رحمانی فضلی در نشست هم اندیشی زنان فعال اقتصادی تاكید كرد

حضور زنان در عرصه اقتصاد

حضور زنان در عرصه اقتصاد به گزارش ال مور وزیر كشور ضمن اشاره به افزایش نرخ رشد اقتصادی از منفی 5.6 به حدود 10 ـ 11 درصد و همچنین تك رقمی شدن نرخ تورم اظهار داشت در هیچ یك از قوانینی كه در حوزه كسب و كار نوشته شده است مساله جنسیت مطرح نگردیده و این نشان دهنده نگاه مثبت و بدون تبعیض جنسیتی می باشد.


رحمانی فضلی در نشست هم اندیشی زنان فعال اقتصادی با اشاره به بحث اقتصاد مقاومتی از نظر عقلی، علمی، تجربی، امنیتی و سیاسی گفت: یكی از مشكلات اصلی كشور ما كه حتی در حین انتخابات كاندیداها مطرح شد، مربوط به مباحث اقتصادی در تولید و اشتغال كشور بود.
وی با اشاره به تلاش های دولت در افزایش نرخ رشد اقتصادی از حدود منفی 5.6 درصد به حدود 10 تا 11 درصد و كاهش نرخ تورم از 38 درصد به نرخ تورم تك رقمی ادامه داد: به علت آثار سیاسی، اجتماعی و امنیتی بالای مصارف اقتصادی، باز هم اولویت دولت این بخش خواهد شد. در كشور ما ظرفیت های خوبی در زمینه های منابع طبیعی، مالی، تكنولوژیكی، مدیریت نیروی انسانی و علمی وجود دارد، ولی مساله مهم فرهنگ كار، تلاش، نوآوری و ابتكار در كار كردن است.
وزیر كشور در ادامه گفت: به دنبال جلسات متعددی كه با تولیدكننده ها در استان های مختلف داشتیم، شاهد بودیم كه در هر استان هم افراد موفق و هم افراد غیرموفق وجود داشته اند. این در حالی است كه هر دو دسته در یك بستر مشابه مشغول فعالیت بودند. این بدان معناست كه امر تعیین كننده در موفقیت ذهنیت افراد است.
رحمانی فضلی با اشاره به اینكه فعالیت اقتصادی در هیچ نقطه از دنیا به راحتی انجام نمی شود و برای تولید هر یك دلار ، بنگاه ها باید در عرصه جهانی با هم رقابت كنند، تصریح كرد: عامل اصلی موفقیت این بنگاه ها در كاهش هزینه ها، نوآوری، خلاقیت و تعامل قوی در عرصه جهانی خلاصه می شود.
وی با اشاره به اینكه ایران بازاری بزرگ با منابع و نیروی انسانی مناسب است، ادامه داد: در صورتی كه نتوانیم از پتانسیل ها و فرهنگ كار به دلیل اقتصاد نادرست نفتی گذشته استفاده كنیم نمی توانیم در رقابت ها حرف موثری داشته باشیم.
وزیر كشور با اشاره به اینكه زنان باید در دو حوزه اصلی متمركز شوند، ادامه داد: یكی از این حوزه ها حوزه عمومی، یعنی ایجاد فرهنگ كار و تلاش و حوزه دیگر فعالیت های اقتصادی خود زنان است. در هیچ یك از قوانینی كه در حوزه كسب و كار نوشته شده است مساله جنسیت مطرح نشده و این نشان دهنده نگاه مثبت و بدون تبعیض جنسیتی است.
رحمانی فضلی با اشاره به اینكه اگرچه وجود پروژه های بزرگ برای كشور لازم و ضروری هستند، ولی باید به فعالیت های اقتصادی خرد هم كمك شود گفت: با تشكیل بانك اطلاعاتی در وزارت كشور توانستیم 200 تا 300 شغل متبكرانه ای را كه با خلاقیت خود افراد در سراسر كشور ایجاد شده اند در این بانك به ثبت برسانیم.
وی با اشاره به نبود تفاوت بین كار زنان و مردان و خصوصا حضور مستمر زنان روستایی در اقتصاد تصریح كرد: تلاش شده است، برای افزایش فرهنگ فعالیت های اقتصادی در وزارت كشور روی مسائل توسعه ای بیشتر كار شود به همین دلیل معاونت اداری و اقتصادی در وزارت كشور ایجاد شده كه بحث اقتصاد مقاومتی را به شكل مستقیم دنبال می كند.
وزیر كشور با اشاره به وزارتخانه های صنعت، كشاورزی و نفت به عنوان متولیان اصلی اقتصاد و اشتغالزایی افزود: وزارت كشور در این زمینه متولی هماهنگی و پیگیری امور مختلف اقتصادی خواهد بود.
رحمانی فضلی در ادامه با پیشنهاد آسیب شناسی در مورد قوانین و مقررات و ایجاد یك دبیرخانه برای برگزاری نشست هایی با حضور فعالان زن حوزه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی اظهار كرد: در كشور ما دست كم 100 سال است كه قانونگذاری انجام می شود اما دلیل اینكه این قوانین به نتیجه نمی رسند، نبود پیگیری است.
وی با تاكید بر اهمیت جریان سازی خصوصا در حوزه فعالیت های اقتصادی، تصریح كرد: لازم است تا در همه استان ها نشست هایی درباره فعالیت زنان حداقل به شكل فصلی برگزار شود و بانك اطلاعات از فعالان اقتصادی زن تشكیل شود.
رحمانی فضلی با انتقاد از ضعف مباحث فرهنگی و تبلیغی افزود: صداوسیما می تواند در این زمینه نقش مهمی در زمینه نشان دادن بانوان ایجاد كند.
وی در ادامه افزود: هیچ محدودیتی در زمینه كمك به بانوانی كه دچار آسیب های اجتماعی هستند وجود ندارد چراكه دولت نمی تواند هیچ معضل اجتماعی را بدون كمك مردم حل كند.
وزیر كشور با ابراز امیدواری از مصوبه اخیر اختصاص بودجه 1.5 میلیارد دلاری برای ایجاد و رونق اشتغال روستایی افزود: با سرمایه گذاری در این صندوق های خرد می توان به اشتغال روستایی كمك های زیادی كرد.

 

1396/05/10
00:13:35
5.0 / 5
5264
تگهای خبر: زنان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس