وزیر ارشاد: نقش شورای فرهنگ عمومی درحل مشكلات فرهنگی و اجتماعی بایدتقویت شود

وزیر ارشاد: نقش شورای فرهنگ عمومی درحل مشكلات فرهنگی و اجتماعی بایدتقویت شود ال مور: بوشهر- وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: شورای فرهنگ عمومی مجمعی قرارگاهی و رسمی برای فرهنگ عمومی كشور است كه با ظرفیت شناسی، برنامه ریزی و هم افزایی دستگاهی نقشی مهم در مرتفع ساختن مشكلات فرهنگی و اجتماعی جامعه دارد و باید تقویت شود.


به گزارش ال مور به نقل از ایرنا، سید عباس صالحی روز شنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر اضافه كرد: شورای فرهنگ عمومی از لحاظ ساختاری عالی ترین مجموعه ای است كه می تواند در حوزه فرهنگ فعالیت كند بنابراین تلاش می گردد در مقام اجرا زیرساخت ها را فراهم و از ظرفیت این شورا در كشور بیش از گذشته استفاده گردد.
وی با تاكید بر اهتمام هرچه بیشترنسبت به عملكرد شورای فرهنگ عمومی در كشور، استان ها و شهرستان ها بیان كرد: هرچند پیمایش های اجتماعی سراسری و منطقه ای مبین خیلی از اتفاق های خوب در حوزه فرهنگ عمومی است ولی در كنار اینها نقاط ضعفی وجود دارد كه باید به آنها پرداخته شود.
صالحی ادامه داد: در حوزه دینی همچون نماز، روزه، حضور در عزاداری ها، تعهد و تمایل زندگی درایران نكات امید بخش اجتماعی زیادی وجود دارد اما نقاط ضعف هم در این بخش كم نیست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: هم اكنون در بحث خانواده افزایش طلاق بحرانی است كه این كانون را تهدید می كند و با عنایت به اینكه خانواده بنیان مستحكم اجتماعی است نباید اجازه داد دچار فروپاشی شود زیرا
فروپارشی خانواده به مفهوم درماندگی اجتماعی است.
وی با اشاره به اهمیت اخلاق اجتماعی در جامعه اظهار نمود: برپایه آمارهای روند شناسی در این بخش شرایط خوبی در كشور نداریم، طوریكه عده زیادی بر این باورند كه صداقت بعنوان یكی از محورهای اخلاقی در جامعه كم شده و جای آن را تقلب و ریا گرفته است.
صالحی با اشاره به اینكه بسیاری ازآسیب های اجتماعی ریشه فرهنگی و اجتماعی دارند ادامه داد: در كنار همه نقاط قوت موجود در جامعه باید در سه حوزه خانواده، اخلاق اجتماعی و صدمه های اجتماعی بیش از گذشته متمركز شویم.
وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: با استفاده از ظرفیت شورای فرهنگ عمومی در استان ها و همكاری دستگاه های مختلف اجرایی می توان بهتر مسائل و مشكلات فرهنگی و اجتماعی را در استان شناخت و برای مرتفع ساختن آنها برنامه ریزی نمود.
وی برضرورت تقویت دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی در مركز و استان ها تصریح كرد و اضافه كرد: وجود دبیرخانه قوی می تواند به عملكرد هرچه بهتر قرارگاه عملیاتی فرهنگ عمومی كمك نماید.
صالحی بر حضور اعضای شورای فرهنگ عمومی در كارگروه های تخصصی كه از سوی دبیرخانه تشكیل می گردد تصریح كرد و یادآورشد: اگر در حیطه فرهنگ عمومی ضعف ها به اختلال و اختلال به بحران برسد این بحران به فروپاشی تبدیل می گردد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: هرچند بخش های قوی و قابل امید در جامعه كم نیستند ولی بخش هایی كه می توانند بحران زا باشند هم وجود دارد و باید جدی گرفته شود.
صالحی اضافه كرد: برای بهبود وضعیت فرهنگی و اجتماعی و تقویت كاركرد شورای فرهنگ عمومی تقویت دبیرخانه، حضور اعضا در كارگروه های تشكیل شده توسط دبیرخانه، انجام كارهای مطالعاتی با برش های استانی و ضمانت اجرایی بالا برای مصوبه های شورای فرهنگ عمومی ضروری می باشد.
وی خاطرنشان كرد: استان ها باید پای مصوبه های شورای فرهنگی عمومی بایستند و همانطور كه نسبت به بحث های اقتصاد و ضمانت اجرای آنها اقدام می گردد نسبت به مصوبه های شورای فرهنگ عمومی هم اقدام گردد.
صالحی استفاده از حضور مردم و جدی گرفتن حضور آنان بعنوان سرمایه های اجتماعی را برای اجرای برنامه ها مورد تاكید قرار داد و اظهار داشت: باید نسبت به مصوبه های فرهنگی اجتماعی احساس تعهد كرد.
6047/6043**
خبرنگار: موناعیدان** انتشاردهنده: خدانظرخواجه


1396/11/14
15:56:23
5.0 / 5
4557
تگهای خبر: جامعه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس