كمیته های اجرائی راسته ون كافه ها در مناطق تشكیل شد

كمیته های اجرائی راسته ون كافه ها در مناطق تشكیل شد به گزارش ال مور مدیر عامل شرکت ساماندهی مشاغل شهرداری تهران اظهار داشت: شورای شهر برای اجرای لایحه ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون باید دستورالعمل لایحه را ابلاغ کند که تا کنون با این دستورالعمل مورد تأیید یکی از اعضای شورا قرار نگرفته و برای اجرا به شهرداری ابلاغ نشده است.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، سیدعلی مفاخریان درباره لایحه ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون که بتازگی دربرخی اعضای شورای شهر تهران درباره آن نکاتی را مطرح نمودند، اظهار داشت: تصور نادرستی از طرف گروه های مختلف درباره این لایحه به وجود آمده است. این برداشت تنها مختص به شورای شهر نیست و شهروندان و شهرداری نیز شامل این برداشت می شوند.
او افزود: در لایحه ای که شورا مصوب کرده است قرار بر این بوده ضوابط حاکم بر این لایحه توسط کمیته ای به نام کمیته برنامه ریزی مشاغل سیار و بی کانون مرکب از ۱۳ عضو تعیین شود. اعضای این کمیته یک نفر عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر، یک نفر عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا، معاون خدمات شهری، معاون امور مناطق، معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تهران، مدیرعامل شرکت ساماندهی شهرداری تهران، مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران، یک نفر نماینده سازمان مردم نهاد فعال در حوزه اجتماعی به انتخاب کمیسیون فرهنگی و اعضای ناظر شامل نماینده اتاق اصناف، اداره کل تعاون، کار و اموراجتماعی و نماینده سازمان صنعت و معدن و تجارت استان تهران و نماینده نیروی انتظامی تهران هستند.
مفاخریان اظهار داشت: این گروه ۱۳ نفره مکلف به تهیه دستورالعمل و ابلاغ آن بودند. بارها جلسه کمیته برنامه ریزی تشکیل شده است ولی تا کنون موفق نشده ایم که نظرات همه اعضای این کمیته را برای یک دستورالعمل واحد جلب نماییم.
بگفته مدیرعامل شرکت ساماندهی مشاغل شهر تهران، تعدادی از اعضا نسبت به این دستورالعمل از دید جمعی پیروی نمی کنند. یک نفر از اعضای شورای شهر این دستورالعمل را نپذیرفته است و بنا بر این تبدیل به محلی برای اختلاف نظر شده و تا زمانی که دستورالعمل اجرائی مصوبه شورا ابلاغ نشود عملا اجرای آن کار درستی نیست.
مفاخریان اضافه کرد: هنوز دستورالعمل ابلاغ نشده و ۳ بحث مختلف در حوزه مشاغل سیار و بی کانون وجود دارد که شامل مشاغل دستفروشی، مشاغل سیار موتوری و موضوع پیاده راه ها می شود. این ۳ بخش کاملا متفاوت می باشد و شرکت ساماندهی برای هر یک از آنها دستورالعمل مشخصی ارائه کرده است.
او افزود: برای مشاغل سیار موتوری که شامل ون کافه ها می شوند دستورالعمل نوشته ایم که در همان جلسه کمیته برنامه ریزی مطرح شده و همان یک نفر عضو امضا نکرده است. در آن شیوه نامه اجرائی کمیته های اجرائی مصوب شده است که مسئولیت آن به عهده شهردار منطقه است. مناطق با تشکیل کمیته ای با همکاری شرکت ساماندهی و اعضای دیگر کمیته نسبت به معرفی راسته هایی که می خواهند ون کافه ها مستقر شوند اقدام می کنند و شرکت ساماندهی نیز بعنوان عضو کمیته از دید جانمایی رسیدگی می کند.
وی اظهار داشت: با همکاری در بخش بهداشت، نیروای انتظامی و... راسته مربوطه به حوزه ون کافه ها ایجاد می شود. البته در این عرصه بخش دوم کار شروع شده و با وجود آنکه دستورالعمل ابلاغ نشده کمیته های اجرائی در مناطق تشکیل شده است.
مفاخریان به "سامان بازار" نیز اشاره نمود و اظهار داشت: شرکت ساماندهی با وجود آنکه تکلیف قانونی دراین زمینه نداشته است به سبب هدایت موضوعات و سرو سامان دادن و شناسنامه دار شدن دستفروشان سامانه "سامان بازار" را طراحی نموده است که همه دستفروشان چه در روز بازارها و چه شب بازارها و چه ون کافه ها و... ثبت نام کنند. بدین سان علاوه بر شناسنامه دار شدن کار این افراد جانمایی آنها نیز انجام می شود.
او توضیح داد: این کم لطفی دوستان در شورای شهر است که می گویند ساماندهی دستفروشان اجرائی نشده است. اگر این طور باشد ۴۰ بازاری که هم اکنون دستفروشان در حال کار در آنها هستند چطور به وجود آمده است. بازارهای محلی چطور به وجود آمده اند؟
مفاخریان در بخش دیگری از توضیحات اظهار داشت: خیلی از مصادیقی که مطرح می شود جنبه حمایتی دارد. طرحی که برای ساماندهی مشاغل اجرائی می شود باید هم جنبه حمایتی و هم انضباطی داشته باشد. هم باید از کسبه حوزه خرده فروشی و دستفروشی با استقرار آنها در اماکن مشخص و تعیین ساعت حمایت نماییم و هم اینکه این اقدام جنبه انتظامی داشته باشد.
بگفته وی، باید در ساماندهی مشاغل سخت و بی کانون بتوانیم به شهر نیز نظم بدهیم. قرار نیست همه دستفروشان در هر نقطه ای که می خواهند کارشان را انجام دهند، این اقدام نیاز به قانون ندارد. ساماندهی آنها یعنی اینکه برایشان فضایی در نظر بگیریم. این نگاهی است که در شرکت ساماندهی با کمک شهربان، نیروی انتظامی و شهرداری مناطق پیگیری می نماییم.
او اظهار داشت: مقرر است در مناطقی نیروی انتظامی و شهربان مداخله کنند و در مناطقی نیز مردم آگاهی پیدا کنند که بطور مثال کسی که در کنار ایستگاه مترو دستفروشی می کند مورد تأیید نیست. ممکنست جایی با فاصله از ایستگاه مترو از طرف شهرداری در نظر گرفته شده باشد اما فروشنده شناخته شده است و محل سکونت و کد ملی مشخص دارد و خرید و فروشی که انجام می شود در آینده قابل ردیابی است. باید حتما بخش انضباطی و حمایتی در کنار یکدیگر جلو رود.
مفاخریان بیان کرد: اینکه گفته می شود هیچ کاری انجام نگرفته کاملا نادرست است. قانون ماده ۱۶ بهبود محیط کار نیز شهرداری را تنها موظف به اعمال فضا کرده است. با این وجود شهرداری به این علت که بتواند ظرفیت حمایتی را توسعه دهد لازم است اقداماتی صورت گیرد.
بنا براعلام سایت شهر، وی افزود: از طرف دیگر در تاریخ ۴ دی ماه سال ۹۸ قرار شد در مورد مشاغل سیار دستفروش و غیر موتوری با توجه به کثرت متقاضی و پیچیدگی های خاص اجتماعی و احتمال تحریک مهاجرت به شهر تهران فعلا در دست اقدام بماند. به همین دلیل قرار بوده است که اقدامات در این بخش مسکوت بماند. مطالبه ای که شورا حالا مطرح می کند نیز بنا بر این مطالبه ای است که با مستندات گذشته مطابقت ندارد و حتی در صورتیکه شورا خواهان اجرای این دستور هم نباشد باید دستورالعمل ابلاغ کند که ما آنرا اجرائی نماییم.
منبع:

1399/10/28
15:11:21
0.0 / 5
1009
تگهای خبر: آینده , تجارت , توسعه , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس