
بگفته وی، ملاتونین که سبب خوابیدن می شود و هورمون رشد که سبب رشد کودک می شود در شب هنگام و در خواب عمیق ترشح می شوند و از این جهت خواب شب برای کودکان لزوم دارد و نخوابیدن در شب سبب ضعف سیستم ایمنی بدن کودکان، افسردگی و اضطراب در کودکان می شود.
این روانشناس بالینی با اعلان اینکه بطور طبیعی کودکان سنین مدرسه به هشت الی ۹ ساعت خواب احتیاج دارند، اضافه کرد: دلیلهای بی خوابی در کودکان متفاوت می باشد، یکی از این دلیلهای می تواند ترس، استرس و یا نگرانی های کودک از محیط خانه و یا مدرسه باشد، همین طور استفاده از وسایل الکترونیکی خصوصاً قبل از خواب می تواند سبب بی خوابی در کودکان شود.
وی الگوی رفتاری والدین را عاملی مهم در خوابیدن کودکان دانست و اظهار نمود: والدین گاها عادت دارند تا دیرهنگام تلویزیون تماشا کنند و یا درون تخت خواب از موبایل خود استفاده کنند و این الگوی بدی برای کودکان است. کودک باید یاد بگیرد که تخت خواب تنها محل خوابیدن است و نباید وسایل خودرا بجز یک وسیله ای که به آن دلبستگی دارد مانند عروسکی خاص؛ به رخت خواب ببرد.
علی بیگی معتقد می باشد بهترین عامل در خواب بموقع کودک الگوی رفتاری والدین است و والدین باید ابتدا الگوی رفتاری و سبک زندگی خودرا مناسب و صحیح کنند.
این عضو هیئت مدیره انجمن روانشناسی ایران بر این باور است که والدین باید شرایط مناسب برای خواب کودک را فراهم آورند و با او درباره ی لزوم و اهمیت خواب در ساعات معین صحبت کنند، همین طور اجازه فعالیت و تحرک بدنی در طول روز را به کودک بدهند تا در هنگام شب کودک خسته باشد و خوابش ببرد.
علی بیگی اظهار داشت: اگر کودکی در هنگام شب خوابش نمی برد والدین می توانند به او اجازه دهند رخت خواب را ترک کند و یک فعالیت آرامی مانند خواندن کتاب داشته باشد و باردیگر برای خوابیدن به رخت خواب بازگردد اما والدین نباید او را با وسایلی که خیلی محرک اند سرگرم کنند.
وی در آخر به ایجاد محیطی آرام و ساکت، به دور از سر و صدا و... برای خواب راحت کودک تاکید و اشاره کرد: ممکنست نخوابیدن کودک منشاء اضطراب داشته باشد که در این صورت والدین باید از متخصصین این حوزه بهره ببرند.
منبع:

1399/06/18
11:15:49
5.0 / 5
1810
تگهای خبر: ایمنی , برند , زندگی , عروس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران عزیز ال مور در مورد این پست
نظر شما در مورد این مطلب ال مور
نام:
ایمیل:
نظر شما:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
almor.ir - حقوق سایت ال مور محفوظ و متعلق به مالک ال مور است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس