تأثیر منفی آلودگی هوا بر یادگیری دانش آموزان

تأثیر منفی آلودگی هوا بر یادگیری دانش آموزان خراسان رضوی بیماری همه گیر کووید- ۱۹ سبب افزایش تمرکز بر سلامت عمومی بخصوص در مدارس شده است، بنابراین مسؤلان آموزشی به دنبال تغییرات جدی (از فاصله فیزیکی تا موارد آزمایشی) برای اطمینان از ایمن بودن مدارس برای دانش آموزان، کارمندان و معلمان هستند.


همه از تاثیرات منفی آلودگی هوا بر سلامت کودکان آگاه هستیم و هم اکنون مدارس در حال آزمایش موارد مختلف کاهش انتشار ویروس کرونا برای بازگشایی مدارس هستند، اما کیفیت هوا بعنوان عاملی مهم در این حوزه در نظر گرفته نشده است. نتایج بررسی های اخیر نشان داده است که آلودگی هوا اثرات مخربی بر یادگیری دانش آموزان خواهد گذاشت، البته کودکان در زمان همه گیری بیماری کروناویروس به دلیل تعطیلی مدارس و خانه نشینی، کمتر در معرض آلودگی قرار گرفتند و تا حدودی از عوارض آن در امان هستند.
شواهدی در مورد تأثیر آلودگی بر شناخت
محققان در روزهایی که سطح آلودگی بالاست، کاهش قابل توجهی در نمرات آزمون های دانش آموزان را ثبت کردند. نتایج تحقیقات نشان داده است که نمرات دانش آموزان در مدارسی که در راه باد قرار گرفته اند، کاهش کمتر داشته و شیوع بیماری و غیبت کمتری هم ثبت شده است. تابحال بیشتر تحقیقات درباره ارتباط یادگیری دانش آموزان با آلودگی هوای خارجی صورت گرفته است اما چندین مقاله اخیر، کیفیت هوای داخل خانه را هم با کاهش عملکرد شناختی مرتبط دانستند. بعنوان مثال، محققان دریافتند که احتمال افزایش اشتباه برای شرکت کنندگان مسابقات شطرنج در زمان آلودگی هوا و افزایش ذرات آلاینده بیشتر است.
اقتصاددان دانشکده اقتصاد لندن هم کیفیت هوای داخل ساختمان را به این مورد مرتبط دانست. برای درک بهتر این موضوع، وی میزان ذرات آلاینده در اتاق های آزمون دانشگاهی در لندن را جمع آوری و اظهار نمود: اتاق ها ازنظر کیفیت هوا بسیار متفاوت هستند و دانشجویان در اتاق هایی با سطح آلودگی بیشتر، عملکرد بدتری نشان می دهند.
تاثیر آلودگی هوای داخل بر یادگیری کودکان
درحالی که بهبود کیفیت هوای محیط بسیار مهم می باشد، کودکان در محیط داخلی هم در معرض مقادیر زیادی از آلاینده های هوا قرار دارند. کیفیت هوای داخلی نتیجه فعل وانفعالات پیچیده بین هوای منطقه، سازه های اطراف و مشخصات ساختمان (به عنوان مثال، تهویه ساختمان، محل ورودی هوا و غیره) است. از این رو، نوسازی مدارس قدیمی یکی از طریق های بهبود کیفیت هوا در داخل کلاس هاست. نتایج یک بررسی در تگزاس نشان داد که اصلاح و ارتقاء مدارس به صورت قابل توجهی در بهبود نمرات آزمون موثر بوده است. اگر بهبود کیفیت هوای داخلی نیروی محرک تاثیرات بزرگ بر نمره آزمون مدارس نوسازی شده و جدید باشد، در این صورت سیاست گذاران می توانند به صورت مستقیم، بهبود کیفیت هوا را یکی از اهداف خود قرار دهند.
بعضی از فیلترهای هوا (plug-in) نسبتا ارزان هستند و می توانند آلاینده های موجود در هوای کلاس ها را حدود ۹۰ درصد کاهش دهند. این فیلترها می توانند ذرات آئروسل حاوی ویروس را که در زمان بیماری همه گیر کووید برای ایمنی کلاس ها بسیار موثر است، کاهش دهند. نتایج این بررسی شواهد قبلی را تقویت می کند که بهبود کیفیت هوا در داخل مدارس به دانش آموزان کمک می نماید تا موفقیت بیشتری کسب کنند.


آینده هوای پاک در کلاس های درس
حالا شواهد قانع کننده ای در خصوص تأثیر کیفیت هوا و یادگیری دانش آموزان داریم. موارد کم هزینه مانند فیلترهای هوا می توانند مزایای مهمی در سلامتی افراد ایجاد کنند، باآنکه تحقیقات بیشتری در این حوزه نیاز است. برای ایجاد مدارس جدید، مسؤلان باید از قرار دادن مدارس جدید در مجاورت بزرگراه ها اجتناب کنند، بعنوان مثال، در سال ۲۰۰۳ کالیفرنیا ساخت مدارس را در ۵۰۰ فوتی آزادراه ها ممنوع کرد.
چنین اقداماتی می تواند سلامت دانش آموزان و عملکرد تحصیلی آنان را بهبود ببخشد و با عنایت به این که دانش آموزان با وضعیت اقتصادی نامناسب معمولا در مدارس مناطق بسیار آلوده تحصیل می کنند به کاهش شکاف نمره آزمون در آموزش های عمومی کمک بسیاری خواهد شد.
تاثیر آلودگی هوا بر سلامت ریه کودکان
کودکان در زمان قرار گرفتن در معرض هوای آلوده با عنایت به عدم تکامل ریه ها، (۸۰ درصد کیسه های ریز هوایی آنها بعد از تولد ایجاد می شود) فعالیت بسیار زیاد و تنفس زیاد هوا در معرض خطرهای خاصی قرار می گیرند. محققان سلامت کودکان در جنوب کالیفرنیا اثرات طولانی مدت آلودگی هوا بر کودکان و نوجوانان را بررسی کردند. در این تحقیق با پیگیری ۱۷۵۹ کودک ۱۰ تا ۱۸ ساله از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۱ دریافتند، افرادی که در مناطق آلوده تر بزرگ شده اند، با افزایش ریسک کاهش رشد ریه روبرو هستند. متوسط افت عملکرد ریه مانند تأثیر بزرگ شدن در خانه ای با والدین سیگاری بود.
با بهبود کیفیت هوا، کودکان شرکت کننده در این بررسی علایم کمتری (مبتلابه آسم و عدم مبتلا شدن به آن) داشتند. سال ۲۰۲۰ سال فوق العاده سخت برای همه افراد در سرتاسر جهان بوده است، اما برای خانواده هایی با کودکانی که از چالش های سلامت تنفسی رنج می برند مشکلات مضاعف شده است.
نتایج تحقیقات اولیه در مورد تاثیرات آلودگی هوا و بیماری کووید- ۱۹ نشان داده است که قرار گرفتن در معرض حتی مقدار کمی از ذرات معلق، خطر مرگ ومیر ناشی از بیماری کووید- ۱۹ را در بزرگسالان به صورت قابل توجهی بالا می برد، اما تاثیرات آلودگی هوا و بیماری کووید- ۱۹ بر سلامت کودکان هنوز ناشناخته است. محققان اظهار کردند: اگر این موارد برای بزرگسالان تا این اندازه مضر باشد، برای کودکان هم مفید نخواهد بود.
منابع

lung.org

centerforhealthjournalism.org

brookings.edu
منبع:

1399/10/24
13:00:50
0.0 / 5
1087
تگهای خبر: آموزش , آینده , ایمنی , برند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس