حمایت مجلس از طرح های دارویی

حمایت مجلس از طرح های دارویی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه 30 درصد صنعت دارویی دنیا متعلق به کشور آمریکا است، تصریح کرد: 30 درصد دیگر این صنعت مربوط به اروپا و از 40 درصد باقیمانده 21 درصد این صنعت در اختیار کشور ژاپن است و سایر جهان در 19 درصد از تولید دارو سهم دارند و ایران نسبت به بعضی از کشورهای آسیایی بازار کوچکی دارد که مجلس از هر فرصتی برای پشتیبانی از طرح های این حوزه حمایت خواهدنمود.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا محسن روح الامینی امروز در مراسم "دوشنبه های استارتاپی با محوریت فرآورده های دارویی" که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی به صورت آنلاین برگزار شد، با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور با اعلان اینکه کشور با یک ناهنجاری ساختاری در بودجه و اقتصاد مواجه می باشد، اضافه کرد: خیلی از منابع درآمدی ما همچون نفت، مالیات، استقراض و غیره و از طرف دیگر خرج ها به صورت دقیق دیده نشده است و تنها راه نجات کشور توجه ویژه به حوزه هایی است که در آنها برتری دانشی، مهارتی و فناوری داریم.
وی اشاره کرد: راه نجات برون رفت از این بن بست ها که به معضلات ریشه دار و مزمن اقتصادی ختم می شود و برای رفع معضلاتی چون درآمدزایی، اشتغال زایی، توسعه فناوری و صادرات و توسعه بازار این است که به سمت کسب بازارهای منطقه حرکت نماییم و دراین زمینه با تمرکز بر کشورهای منطقه خصوصاً کشورهای آسیای جنوب شرقی با جمعیت ۵۰۰ میلیون نفری به فعالیت خود ادامه دهیم؛ چونکه در بین این کشورها برتری داریم و اینها علاوه بر جمعیت داخل کشور یک بازار برای ما محسوب می شوند.
روح الامینی حوزه دارویی و فرآورده های دارویی را یکی از حوزه های دانشی دانست و تصریح کرد: داروهای گیاهی، داروهای نوترکیب، سیستم های جدید دارورسانی، سامانه های دارویی، ملزومات دارویی و تجهیزات پزشکی مانند سلول بنیادی از دیگر بخش های دارویی محسوب می شوند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه عرصه های اقتصادی این بخش ها می تواند خیلی بزرگ باشد، اضافه کرد: در ادامه علاوه بر دارو، غذا و ملزومات، تجهیزات پزشکی از بخش های مهم دانشی به شمار می روند، ضمن آنکه اخیراً حوزه های نرم افزاری برای ارائه خدمات دارویی، درمانی، پرستاری، تله مدیسین، داروسازی ازراه دور و شبکه توزیع دارو در کشور توسعه پیدا کردند که علاوه بر داشتن فرصت ها و تهدیدها می توانند آینده خوبی داشته باشند.
روح الامینی با تاکید بر اینکه ما در برخی از این بخش ها ۴۰ سال عقب ماندگی داریم که برای حل این عقب ماندگی نیاز به ایجاد کنسرسیوم های بزرگ اقتصادی داریم، اظهار نمود: این عقب ماندگی ها در حوزه هایی مانند "خون " و "پلاسما" که دارای پیچیدگی هستند، است که عقب ماندگی حوزه فناوری را می توان برطرف کرد.
به گفته وی، در بعضی موارد به سبب بازار کوچک یا فناوری پیچیده دست به واردات می زنیم که در این راه فناوری پیچیده را می توان برطرف کرد؛ اما اگر بازار ایجاد شود صرفه و صلاح اقتصادی آن هم پیدا خواهد شد.
روح الامینی با اعلان اینکه بنگاه های ما کوچک هستند، اشاره کرد: در ۴۰سال گذشته دنیا به صورت عام، اروپا به صورت خاص و کشورهای هند و چین بطور اخص کارهای بزرگی را با استارتاپ ها و مراکز رشد شروع کردند، بطوریکه هم اکنون شرکت های بزرگی با سرمایه های چند ۱۰ میلیاردی دارند، بدین جهت نیاز است سرمایه داران بزرگ کشور، شرکت های بزرگ، بازیگران بخش خصوصی، خودروسازهای داخلی به میدان بیایند و ایجاد کنسرسیوم ها و اتحادیه هایی را بر اساس پروژه های مهم هدف گذاری کنند.
این نماینده مجلس افزود: این شرکت های بزرگ می توانند به کمک استارتاپ ها بیایند تا چشم انداز خوبی دراین زمینه داشته باشیم.
وی با اعلان اینکه ۳۰ درصد صنعت دارویی دنیا متعلق به کشور آمریکا است، تصریح کرد: ۳۰ درصد دیگر این صنعت مربوط به اروپا و از ۴۰ درصد باقیمانده ۲۱ درصد این صنعت در اختیار کشور ژاپن اشت و سایر جهان ۱۹ درصد از تولید دارو سهم دارند.
روح الامینی اشاره کرد: بازار ما نسبت به کشورهای چین، هند، ویتنام، تایلند، تایوان و... کوچک است و برای بزرگ شدن این بازار باید از سرمایه های انسانی خود بهره ببریم. مزیت نسبی ما تسلط بر فناوری و معجزه داشتن نیروهای انسانی متخصص است که برای رسیدن به هدف بزرگ می توانند کمک کننده باشند.
روح الامینی حوزه سلامت و دارویی را دارای ارزش افزوده بالایی دانست که سرمایه گذاری در آن در حد میلیون دلار است، در صورتیکه سرمایه گذاری در حوزه های نفت و پتروشیمی در حد میلیارد دلار است و این بد است.
وی با تاکید بر اینکه باید میزان سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی افزایش یابد، اظهار داشت: از هر اقدامی که در امتداد تقویت صندوق از جهت معافیت ها و... باشد، حمایت می نماییم و اگر منابعی آزاد شود، مطمئنا به سمت صندوق سوق داده خواهد شد.1399/10/08
13:06:20
0.0 / 5
975
تگهای خبر: آینده , بودجه , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس