رئیس كمیته محیط زیست شورای شهر تهران تاكید كرد

ضرروت تقویت حمل و نقل عمومی برای مقابله با تغییرات اقلیمی

ضرروت تقویت حمل و نقل عمومی برای مقابله با تغییرات اقلیمی به گزارش ال مور رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران مهم ترین بحث در تغییرات اقلیمی و افزایش توان طبیعی شهر تهران را تقویت حمل و نقل عمومی برشمرد و اشاره کرد: گفتمان مقابله با تغییرات اقلیمی را باید به میان مردم برد و آنرا عمومی سازی کرد.به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، سید آرش حسینی میلانی عصر امروز در مراسم اختتامیه جشنواره کلیماتون تهران اظهار داشت: امیدوارم طرح ها و ایده های نو و تازه ای که در جشنواره کلیماتون تهران عنوان شد، منجر به بهتر شدن وضعیت تهران شود. ما روزهای آلوده ای را در دی ماه سپری کردیم و با اهمیت ترین پیوند تغییر اقلیم و شرایط محیط زیستی تهران را می توان در همین موضوع آلودگی هوا مشاهده کرد.

وی با اعلان اینکه توان تهویه طبیعی شهر تهران طی سالهای اخیر کاهش یافته است، اظهارکرد: با حضور و افزایش منابع آلاینده و اتفاقاتی نظیر مازوت سوزی و استفاده از سوخت های ناپاک و کم کیفیت مشاهده می نماییم که طی سالهای اخیر خصوصاً امسال وضعیت خاصی را در زمان آلودگی هوا داشتیم.

این عضو شورای شهر تهران با اعلان اینکه در بررسی تغییرات اقلیمی در تهران عقب هستیم، اشاره کرد: البته ما شاهد انجام مطالعات کلانی درباره تغییر اقلیمی هستیم که همچون آن می توان به مطالعه سازمان هواشناسی اشاره نمود که وضعیت پیش رو را بر اثر تغییرات اقلیمی هشداردهنده خوانده است.

حسینی میلانی با اشاره به گزارش سازمان هواشناسی درباره تغییرات اقلیمی اشاره کرد: بر طبق این گزارش میانگین بارش سالانه در افق ۸۳ سال آینده کاهش یافته است و بیشترین کاهش بارش در منطقه مرکزی ایران در فصول بهار و پاییز به ترتیب با ۴.۵ درصد و ۶.۷ درصد رخ خواهد داد. علاوه بر مشکل کم آبی، تغییرات اقلیمی فراوانی رخداد توفان های گرد و خاک را بیشتر می کند و موجب آلودگی هوا در شهرهای مجاور مناطق کویری چون تهران می شود.

وی افزود: مطالعات انجام شده نشان میدهد بحث سازگاری با تغییرات اقلیمی را خصوصاً در فصل آلودگی هوا باید جدی گرفته شود و از این منظر«کلیماتون» می تواند رویداد قابل اتکایی برای متوجه کردن افکارعمومی دراین زمینه باشد.

بگفته سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری، آخرین گزارش کشوری درباره انتشار گازهای گلخانه ای مربوط به سال ۲۰۱۰ است که ۸۸ درصد انتشار گازهای گلخانه ای مربوط به بخش انرژی است که از این ۸۸ درصد، ۱۹ درصد مربوط به حمل و نقل و مصرف سوخت است.

حسینی میلانی با اعلان اینکه باید بعنوان یک کشور نفتی توجه ویژه ای به کاهش شدت انرژی دراین زمینه داشته باشیم، اظهارکرد: توان طبیعی جنگل های کشور برای ترسیب کربن حدود ۴۰۰۰ واحد در سال و بسیار پایین است این در حالیست که جنگل کاری در سطح جهانی به صورت بسیار گسترده دنبال و پیگیری می شود.

وی با اعلان اینکه بر طبق برنامه راهبردی ملی تا اختتام برنامه ششم باید ۱۰ درصد کاهش شدت انرژی در حوزه حمل و نقل درون شهری داشته باشیم، اظهار داشت: این مساله مستلزم جدی گرفتن حمل و نقل عمومی پاک و توسعه مترو است. کمبودهای بسیاری دراین زمینه داریم و توان شهرداری برای پاسخگویی به این نیاز و تقاضا باتوجه به محدودیت های مالی، کم است.

این عضو هیات رئیسه شورای شهر مهم ترین بحث در تغییرات اقلیمی و افزایش توان طبیعی شهر تهران را تقویت حمل و نقل عمومی برشمرد و تصریح کرد: در شهر تهران، حریم آن وضعیت تولید گازهای گلخانه ای معین نیست و به همین خاطر لازم است برآوردی از تولید گازهای گلخانه ای توسط نیروگاه ها، صنایع، مجتمع آرادکوه، بخش کشاورزی و... صورت گیرد و به همین خاطر به شهرداری تهران سفارش می کنم انجام مطالعه در این را به در دستورکار خویش قرار دهد.

حسینی میلانی با اشاره به پیوستن مجدد آمریکا به توافق اقلیمی پاریس اظهارکرد: با پیوستن مجدد آمریکا به توافق پاریس بحث تغییرات اقلیمی باردیگر مورد توجه قرار گرفته است و به همین خاطر شهر تهران باید آمادگی لازم را داشته باشد که بتواند از اعتبارات و سرمایه گذاری بین المللی استفاده بکند.

وی تهیه بانک اطلاعاتی و مشخص کردن لیستی از چالش ها، مسائل و اطلاعات مورد نیاز را اقدام جدی برای انجام مقابله با تغییرات اقلیمی دانست و اظهار داشت: اطلاعات این بانک اطلاعاتی باید در دسترس ایده پردازان و مبتکران قرار بگیرد تا آنان بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند و طرح ها و ایده هایی را پیشنهاد بدهند که قابل تحقق باشد.

رئیس کمیته محیط زیست شهرداری تهران به بحث مردمی سازی ایده های کلیماتون اشاره و اظهارکرد: انجام تعدادی از طرح ها ممکنست در کوتاه مدت ممکن نباشد اما گفتمان مقابله با تغییرات اقلیمی را باید به میان مردم برد و آنرا عمومی سازی کرد. در این چارچوب می توان از رویدادها و برنامه های مختلف بهره برداری نمود.

به گفته حسینی میلانی، یک نمونه از این بهره برداری، دربی دو تیم فوتبال شهر تهران است که این مسابقه امسال در یک هوای آلوده اجرا شد. این فرصتی بود که می شد از آن برای مورد توجه قرار دادن بحث آلودگی در بین مردم و راه های مقابله با آن بهره برد البته فرصت هایی از این دست در پیشرو نیز قرار دارد و شهرداری باید از آنها استفاده نماید.

وی کمپین سه شنبه های بدون خودرو و استفاده اشتراکی و عمومی از دوچرخه ها را دو نمونه عمومی سازی ایده های مقابله با تغییرات اقلیمی در بین مردم برشمرد و اشاره کرد: یکی از دغدغه هایی که وجود دارد، پایداری جنگل کاری های انجام شده در حریم شهر تهران و نحوه تامین آب آنهاست.

این عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: شهرداری در دامنه جنوبی توچال ۱۵ هزار هکتار جنگل کاری کرده است و ۳۵۰۰ هکتار هم فضای سبز در روددره های شهر تهران وجود دارد که جزو میراث طبیعی شهر تهران است و باید برای حفظ و پایداری آن اندیشید و این را مدنظر قرار داد که چگونه می توان از این ظرفیت برای ترسیب کربن بهره برد.

طبق گزارش روابط عمومی این عضو شورای شهر تهران، حسینی میلانی با ابراز امیدواری نسبت به رویداد کلیماتون تهران اشاره کرد: امیدوار هستم کلیماتون بعنوان یک برنامه شهرمحور بتواند با حضور همه ذی نفعان، مسیر روشنی را برای ایده پردازی و تفکر گروهی، تعامل و ایجاد اقدام های مشترک فراهم آورد و فرصتی برای شهروندان برای خلق ایده های محلی با هدف رفع چالش های محیط زیست فراهم آورد تا بتوان با تغییر در نگرش و ترسیم نگاهی نو به شهرها، شهری تاب آورتر و زیست پذیرتر برای نسل آینده داشته باشیم.

منبع:

1399/11/08
22:12:42
0.0 / 5
815
تگهای خبر: آینده , توسعه , تولید , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس