ستاری:

نوآوری ها درآمد شهرداری را بیشتر می کند

نوآوری ها درآمد شهرداری را بیشتر می کند ال مور: معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در دیدار با اعضای شورای شهر بر کسب درآمد شهرداری از نوآوری ها و شتابدهنده شدن این نهاد برای توسعه کسب وکارها تاکید نمود.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، سورنا ستاری در دیدار اعضای کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر که بمنظور بررسی راهکارهای نوآورانه و هوشمندسازی شهر تهران صورت گرفت، با اشاره به این که تغییر نگرش با اهمیت ترین نیاز برای مجموعه شهرداری و شورای شهر برای بروز تغییرات نوآورانه در شهر است، اظهار نمود: تزریق نوآوری در شهرها بسیار مهمست و باید این کار را با کمک توان داخلی انجام دهیم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: یکی از با اهمیت ترین مشکلات در این عرصه تقابل بخش سنتی و ایده های نوآورانه است که باید تلاش نماییم این معضل را حل نماییم تا ایده های خلاق سریعتر و بهتر به نیازهای شهری تزریق شود.
وی مردم را مشتری اصلی خدمات شهرداری دانست و گقت: باید مردم سرویس درخواستی خودرا از مدیران شهری بخواهند و این خدمات در دسترس و ارزان ارائه شود؛ دو موضوعی که به فراموشی سپرده شده است.
رئیس بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: بطور مثال جهت راه اندازی تاکسی های آنلاین مخالفت های زیادی از سمت بازیگران سنتی این حوزه وجود داشت. موانعی که اجازه فعالیت به آنها نمی داد، هرچند که در نهایت این خلاقیت ها بود که برنده رقابت شد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اشاره کرد: اگر شهرداری از همان ابتدا با جوانان و ایده های خلاق آنها همراه می شد، الان صاحب این فناوری ها بود و از محل آنها درآمدزایی می کرد؛ اما نگاه سنتی برخی بازیگران قدیمی این حوزه مانع از این اتفاق شد.
ستاری افزود: شرکت های دانش بنیان و خلاق زیادی در کشور می باشند که ایده های نویی برای مدیریت شهری دارند، به شرطی که شهرداری خواهان و حامی این ایده ها باشد و بجای ارائه صرف خدمات، بعنوان مشاور کنار آنها بایستد و خدماتشان را توسعه دهد.
بگفته رئیس ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع نرم و خلاق، باید خدمت رسانی را به بخش خصوصی واگذار نماییم، چون بخش خصوصی درک بهتری از این کار دارد. ما باید کنار این بخش باشیم و خدمات رسانی را شتاب دهیم.
شهرداری از نوآوری ها درآمدزایی کند
ستاری با اشاره به این که باید بخش مهمی از درآمد شهرداری از نوآوری ها باشد، بیان کرد: این اشتباه است که شهرداری به دنبال کسب درآمد از تراکم فروشی و دیگر مسیرها است. باید بخش بزرگی از درآمدهای شهری از ایده های خلاق و نوآوری ها باشد. یعنی شهرداری باید با پشتیبانی از این ایده ها در مرحله اول، به درآمدزایی از آنها برسد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اضافه کرد: به سبب مخالفت ها و عدم همراهی درست شهرداری، ارائه نوآورانه خدمات در این عرصه درست شکل نگرفته است. اگر شهرداری و شورای شهر بصورت اصولی به این حوزه ورود کنند، درآمدشان هم بیشتر خواهد شد. این اتفاق در زمینه خدمات فرهنگی نیز باید شکل گیرد.
وی ادامه داد: یکی از ضعف های موجود و جدی ما در زمینه علوم انسانی است. در این عرصه فقط به انتشار کتاب و ایجاد کتابخانه بسنده کرده ایم، در صورتیکه برای تجاری سازی این علم پایه ای و مهم اقدامی نداشته ایم. باید فرهنگ توسعه علوم را که بعنوان تجاری سازی می شناسیم، یاد بگیریم. بطورمثال ایجاد خانه های خلاق و نوآوری و افزایش شرکت های خلاق یکی از نمونه های موفق این کار است.
ستاری افزود: شهرداری می تواند از ساختمان های بلااستفاده یا فضای فرهنگسراهای موجود برای توسعه کسب و کارهای خلاق و نوآورانه این حوزه کمک بگیرد و این فضاها را در اختیار آنها قرار دهد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با انتقاد از عدم کارایی هزینه کرد در زمینه آموزش کشور، اظهار داشت: باید کاری نماییم که این آموزش های ارائه شده نهایتاً پنج سال بعد در جامعه نمود یابد. اما به سبب ورود دولت به این حوزه به نتیجه مطلوب نرسیده ایم. باید به این نکته دقت کنیم که پژوهش، محصول کار بخش خصوصی است نه دولتی.
رئیس بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: ایده های زیادی در زمینه پسماند، مدیریت آب، حمل و نقل، صنایع فرهنگی و خلاق و غیره در کشور وجود دارد که استفاده درست از آنها منوط به بهره گیری درست از توانمندی ها، فناوری ها و نوآوری های بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان و خلاق است.
وی شکل گیری یک تیم همکار میان مدیریت شهری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را ضروری دانست و بیان کرد: باید نیازهای شهری در این کارگروه ویژه عنوان شود و معاونت علمی پل ارتباطی باشد میان اتصال این نیازها به متخصصان و نوآوران کشور. این کار به شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری این حوزه نیز منجر می شود.
به صنایع فرهنگی، خلاق و نوآور در مدیریت شهری توجه کنیم
در ادامه این جلسه پرویز کرمی، دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق نیز اظهار نمود: باید یک برنامه و همکاری درست و منطقی بین شهرداری تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل گیرد تا در این همکاری ها معضلات شهری مطرح و راهکارهای فناورانه پاسخ گویی به آنها ارائه شود. اما در این کار نباید صنایع فرهنگی و شرکت های خلاق و نوآور فراموش شوند.
وی ادامه داد: اگر همه این مشکلات در قالب یک کمیته مشترک و مشخص صورت گیرد و کارگروه های تخصصی برای هر موضوع داشته باشیم، به نتیجه بهتری خواهیم رسید و از صفر تا صد کار در این چارچوب صورت خواهد گرفت. اما یکی از ضروریات این کار این است که شهرداری تهران اطلاعات، دیتاها و نیازهای خودرا در اختیار کمیته مشترک همکاری قرار دهد تا همه ظرفیت ها به خوبی مورد استفاده قرار گیرد.
کرمی با اشاره به جلسه هفته پیش سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با علیرضا زاکانی شهردار تهران، اظهار داشت: این اتفاق شروع یک همکاری مشترک میان دو نهاد جهت استفاده از ظرفیت های نوآورانه و فناورانه کشور در زمینه مدیریت شهری است. البته قبل از این چند تک پروژه برای هوشمندسازی شهری، حمل و نقل و برقی سازی موتور و خودرو با یکدیگر داشته ایم. اما تفاهم نامه در دست اقدام منجر به بهبود همکاریهای مشترک بیشتر بین دو نهاد خواهد شد.
همه بازیگران شهری زیر یک سقف جمع شوند
مهدی الیاسی، معاون سیاست گذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این نشست با تاکید بر استفاده از خلاقیت ها در مدیریت شهری، اظهار داشت: شهر تهران یک زیست بوم بزرگ و دردسترس است که باید از ظرفیت های موجود برای توسعه آن کمک بگیریم.
وی ادامه داد: این کار تنها ازطریق یک مجموعه امکانپذیر نیست و باید همه بازیگران در کنار هم قرار گیرند و یک هم افزایی از قوانین، توانمندی ها و ظرفیت های انسانی و مالی ایجاد شود. تهران می تواند برای حل خیلی از معضلات خود از خلاقیت های موجود در شرکت های دانش بنیان و خلاق کمک گیرد. هم اکنون دو منطقه ۲۲ و حکیمیه تهران بعنوان مناطق دانش بنیان شناسایی شده اند اما در تهران مناطق دارای ظرفیت زیادی برای این کار وجود دارد.
معاون سیاست گذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همین طور بیان کرد: با امضای تفاهم نامه همکاری میان شهردار و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور راه ورود نوآوری ها و خلاقیت ها به مدیریت شهری باز می شود و اتفاقات خوبی در انتظار شهر خواهد بود.
ورود جوانان به مدیریت شهری را تسهیل می کنیم
همین طور در این نشست جلال بهرامی، معاون خدمات شهری شهرداری تهران با اعلان اینکه در سنوات گذشته تمرکز مدیریت شهری بر روی حل مشکلات بود و نه ارائه خدمات، بیان کرد: این مساله منجر به این شد که سطح خدمات از نظر کمی زیاد و از نظر کیفی کم شود. ما باید به دنبال ارائه خدمات درست و مناسب به مردم باشیم.
وی ادامه داد: باید راه ورود نوآوری ها به خدمات شهری را باز نماییم. تنها حل مشکلات کافی نیست. بلکه پیدا کردن مسیر درست ارائه خدمات و نوآوری ها به ارائه خدمات مهم تر است. شهرداری تهران مبدأ و منشأ تحولات در شهرداری های کشور است. بدین سبب باید در این استان بهترین عملکرد را داشته باشیم.
جلالی همین طور اظهار داشت: معاونت خدمات شهری شهرداری تهران بصورت کامل آماده و پذیرای نوآوری ها و استفاده از توانمندی جوانان در این حوزه می باشد و وظیفه خود می دانیم که از این ظرفیت به خوبی بهره بگیریم.
تصویب لوایح و قوانین را تسهیل می کنیم
مهدی پیرهادی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر نیز در این نشست با اشاره به وظایف این کمیسیون، اظهار داشت: در این مجموعه موضوعات مختلفی چون سلامت، محیط زیست و غیره به گونه ای مجزا و تخصصی مورد بررسی قرار می گیرد که در هر کدام از این موضوعات می توانیم از تخصص ها و توانمندی های فناورانه و نوآورانه موجود در کشور بهره بگیریم.
وی ادامه داد: اساسا اجرائی شدن هر کدام از این اقدامات نیازمند تصویب لوایح و قوانینی است که ما در شورای شهر تلاش می نماییم روند تصویب آنها را تسهیل نماییم. این کار با کمک جوانان و نخبگان قابل اجرا می باشد.
بگفته پیرهادی، همکاری مشترک میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شورای شهر و شهرداری اتفاقی خوش یمن و دارای نتایج مثبت برای شهر تهران و دیگر شهرها خواهد بود.
تحول در مدیریت شهری منوط به جوان گرایی است
همین طور در این نشست احمد علویه، عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر نیز با اشاره به این که تحول در مدیریت شهری منوط به جوان گرایی است، اظهار داشت: باید تلاش نماییم از توان جوانان و نخبگان کشور برای توسعه شهرها استفاده نمائیم.
وی ادامه داد: در بعضی حوزه ها مانند نرم افزارهای فرهنگی گرفتار نوعی روزمرگی شده ایم که باید با کمک جوانان و تخصص آنها این چالش را حل نماییم. تشکیل استارت آپ ها و شتابدهنده ها کمک بزرگی برای مدیریت شهری است.
بگفته علویه، استفاده از ایده های خلاق در این عرصه ضروری می باشد. باید از ظرفیت جوانان دارای ایده کمک بگیریم و ملاحظات فرهنگی و بومی کشور را نیز مدنظر داشته باشیم.
چالش ها ارائه شد
در ادامه این جلسه دیگر اعضای کمیسیون درباره مطالبی چون هموار کردن ورود نخبگان و خلاقیت ها به حوزه مدیریت شهری، رویکرد پروژه محوری برای چالش ها و اولویت های اصلی شهری، جوان گرایی در مدیریت این حوزه، توجه به توسعه نرم افزاری در کنار گسترش سخت افزاری شهرها، استفاده از دانش روز برای حل مشکلات شهری و غیره مطالبی ارائه کردند و شکل گیری کارگروهی مشترک میان دو نهاد را خواهان شدند.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، در این نشست پرویز کرمی دبیر ستاد فناوری های نرم توسعه صنایع خلاق و مهدی الیاسی معاون سیاست گذاری و مهدی پیرهادی رئیس، مهدی بابایی نائب رئیس، مجید قادری مشاور و یاسر نبی زاده دبیر کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر، جلال بهرامی معاون خدمات شهری شهرداری تهران، محمد کیخا دبیر کمیته خدمات شهری و محیط زیست و احمد علویه عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر حضور داشتند.
منبع:

1400/07/18
11:50:22
0.0 / 5
78
تگهای خبر: آموزش , برند , توسعه , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس