مناسب سازی یكی از مهم ترین موضوعات در حوزه حقوق افراد دارای معلولیت است

مناسب سازی یكی از مهم ترین موضوعات در حوزه حقوق افراد دارای معلولیت است به گزارش ال مور رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه مبحث مناسب سازی یکی از مهم ترین موضوعات در حوزه حقوق افراد دارای معلولیت است، اظهار داشت: امروزه به جای ایزوله کردن و خاص کردن افراد دارای معلولیت،  تاکید بر حضور آنها در جامعه است و هدف این است که یک فرد دارای معلولیت، یک زندگی مستقل همراه با منزلت اجتماعی را در بستر جامعه و در درون خانواده تجربه کند و از تمامی حقوق شهروندی برخوردار باشد.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، وحید قبادی دانا در هجدهمین جلسه ستاد مناسب سازی کشور که در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، با اشاره به اینکه دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور در سازمان بهزیستی مستقر است و رئیس سازمان بهزیستی بعنوان دبیر ستاد انجام وظیفه می کند، اظهار داشت: تابحال ۱۸ جلسه برگزار شده است که در دو سال و نیم اخیر، ۱۲ جلسه از این ۱۸ جلسه برگزار شده و همینطور تلاش شده است که با حضور وزرا این جلسات برگزار گردد.
وی با اشاره به اینکه تلاش شده مصوبات جلسه بگونه ای تنظیم شود که در امر مناسب سازی راه گشا باشد، اظهار داشت: در تمامی جلسات نماینده تشکلهای جانبازان و همینطور نماینده تشکلهای افراد دارای معلولیت حضور دارند و نقش موثری را ایفا می کنند. از وزارت راه و شهرسازی، وزارت آموزش و پرورش، صدا و سیما، سازمان برنامه و بودجه، وزارت کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی و سایر دستگاه هایی که در قانون پشتیبانی از حقوق افراد دارای معلولیت تکلیف شده، در جلسات نماینده دارند و به صورت مرتب شرکت می کنند و مصوبات جلسات هم پیگیری می شود.
قبادی دانا با اشاره به اینکه مبحث مناسب سازی یکی از مهم ترین موضوعات در حوزه حقوق افراد دارای معلولیت است، اظهار داشت: امروزه به جای ایزوله کردن و خاص کردن افراد دارای معلولیت، حضور آنها در جامعه است که در تمام دنیا تاکید می شود و هدف این است که یک فرد دارای معلولیت دارای یک زندگی مستقل همراه با منزلت اجتماعی در بستر جامعه و در درون خانواده را تجربه کند و از تمامی حقوق شهروندی برخوردار باشد.
رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: دسترس پذیری و مناسب سازی حکم می کند که شرایط بگونه ای در سطح جامعه فراهم گردد که یک فرد دارای معلولیت بتواند به صورت مستقل به فعالیتهای جاری و حقوق شهروندی خود برسد؛ بتواند در جامعه حضور پیدا کند. از مبلمان شهری استفاده نماید. در ادارات و بانک ها و دستگاه ها حضور پیدا کند و بتواند در دانشگاه به سادگی تحصیل کند. به شغل مناسبی بپردازد و خود و خانواده اش را از مواهب جامعه بهره مند کند. ازاین رو یک پله ۵ سانتی در ورودی یک مغازه می تواند او را از ورود به آن مغازه محروم کند یا وسیله حمل و نقل عمومی که به صورت گویا ایستگاه را بیان نمی کند می تواند برای یک فرد نابینا نامناسب باشد.
وی خاطرنشان کرد: مناسب سازی علاوه بر این که به لحاظ فیزیکی برای معلولینی که جسمی و حرکتی هستند باید صورت گیرد، برای افرادی که دارای مشکلات بینایی یا شنوایی هستند و سایر گروههای افراد دارای معلولیت هم باید در نظر گرفته شود و دسترس پذیری برای آنها برقرار باشد که بتوانند به حقوق خود در زمینه های مختلف دست یابند. باتوجه به این که خیلی از ساختمانها و تاسیسات و وسایل حمل و نقل در گذشته بوجود آمده به این امر فکر نشده است و علت آن این است که در ذهن آحاد جامعه حضور این افراد به رسمیت شناخته نشده است.
قبادی دانا در بخش دیگری بیان نمود: در قانون پشتیبانی از حقوق افراد دارای معلولیت تصریح شده است که اگر سازمان یا دستگاهی یا مدیری به وظایف قانونی خود عمل نکند مطابق قانون مجازات اسلامی مشمول پیگرد قرار خواهد گرفت و مجازات لازم برای او پیشبینی شده و این الزامی را برای همه دستگاه ها بوجود آورده است.
منبع:

1400/04/22
20:36:34
0.0 / 5
3678
تگهای خبر: آموزش , بودجه , جامعه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس