فرمانده عملیات مقابله با كرونا در تهران:

رنگ بندی شهرها بر مبنای ویروس جهش یافته تغییر كند

رنگ بندی شهرها بر مبنای ویروس جهش یافته تغییر كند ال مور: فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، نسبت به چرخش انواع سویه های ویروس کرونا در کشور با سفرهای نوروزی و همینطور خطر شکل گیری موج جدید این بیماری در هفته سوم فروردین ماه و با بازگشت مسافران نوروزی اخطار داد.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به کاهش رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور، در پاسخ به سوالی در زمینه صدمه شناسی این مورد اظهار داشت: در تمام بیماری ها زمانی که بیماری فرایند فرسایشی می گیرد، با سندروم اجتماعی خستگی روبرو می شویم. ازاین رو رسانه ها و مجموعه سیاست گذاران باید هنر آنرا داشته باشند که با ارتقای تاب آوری جامعه این مورد را جبران کنند.
خلاء پوشش حمایتی موثر از اقشار صدمه پذیر در بحران کرونا وی افزود: نکته بعدی بحث مشکلات اقتصادی مردم است؛به طوری که مجموعه حمایت های اعمالی در زمینه جبران اختلالات کسب و کار بخصوص در زمینه کسب و کار خرد و فاقد شناسنامه به شکلی که باید، انجام نشده است و حمایت ها قلیل بوده است. حتی برخی مغازه ها هم که باز هستند، رونقی ندارند. بر همین مبنا نارضایتی می تواند نافرمانی در رعایت پروتکل ها را به دنبال داشته باشد و امکان دارد فرد با نزدن ماسک، نافرمانی خویش را نشان دهد. در مجموع نقاط خلاء فراوانی در پوشش حمایتی اقشار فرودست و صدمه پذیر در بحث بحران کرونا وجود دارد.
هنوز هم برخی افراد توان خرید ماسک ندارندفرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران افزود: در همین راستا هنوز افرادی هستند که توان خرید ماسک ندارند. در تهران ۲۰ هزار نفر از راه دستفروشی تأمین معیشت می کنند؛ این آمار، آمار رسمی دستفروشی است، آمار شناور خیلی بیشتر از اینهاست.
وی با طرح این سوال که چرا در کشورهایی مانند سنگاپور، تایوان، ویتنام و کره جنوبی با موفقیت عمل شده است، اضافه کرد: سرمایه اجتماعی انباشته شده در این کشورها پیش از کرونا بسیار مستحکم و قوی بوده و پس از کرونا این سرمایه اجتماعی به کمک آمده است و بدین سان همه مردم به تبعیت از دولت قرار گرفته اند. در این صدمه شناسی ما باید ببینیم که در کجاها سرمایه اجتماعی مان صدمه خورده است.
چالش سطح بالای تناقض در گفتار فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران افزود: مبحث دیگر سطح بالای تناقض در گفتار است. همانند آنچه که در بازگشایی مدارس در مهر و بهمن ماه شاهد بودیم. حالا هم اندکی به پایان سال باقی مانده است اما هنوز تکلیف سفرهای نوروزی به صراحت معلوم نیست. در اپیدمی ها امکان دارد نامهربانی وجود داشته باشد اما بطور قطع این مورد برای نجات جان آدم هاست. در جایی که منافع اجتماعی اقتضا می کند و در مقابل آن اکراه عمومی وجود دارد، باید دید مصلحت عمومی چیست.
با تسامح برخورد شود، جان مردم به خطر می افتدوی در اینباره افزود: همه جای دنیا نسبت به محدودیتها معترض هستند؛ اسپانیا، هلند، ایالات متحده آمریکا و... همه مردم دنیا خسته شده اند و این مورد تنها مختص ایران نیست. اما اگر بخواهیم با تسامح برخورد نماییم، جان مردم به خطر می افتد.
زالی درباره سفرهای نوروزی هم اظهار داشت: با فرض اینکه حالا ویروس جهش یافته با سناریوی فعلی وجود نداشت، آن زمان طبیعتا نظر ما این بود که با عنایت به آنکه از اول آذرماه روند بیماری کاهش بوده و در دو هفته اول اسفند هم افزایش چشم گیر در موارد مراجعه، بستری و مرگ و میر بیماری نداشتیم، میتوان با آزادی عمل بیشتری اجازه فرآیندهای تفننی را در چارچوب سفرهای نوروزی داد. اما متاسفانه وجود ویروس چموش، خشن، تهاجمی و بی رحمی به نام واریانت جهش یافته (انگلیسی)، سناریوی دیگری را رقم زده است.
خطر شکل گیری موج جدید کرونا در تهران با بازگشت مسافران نوروزیوی در ادامه با اشاره به اینکه در نوروز بدون شک بالاترین نرخ سفر را در تهران و با اختلاف زیاد از سایر استانها، خواهیم داشت، اضافه کرد: به دنبال اقدامات انجام شده در خلال ماه های گذشته و غربالگری های صورت گرفته، توانسته ایم بیماری را در تهران کنترل نماییم. حال مسافران در مسافرت به شهرهای مختلف، در معرض انواع سویه ها با شدتهای مختلف ویروس قرار می گیرند. هفته سوم فروردین هم مسافران بازمی گردند و مانند آن است که با شبیخون ویروس مواجه شویم. ازاین رو میتوان پیش بینی نمود که در هفته سوم فروردین با بازگشت مسافران در استان تهران با امواج بیماری مواجه خواهیم شد و البته تقارن آن هم با شروع کسب و کار مردم است. بر همین مبنا امکان دارد در زمانی که مردم انتظار بازگشت اقتصاد و رونق کسب و کار را دارند، شاید لازم باشد که در کسب و کار دخالت نماییم و محدودیت ایجاد شود.
بهبودیافتگان کرونا نسبت به ویروس جهش یافته مصون نیستندزالی ضمن اشاره به وجود و چرخش دو ویروس کلاسیک (ووهان) و جهش یافته انگلیسی در کشور اظهار داشت: برخی از مردم به دنبال مبتلا شدن به نوع قبلی ویروس (ووهان) در موجهای قبلی این بیماری، نسبت به آن مصونیت یافتند اما این افراد امروز مقابل ویروس جهش یافته مصون نیستند و مبتلا می شوند. ویروس جهش یافته می تواند مصونیت نسبی برخی افراد را در که سه موج قبلی مبتلا شده اند را درهم شکند.
قدرت بیماری زایی و مرگ و میر ویروس جهش یافته کروناوی افزود: از سوی دیگر این ویروس جهش یافته قدرت سرایت بالاتری دارد. به صورتی که هر فرد ناقل در ویروس کلاسیک ووهان می توانست 1.2 نفر را مبتلا کند اما این رقم در ویروس انگلیسی 2.3 است. بدین سان به تدریج خوشه های جدید ویروس در تهران شکل می گیرد و با تلفیق آنها طغیان جدیدی شکل می گیرد. همینطور ویروس جهش یافته مرگ و میر بالاتری بوجود می آورد و مطالعات ما در تهران هم همین مبحث را نشان داده است.
فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران اظهار داشت: ازاین رو مردم در زمانی می خواهند بار سفر نوروزی ببندند که مکانیسم و پدیده جدیدتری از ویروس اتفاق افتاده است. در این حوزه ارزش زمان و مداخله گاهی در ثانیه است.
رنگ بندی شهرها بر مبنای ویروس جهش یافته تغییر کندزالی همینطور درباره رنگ بندی شهرها اظهار داشت: تمام رنگ بندیهای صورت گرفته برپایه سناریوی ویروس کلاسیک است و این رنگ بندیها در ویروس جهش یافته باید تغییر کند.
نگران چرخش ویروس با سفرهای نوروزی هستیمخطر بروز سویه های جدید و جهش یافته بومی در ایرانوی تصریح کرد: واقعا نگرانیم که سفرهای نوروزی نکته ای شود برای چرخش بیماری در کشور. از طرفی پس از گذشت یک سال از بیماری کرونا، همه شهرستانهای کشور در معرض خطر جدیدی هستند؛ آن هم بروز سویه های مقاوم جدید و جهش یافته داخلی و بومی است. اتفاقی که در آفریقا، برزیل، کالیفرنیا و... افتاد چرا نباید در تهران و ایران افتد؟
نظر وزیر بهداشت درباره سفرها، کارشناسی و به صلاح مردم استزالی در پاسخ به ایسنا درباره نظر مشخص ستاد مقابله با کرونا تهران درباره سفرهای نوروزی اظهار داشت: نظر ما تایید نظر کارشناسی وزیر بهداشت است. نظر وزیر بهداشت کاملا بر صلاحدید مردم، مطابق با آخرین تغییرات اپیدمی بیماری در کشور، آخرین یافته های ناشی از ویروس جهش یافته و بحث نگرانی از اختلاط بین شهرستانی سویه های جدید و در کمین بودن بروز سویه های جدید جهش درون زا در کشور است.
منبع:

1399/12/21
00:56:01
0.0 / 5
589
تگهای خبر: آینده , جامعه , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس