رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری اعلام كرد

جولان كرونا در بیمارستان ها تا ۲ماه آینده

جولان كرونا در بیمارستان ها تا ۲ماه آینده متخصص بیماریهای عفونی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری، واکسیناسیون عمومی و اعمال محدودیت های کرونائی را رمز پیروزی دربرابر کرونا دانست و اظهار داشت: کشورهایی که همزمان در چند جبهه برای مبارزه با کرونا عمل می کنند می توانند در مبارزه با این بیماری موفق شوند.به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، دکتر پیام طبرسی با اعلان اینکه قرمز شدن تهران مسئله غیرقابل پیش بینی نبود، اظهار داشت: متاسفانه در شلوغی های بازار در آخر سال، مهمانی ها و دورهمی ها و برگزاری مراسم های مختلف انتقال بیماری صورت گرفت.

طبرسی با اشاره به نتایج منفی عدم جلوگیری از مسافرت های نوروزی و عدم اعمال محدودیت ها در شیوع بیماری، تصریح کرد: اگر در دو هفته تعطیلات نوروز محدودیت ایجاد می شد مطمئنا وضعیت ما بهتر از شرایط فعلی بود.

این متخصص عفونی با اعلان اینکه با قرمز شدن استان تهران، مجبور به تعطیلی هستیم، اضافه کرد: تعطیل کردن شهر ضربه های فراوانی به اقتصاد کشور و مردم می زند، اما در هر صورت سلامت مهم تر از هر مسئله ای است.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اعلان اینکه متاسفانه از اول فروردین شاهد هجوم بیماران به اورژانس بیمارستان ها بودیم، افزود: اگر هم اکنون نیز محدودیت ها را اعمال نماییم اتفاق خاصی در این موج نخواهد افتاد و این موج دو ماه طول خواهد کشید، برای اینکه تجربه نشان داده است زمانی که یک موج آغاز می شود دو ماه طول می کشد، تنها می توان با انجام برخی اقدامات ارتفاع موج را تا حدی کاهش داد اما در خود موج نمی توان تغییری ایجاد کرد.
جولان کرونا در بیمارستان ها تا دو ماه آینده
وی با اعلان اینکه حداقل تا دو ماه آتی آی سی یوها و بیمارستان ها پرخواهد بود و متاسفانه مرگ و میرها افزایش خواهد یافت، پیش بینی نمود که شاهد افزایش میزان مرگ و میرها خواهیم بود.

طبرسی درباره وضعیت بیمارانی که اکنون به بیمارستان ها مراجعه می کنند توضیح داد: با توجه به این که هم اکنون گونه جهش یافته ویروس در حال چرخش است، میزان انتقال در آن بسیار بالاست.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سفارش کرد افراد در محیط هایی مانند محل کار که تجمع وجود دارد، حتما پنجره ها را باز بگذارند و به تهویه هوا توجه ویژه کنند.

وی نسبت به حضور در اماکن سرپوشیده مانند مراکز خرید و پاساژهای شلوغ هشدار داد و از مسئولان نیز درخواست نمود نسبت به تصمیم گیری برای اعمال محدودیت ها تاخیر نکنند.

طبرسی اشاره کرد: با هر ساعت تاخیر در تصمیم گیری های ما، ممکنست جان هزاران نفر در خطر بیفتد.

این متخصص درباره وضعیت واکسیناسیون در کشور توضیح داد: درباره واکسن ایرانی تحقیقات در حال انجام می باشد و احیانا محصول شرکت برکت در خرداد و تیرماه قابلیت دسترسی عمومی خواهد داشت، اما دسترسی به واکسن های دیگر احیانا تا اواخر شهریور ماه طول خواهد کشید.

طبرسی از مسئولان وزارت بهداشت درخواست نمود که روند واکسیناسیون عمومی را تسهیل و تسریع کنند.

این متخصص با اشاره به گزارش انتشار یافته در یکی از سایت های خارجی، در خصوص پیش بینی وضعیت واکسیناسیون در ایران اظهار داشت: این سایت پیش بینی کرده است که اگر واکسیناسیون عمومی در ایران طبق روال فعلی جلو برود، ۱۰ سال طول می کشد تا این اقدام صورت گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: بهتر است مکانیسمی در کشور ایجاد شود که پس از ورود واکسن به کشور، ظرف کمتر از یک هفته واکسن برمبنای اولویت های وزارت بهداشت تزریق شود.

طبرسی تصریح کرد: دسترسی به واکسن و تزریق واکسن دو مسئله مهم هستند که هم اکنون در هر دوی آنها ضعف وجود دارد.
ضرورت واکسیناسیون تمامی کادر درمان
وی با اعلان اینکه برای واکسیناسیون کادر درمان، نباید بین پرسنل بخش های کرونا و بخش های غیر کرونا تفاوتی قائل بود، اظهار نمود: پزشکان بخش خصوصی که بیماران کرونائی را بصورت سرپایی ویزیت می کنند نیز کار بسیار با ارزشی انجام می دهند و اگر آنها نتوانند این کار را انجام دهند، این بیماران به سمت بیمارستان ها سرازیر خواهند شد.

طبرسی اضافه کرد: بنابر این همه کادر درمان باید واکسینه شوند تا با قدرت بیشتری در این دو ماه که درگیر موج جدید خواهیم بود وظایف خودرا انجام دهیم.
امیدواریم در ماه رمضان چرخش ویروس کاهش یابد
این متخصص با اشاره به اینکه با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان از ترددهای مردم کم می شود، اظهار نمود: امیدواریم در آن زمان چرخش ویروس نیز کم شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همین طور سفارش کرد که بهتر است آزمون وکالت نیز باتوجه به قرمز شدن وضعیت کرونا در تهران به تعویق بیفتد.
احتمال ابتلای مجدد به کرونا را جدی بگیرید
طبرسی با هشدار نسبت به ابتلای مجدد به کرونا حتی دو ماه بعد از بهبود، توضیح داد: تست پی سی آر خیلی از همکاران ما در بیمارستان دو و یا حتی سه بار مثبت شده است، در مردم عادی نیز بااینکه احتمال ابتلای فردی که یکبار کرونا گرفته نسبت به فردی که تا کنون مبتلا نشده کمتر است، اما این افراد نیز حتما باید پروتکلهای بهداشتی را رعایت کرده و خودرا در معرض خطر ابتلای مجدد قرار ندهند.

طبرسی احتمال بروز جهش ویروس در کشور را خیلی دور از انتظار ندانست و اضافه کرد: همین طور فردی که شش ماه پیش به کرونا مبتلا شده ممکنست اکنون باردیگر به ویروس جهش یافته مبتلا شود.

وی درباره عوارض واکسن های اسپوتنیک و برکت توضیح داد: در فاز اول واکسن برکت تا کنون هیچ عارضه خاصی دیده نشده، درباره واکسن اسپوتنیک نیز که به قسمتی از پرسنل بیمارستان مسیح دانشوری تزریق شده است، خوشبختانه تا کنون عارضه خاصی دیده نشده است.
مردم از واکسیناسیون عمومی استقبال کنند
این متخصص با اعلان اینکه البته عوارضی همچون تب، لرز و بدن درد از عوارضی است که به همه واکسن ها مربوط می شود، به مردم سفارش کرد در صورت شروع واکسیناسیون عمومی، از آن استقبال کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اعلان اینکه معمولا مرگ و میر در افرادی که برای دومین بار به کرونا مبتلا می شوند کمتر مشاهده شده است، اضافه کرد: خوشبختانه عموما افراد در بار دوم بصورت خفیف تر بیمار می شوند، اما از آنجایی که با مثبت شدن احتمال انتقال به اطرافیان وجود دارد، از این نظر باید بیماری را جدی بگیرند.

طبرسی درباره احتمال انتقال بیماری بوسیله سطوح توضیح داد: اکنون مشخص شده است که راه اصلی جلوگیری از انتقال بیماری استفاده از ماسک، شست و شوی دست ها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی است.
برای بهبود اختلال بویایی ناشی از کرونا تا یک سال صبر کنید
وی درباره کسانی که بعد از بهبود کرونا، هنوز مبتلا به اختلال بویایی هستند، اظهار نمود: افرادی که گرفتار این اختلال شده اند باید تا یک سال صبر کنند، البته معمولا این اختلال بعد از یک تا دو ماه بهبود می یابد.

طبرسی با اعلان اینکه ریزش مو یکی از عوارض کروناست، اظهار داشت: معمولا بعد از آنکه بیمار فاز التهابی بیماری را طی می کند، یعنی بعد از یک تا دو ماه این عارضه متوقف می شود.

این متخصص با تاکید نسبت به الزام رعایت پروتکلهای بهداشتی از طرف مردم، بر ضرورت اعمال محدودیت ها از طرف مسئولان اصرار کرد.

طبرسی اشاره کرد: هم اکنون کرونا در تمام دنیا باردیگر اوج گرفته است و این مسئله نشان داد این ویروس، ویروسی نیست که با حرف و بدون عمل بتوان با آن مقابله نمود.
واکسیناسیون و اعمال محدودیت های کرونایی؛ رمز به زانو در آوردن کرونا
وی افزود: کشورهایی که همزمان در چند جبهه برای مبارزه با کرونا عمل می کنند می توانند در مبارزه با این بیماری موفق شوند که یکی از نمونه های آن، کشور انگلیس است که بصورت همزمان درحال واکسیناسیون و اعمال محدودیت است و با این اقدامات هم اکنون میزان مرگ و میر را از ۱۵۰۰ نفر به صفر رسانده است.

طبرسی تصریح کرد: این درحالی است که ما نه محدودیت اعمال می نماییم و نه واکسیناسیون را انجام می دهیم، پس نباید انتظار داشته باشیم که بیماری خود به خود کنترل شود.
احتمال انتقال واریانت های آفریقایی و برزیلی با سفرهای خارجی
وی با اشاره به موج شدید بیماری و مرگ و میر در ترکیه، اظهار داشت: هم اکنون واریانت انگلیسی در کشور ما غالب است و اگر خدای ناکرده واریانت آفریقایی و برزیلی بوسیله سفر در کشور ما غالب شود، واکسن های فعلی نیز دیگر برای آنها موثر نخواهد بود.

بنابراعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، طبرسی با اعلان اینکه هم اکنون روزانه بین ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ نفر در برزیل بر اثر کرونا فوت می کنند، اظهار داشت: این مسائل نشان دهنده آنست که علاوه بر لزوم اعمال محدودیت در داخل کشور، باید برای ورود به کشور نیز محدودیت اعمال شود.

منبع:

1400/01/18
11:43:30
0.0 / 5
634
تگهای خبر: آینده , خرید , درمان , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس