درخواست آموزش و پرورش برای منعطف شدن سال آموزشی هنرستان های كشاورزی

درخواست آموزش و پرورش برای منعطف شدن سال آموزشی هنرستان های كشاورزی اعضای شورای معاونان وزارت آموزش وپرورش در نشستی که با حضور وزیر جهاد کشاورزی انجام شد به تشریح و تبیین برنامه های آموزش وپرورش پرداختند.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، در نشست محسن حاجی میرزایی و کاظم خاوازی که با حضور اعضای شورای معاونان وزارت آموزش وپرورش و در ساختمان شهید رجایی برگزار شد، اعضای شورای معاونان به تشریح و تبیین برنامه های آموزش وپرورش پرداختند.
علیرضا کمرئی، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش وپرورش اظهار نمود: ممکنست سیاست توسعه آموزش ها در هنرستان ها لزوماً با سیاست های توسعه ای وزارت کشاورزی هم راستا نباشد و این مساله ممکنست به این علت باشد که آموزش وپرورش به آموزش فکر می کند و بر همین راستاسعی بر ارائه آموزش های ضروری و موردنیاز برای تربیت نیروی ماهر و متخصص از بین هنرجویان هنرستانی داریم.
معاون آموزش متوسطه اضافه کرد: کارگروه مشترک وزارت آموزش وپرورش و وزارت جهاد سازندگی از سال ها پیش تشکیل شده و هنوز هم در حال کار است. بررسی های انجام شده در این کارگروه مشترک درنهایت منجر به انعقاد تفاهم نامه بین دو وزارتخانه شده است. کارگروه مشترک بر محورهای به روزآوری و تدوین استانداردها قرار دارد و هدف آن تربیت نیروی انسانی ماهر در زمینه کشاورزی برای آینده کشور است.
وی افزود: آموزش های کشاورزی با تولید پیوند خورده و هنرجویان هنرستانی، آموزش های لازم را با تولید فرامی گیرند. ازآنجایی که دو اصل آموزش و تولید در هنرستان ها بطور همزمان انجام می شود، نیاز به حمایت وزارت جهاد کشاورزی داریم تا بواسطه این حمایت بتوانیم مواد اولیه هنرستان ها را باقیمت دولتی تهیه و در اختیار هنرآموزان و هنرجویان قرار دهیم.
کمرئی با اشاره به لزوم توسعه آموزش های هنرستانی اظهار داشت: فروش تولیدات هنرستانی در کشور برای دانش آموزان ایجاد انگیزه می کند. این در حالیست که نشان سلامت به محصولات تولیدی هنرستان ها تعلق نخواهد گرفت و درنهایت رقابت محصولات تولیدی در بازار را با محصولات مشابه خیلی مشکل می کند. توجه و حمایت جهاد سازندگی به این مقوله می تواند هم به اقتصاد هنرستان ها و هم به توسعه آموزش های هنرستانی کمک نماید و درنهایت مشوقی برای هدایت دانش آموزان به هنرستان ها شود.
معاون آموزش متوسطه اشاره کرد: توسعه صلاحیت ها و شایستگی های هنرآموزان بسیار مهمست و وزارت جهاد کشاورزی باتوجه به بروز رسانی اطلاعات می تواند در راه تربیت هنرآموزان توانمند به ما کمک نماید.
وی با اشاره به لزوم ارائه آموزش در بستر فضای مجازی اضافه کرد: باتوجه به شرایط کرونا، یکی از نیازهای امروز تولید محتوا برای استانداردهای مهارتی قابل ارائه در فضای مجازی است که حالا ۹۵ استاندارد مهارت آموزشی را طراحی کردیم که در کنار دیگر رشته هایی که از قبل وجود داشته است و دانش آموزان می توانند این ۹۵ مهارت را بوسیله پلت فرم ها فرابگیرند.
در ادامه این جلسه حسن ملکی، رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اظهار نمود: در شاخه فنی و حرفه ای ۵ رشته تحت عناوین امور زراعی، باغی، دامی، ماشین های کشاورزی و صنایع غذایی داریم و ۴۲ رشته در شاخه کاردانش داریم. درمجموع ۳۲ هزار و ۳۵۸ نفر در دوشاخه فنی و حرفه ای و کاردانش در هنرستان های کشاورزی مشغول به تحصیل هستند.
ملکی افزود: در وضع مطلوب زمینه کشاورزی مبتنی بر الگوی کشت منطقه ای و نیازهای بومی موجود، برای تحول در راه آموزش مهارت های کشاورزی در هنرستان های را طراحی و ارائه کرده ایم و در حال پیگیری برای تصویب هستیم.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اظهار داشت: بر این اساس در گروه رشته امور زراعی، رشته جدیدی با عنوان تولیدات گیاهی در محیط کنترل شده را تأسیس کردیم. همین طور در گروه علوم دامی، پرورش آبزیان و در گروه ماشین های کشاورزی، رشته مکانیزاسیون ماشین های کشاورزی را اضافه کردیم.
وی اظهار داشت: مهم ترین نگاهی که در آموزش دنبال می نماییم انطباق سال تحصیلی با پروسه تولید در رشته های کشاورزی است. سال تحصیلی هنرجویان رشته کشاورزی باید طوری باشد که بتوانند در طول سال به کاشت و برداشت محصول بطور کامل برسند. بر این اساس ماده واحده ای به شورای عالی آموزش وپرورش ارائه شده که در حال تصویب است تا برمبنای آن سال آموزشی در هنرستان های کشاورزی انعطاف پذیر شود.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اظهار داشت: پشتیبانی از فارغ التحصیلان رشته های کشاورزی در امتداد اشتغال، مشارکت در تجهیز مدارس، تسریع و تسهیل روند برگزاری کارگاه های مربوط به کشاورزی و دامداری، مشارکت در برنامه ریزی آموزش کشاورزی بعنوان آمایش سرزمین و مشارکت در تولید بسته های تخصصی برای آموزش ازجمله انتظارات همکاران حوزه سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از وزارت جهاد کشاورزی است.1399/10/13
23:20:58
0.0 / 5
928
تگهای خبر: آموزش , آینده , باغ , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس