زاكانی:

آمریکا در همه زمان ها بزرگترین دشمن ملت ایران بوده است

آمریکا در همه زمان ها بزرگترین دشمن ملت ایران بوده است به گزارش ال مور شهردار تهران اظهار داشت: در 43 سال قبل و حتی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی بزرگترین دشمن ملت ایران آمریکا بوده است.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، علیرضا زاکانی، شهردار تهران در چهل و سومین سالگرد یوم الله ۱۷شهریور اظهار داشت: وقتی یاد شهید و شهادت می نماییم و حماسه های انقلاب اسلامی را مرور می نماییم به بزرگی و عظمت انقلاب پی می بریم.
شهردار تهران خاطرنشان کرد: ما در فراق شهیدان مویه می نماییم و یاد آنها را زنده نگه می داریم که برپایه فرمایشات مقام معظم رهبری این کار کمتر از اصل شهادت نیست.
او اضافه کرد: با یاد شهدا، زمانه را تفسیر می نماییم و مرد را از نامرد تشخیص می دهیم، آنگونه که شهید چمران فرمود: «زمانی که شیپور جنگ نواخته می شود مرد از نامرد تمیز داده می شود».
زاکانی افزود: بعنوان اسوه و الگو به شهدا نگاه می نماییم و باوجود تلاش بیگانگان برای پیشگیری از این کار، با نگاه به این اسوه های بزرگ، امکان حرکت در راه انقلاب را برای خود مهیا می نماییم. جوان امروز احتیاج به اسوه دارد بنابراین شهدا این امکان را به ما می دهند. با یاد و نام شهدا توجه آنها را به خود جلب می نماییم چون که آنها زنده اند و محدودیت های ما را ندارند و می توانند از یک افق بالاتر از ما دستگیری کنند.
شهردار تهران اظهار داشت: با عنایت به گذشته آنرا مرور می نماییم و به گذشته و افتخارات آن می بالیم تا قله های بلند انقلاب را فتح و به عینیت برسانیم و دوست را از دشمن بازشناسیم و در مقابل دشمن ایستادگی نماییم.
او ضمن اشاره به این که در آستانه اربعین حسینی قرار داریم، افزود: اربعین حسینی، حرکت بی نظیری است که جهان را تحت الشعاع خود قرار داد. امروز هم دور هم جمع شدیم تا حماسه بزرگی که ۴۳ سال در این نقطه تاریخی به وقوع پیوست را گرامی بداریم.
زاکانی تشریح کرد: یکی از رسانه های اروپایی واقعه ۱۷ شهریور را این گونه بیان کرده؛ « محاصره تانکها و کوهی از اجساد متلاشی شده و جوخه های آتش در خیابان ژاله، سرپیچی بعضی از سربازها از آتش گشودن به روی مردم».
شهردار تهران اظهار داشت: ما در آن زمان نوجوانی بیش نبودیم و به خاطر دارم که در کوچه ما در خیابان لرزاده بعضی از نیروهای گارد تیراندازی می کردند و این نشان می داد که نیروهای رژیم ستمشاهی در شعاعی به این بلندا از میدان شهدا به دنبال کسانی بودند که فریاد الله اکبر سر می دادند و این خاطره باید در نسل ها و عصرها باقی بماند.
این جانباز جنگ تحمیلی اضافه کرد: در ۴۳ سال قبل و حتی از پیش از پیروزی انقلاب اسلامی بزرگترین دشمن ملت ایران آمریکا است که برای همه چیز و همه کس قیمت قائل است و به دنبال به یغما بردن سرمایه های ملت هاست و یکی از آن ملت ها ملت ایران است.
شهردار تهران اظهار داشت: در آیینه ۱۷ شهریور دشمنی و درنده خویی آمریکا را می بینید، آمریکایی که هر جا ملتی در مقابل آن تمکین کرد بعنوان برده از آنها بهره کشی کرد و هر جا ملتی در مقابلش ایستاد، او با خفت صحنه را ترک کرد.
زاکانی بیان نمود: فهم و منطق غلط آمریکا این بود که همه چیز قیمت دارد و همه ملت ها را میتوان به بردگی کشید، آمریکا اما در فهم اسلام، درک معمار کبیر انقلاب و رهبری معظم و دریافت درست ملت رشید ایران اشتباه کرد و امروز تاوان این اشتباه را در هر عرصه ای پرداخت می کند و فرار مذبوحانه از افغانستان هم از این نگاه نشأت می گیرد و اینها عبرت های روزگار ما است.
شهردار تهران تصریح کرد: شهدا و حماسه ۱۷ شهریور خلق شد تا فهم خویش را از دشمن و ظرفیت های ملت خود دریابیم. مشکل برخی این بود که دشمن را فراموش و در مقابل او کرنش کردند و پنجه پولادین وی در پوشش مخملی را ندیدند.
او تصریح کرد: امروز برای ما یک روز خاطره انگیز است که انگیزه ما را برای تحقق اهداف انقلاب مهیا می کند. اهداف انقلاب مبارک بود و هست و این ما هستیم که باید به سمت این قله های افتخار برویم.
زاکانی خاطرنشان کرد: هر گاه به ولی جامعه اعتماد کردیم و نوکری مردم را پذیرفتیم خداوند بزرگ نصرت کرد ولی هرگاه با منافع انقلاب و مصالح مردم در تعارض بودیم به حال خود رها شدیم. در شرایط سخت کسانی به آمریکا پیام دادند که مردم ما را تحریم کن و حتی کسانی در انقلاب حضور داشتند که شاید از ابتدا همراه بودند اما ریشه نداشتند و یا شاید از سر طمع با انقلاب همراه شدند و یا از سر صدق اگر بود، تاب سختی ها را نداشتند.
زاکانی اظهار داشت: امروز راه آینده ما مشخص است و جز با تکیه بر عزت ملت و تبعیت از رهبری و خدمت به مردم نمی توانیم قله های پیش رو را فتح نماییم. شعار عدالت و پیشرفت باید نه در مقام شعار بلکه در مقام تحقق در متن جامعه ساری و جاری شود.
او افزود: البته شرایط سخت تر از گذشته است اما باید بدانیم هر جا در موضع حق خود ایستادیم، دشمن در مقابل ما کرنش کرد، در همین مبحث واکسن فکر می کردند سد غیر قابل نفوذ برای ما ساختند و ما را با تعداد و وعده دُزهای اندک سرگرم کرده بودند و می گفتند با حضور رئیس جمهور مکتبی جناب آقای رییسی، جهان بر ضد ما برانگیخته خواهد شد اما آماری که این هفته در ستاد کرونا عنوان شد این بود که تا آخر شهریور ۴۰ میلیون دُز واکسن به کشور منتقل می شود.
شهردار تهران با اشاره به اینکه دنیا به میزان اعتقاد ما به توانایی ها در مقابل ما کرنش می کند، تصریح کرد: تا دست به زانوی خود نزنیم و برای سازندگی و خدمت به مردم برنخیزیم و اعتماد و سرمایه اجتماعی مردم را برای نظام بالا نبریم و الگویی برای جهانیان به نمایش نگذاریم نمی توانیم اهداف انقلاب را دنبال نماییم. ما و دولت و مجلس و دستگاه قضایی انقلابی و سایر نهادها باید با ساختن و نمایان کردن ظرفیت های بی نظیر خود در تحقق عدالت مردم را امیدوار نماییم.
او اضافه کرد: پس از ۴۲سال اگر اشکالی هست، هیچ نسبتی با اسلام و انقلاب و رهبری و اراده مردم ندارد بلکه به کسانی ارتباط دارد که قدر مردم را نمی دانند و در مقابل دشمن کرنش می کنند. این که امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب خویش را خادم ملت می دانند، جایی برای بزرگ بینی مسؤلان باقی نگذاشته و ما در شهرداری خودمان را خادم و کوچک مردم می دانیم.
زاکانی اظهار داشت: آینده ای درخشان را فراروی خود داریم به شرطی که گرفتار دنیا نشویم و خودمان را حفظ نماییم. اگر راه شهدا را برویم و خدمت صادقانه و تبعیت از ولی را پیشه نماییم حتما پیروز خواهیم بود و آمریکا و دشمنان نمی توانند در مقابل ما بایستند. امیدواریم تا آخرین نفس برای انقلاب جان فشانی نماییم.
شهردار تهران در انتها با ذکر خاطره ای از زمان جنگ خاطرنشان کرد: وقتی امام قطع نامه را پذیرفت بنده به واسطه مجروحیت در عملیات بیت المقدس ۷ در تهران بستری بودم و پس از آن خبر به مسجد توفیق رفتم. البته لحظه ای نسبت به تصمیم حضرت امام تردید نکردیم و به امام باور داشتیم اما علت این مسأله برای ما سوال بود. یکی از دوستان نزدیک شد و از من پرسید چه شده است. به او گفتم امام در خشت خام چیزی می بیند که در ما آینه صاف نمی بینیم. آن رزمنده گفت خوشحالم چون مرد هستم و امام به هر علتی قطع نامه را قبول کرد من جزو آن علل نیستم و همه چیز خودم را پای انقلاب خرج کردم.
زاکانی افزود: چند روز بعد آن رزمنده (شهید مجید طلا) در عملیات مرصاد شهید شد. اگر برای انقلاب این گونه حرکت کردیم و جوهره انقلابی خویش را در ساختن جامعه خرج کردیم به آرمانهای انقلاب و شهدا پایبند خواهیم ماند.
شهردار تهران بیان نمود: آنچه در ناصیه کشور می بینم نشان داده است آینده ای روشن در انتظار ماست و این مسیر به یاری دلدادگان انقلاب ادامه پیدا می کنند و پرچم این راه به دستان مبارک حضرت مهدی (عج) سپرده خواهد شد.
در این مراسم علاوه بر علیرضا زاکانی، شهردار تهران، حجت الاسلام سید محسن محمودی، رئیس شورای هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران، علی آقا محمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عیسی فرهادی، فرماندار تهران، علیرضا نادعلی، سخنگوی شورای شهر تهران، علی محمد سعادتی، مجتبی شکری و کامبیز مصطفی پور شهرداران مناطق ۱۲، ۱۳و ۱۴ حضور داشتند.
طبق گزارش سایت شهر، در انتها این مراسم هم میدان شهدا بعنوان محل به شهادت رسیدن شهدای ۱۷ شهریور گلباران شد.
منبع:

1400/06/19
13:42:43
0.0 / 5
103
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس