مانور واكنش اضطراری استان های معین پایتخت

مانور واكنش اضطراری استان های معین پایتخت به گزارش ال مور معاون آمادگی، مقابله و پدافند غیر عامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از برگزاری مانور واکنش اضطراری استان های معین شهر تهران و مانور امداد هوایی در اسفندماه سالجاری در پایتخت اطلاع داد.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، اسماعیل سلیمی درباره برگزاری مانور واکنش اضطراری استان های معین شهر تهران و مانور امداد هوایی اظهار نمود: این مانور با رعایت دستورالعمل های کرونایی و پروتکل های بهداشتی انجام می شود و مجوزهای لازم هم از ستاد ملی کرونا استان تهران گرفته شده. زمان برگزاری آن هم در اسفندماه سالجاری در نظر گرفته شده است.

سلیمی اضافه کرد: محور این مانور سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، ستادهای مدیریت بحران مناطق۲۲ گانه بوده و با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی، جمعیت هلال احمر، سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی، سازمان اورژانس و نیروی انتظامی برگزار می شود.

معاون آمادگی، مقابله و پدافند غیر عامل سازمان مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینکه پایتخت در مجاورت گسل های گوناگونی با توان لرزه خیزی بالا قرار دارد، تصریح کرد: با چنین وسعت و جمعیتی در صورت وقوع یک سانحه فاجعه بار، امکانات موجود در این شهر و شهرستان های اطراف امکان دارد پاسخگوی نیازهای حیاتی و اضطراری مقابله با آن نباشد.
وی با اشاره به اینکه هدف از برگزاری این مانور تمرین ساز یو کار اجرایی دستورالعمل ابلاغی سازمان مدیریت بحران کشور در مورد تقسیم استان های معین، پیشتاز و جانشین شهر تهران است، اظهار داشت: این دستورالعمل با عنایت به صدمه پذیری مناطق ۲۲ گانه پایتخت در مقابل حوادث طبیعی جمع بندی شده و لازم است که استان های جانشین، پیشتاز و معین برای آمادگی هرچه بیشتر در اجرای این مانور موثر واقع شوند.

سلیمی اضافه کرد: اگر در تهران زلزله ای با بزرگای ۷ در مقیاس ریشتر رخ دهد، ورود نیروهای امدادی از سایر استان های کشور امری غیر قابل اجتناب است و در این میان واکنش بموقع در عرضه خدمات حیاتی و اضطراری از جانب استان های پیشتاز و معین شهر تهران، به یک برنامه ریزی کلی نیاز دارد تا نقش و وظیفه هر یک از سازمان های مسئول در استان ها قبل از وقوع مشخص شده باشد.

وی افزود: در دستورالعمل اجرایی مدیریت بحران استان های معین، مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به پنج پهنه شمال غرب، شمال شرق، جنوب شرق، جنوب و جنوب غرب تقسیم بندی شده و استان های قزوین، مازندران، سمنان، قم و مرکزی به ترتیب بعنوان استان های پیشتاز این پهنه ها مسئولیت هدایت دیگر استان های معین در هر پهنه را در زمان بحران برعهده دارند.

سلیمی اظهار داشت: از پیش از این برنامه ریزی های برگزاری مانور استان های پیشتاز و معین پایتخت انجام شده اما زمان برگزاری آن به خاطر شیوع کرونا به تعویق افتاده است و به علت ملاحظات کرونایی هم مانور استان های معین در هر پهنه تهران به صورت جداگانه و در چند مرحله برگزار می گردد.

معاون آمادگی، مقابله و پدافند غیر عامل سازمان مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینکه تمرین اخطار سریع و اطلاع رسانی بلافاصله بعد از وقوع حادثه، هماهنگی اجرای عملیات برقراری امنیت، جستجو و نجات، تریاژ و تخلیه و درمان اضطراری مجروحین را از دیگر بخش های این مانور خواهد بود اظهار داشت: این مانور در سطح ملی پیشبینی شده و با عنایت به این که بیشتر بر روی فرآیندهای پاسخگویی و سلسله مراتب فرماندهی تمرکز دارد، به شکل دور میزی برگزار می گردد.

وی اظهار نمود: بر مبنای سناریو پیشبینی شده در ساعت ۸: ۳۰ بامداد روز اجرای مانور زلزله ای فرضی با بزرگای ۷ در مقیاس ریشتر با کانون ری در نزدیکی تهران رخ می دهد که منجر به تخریب گسترده مناطق مختلف شهر تهران می شود و به دنبال آن آتش سوزی های وسیع و خرابی شریان های آب رسانی، توزیع برق، گازرسانی، بی خانمانی شمار خیلی از شهروندان تهرانی، مجروحیت و گرفتار شدن زیر آوار گزارش می شود.

سلیمی اضافه کرد: با بیان شرایط اضطراری از جانب مرکز کنترل و فرماندهی مدیریت بحران شهر تهران، ستاد ویژه مدیریت بحران کلان شهر تهران تشکیل می شود و از سازمان مدیریت بحران کشور درخواست استمداد ملی می نماید. با بیان آماده باش سازمان مدیریت بحران کشور به استان های معین شهر تهران، تیم های واکنش سریع سازمان های امدادی و انتظامی استان پیشتاز و معین با تشکیل ستاد مدیریت بحران استان بر مبنای دستورالعمل ابلاغی نسبت به اعزام تیم های عملیاتی به شهر تهران اقدام خواهد شد.

معاون آمادگی، مقابله و پدافند غیر عامل سازمان مدیریت بحران شهر تهران اظهار داشت: از دیگر مواردی که در کنار این مانورها تمرین می شود، مانور امداد هوایی شهر تهران است که با همکاری پایگاه شکاری مهرآباد، نیروی هوایی ارتش، جمعیت هلال احمر، سازمان اورژانس و نیروی انتظامی اجرا می شود. در این مانور هم بر مبنای دستورالعمل مدیریت بحران کشور عملیات بارگیری، تخلیه نیرو و تجهیزات، تریاژ و انتقال مجروحین و هماهنگی های میدانی عملیات فرودگاه تمرین خواهد شد.
1399/11/27
14:46:37
0.0 / 5
475
تگهای خبر: آینده , ایمنی , خدمات , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس