باران، مایه پاکی یا تشدیدکننده آلودگی هوا؟

باران، مایه پاکی یا تشدیدکننده آلودگی هوا؟ به دنبال بارش باران هنگام آلودگی هوای تهران روزنه های امیدی نسبت به افزایش کیفیت هوا به وجود می آید این در حالیست که به قول مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران بارش باران لزوما سبب کاهش آلودگی هوا نمی گردد.محسن روشنی در گفت و گو با ایسنا درباره تأثیر بارش باران بر کاهش آلودگی هوا تصریح کرد: ما در شهری زندگی می نماییم که میزان تولید آلاینده ها در آن به شدت بالاست همینطور به دلیل وجود کوه های بلند اطراف شهر تهران، باد مناسبی در این شهر نمی وزد. این وضعیت سبب می شود تهویه هوا در شهر به خوبی صورت نگیرد.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تصریح کرد: این ذهنیت نادرست است که بارش باران لزوما سبب کاهش آلودگی هوا خواهد شد. معمولاً وزش باد با سرعت حداقل چهار یا پنج متر بر ثانیه می تواند «کیفیت هوا» را افزایش دهد اما بارش باران اگر با تهویه مناسب همراه نشود، نمی تواند به بهبود کیفیت هوا کمک نماید.

وی ضمن اشاره به افزایش غلظت آلاینده ها به دنبال بارش باران در شهرهای آلوده اظهار داشت: یکی از پدیده هایی که برخی مواقع در شرایط بارش باران رخ می دهد، کم شدن ارتفاع لایه اختلاط هواست. این پدیده سبب افزایش غلظت آلاینده ها می شود. کاهش ارتفاع لایه اختلاط، سبب کوچک تر شدن فضای گردش آلاینده ها می شود و در نتیجه غلظت آنها را زیاد می کند. بنابراین انتظار پاک شدن هوا با بارش باران لزوما به جا نیست.

روشنی ضمن اشاره به تأثیر وزش باد بر بهبود کیفیت هوا افزود: میزان تولید آلاینده ها در شهر تهران بسیار بالا است. به همین علت زمانی که باد و باران متوقف می شود، به سرعت آلودگی هوا تشدید می شود و شرایط به حالت سابق خود برمی گردد. پاک شدن هوا توسط وزش باد هم در صورتی رخ می دهد که باد حاوی گرد و غبار نباشد و با سرعت مناسبی هم بوزد. در بعضی مواقع مشاهده می شود که در ایام گرم و کم بارش، وزش باد سبب انتقال گرد و غبار و افزایش آلودگی هوا می شود. این پدیده که با افزایش ذرات معلق موجود در هوا همراه می باشد، بیشتر در ایام گرم و خشک رخ می دهد.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تشریح فرآیند ایجاد باران اسیدی اظهار داشت: ما ابتدا باید مکانیزم تولید باران اسیدی را بدانیم. وقتی اکسیدهای نیتروژن و اکسیدهای گوگرد در مجاورت آب قرار می گیرد، سبب ایجاد اسید می شود. این آلاینده ها زمانی که در مجاورت آب باران قرار می گیرند، تبدیل به اسید می شوند و پدیده باران اسیدی مشاهده می شود.

وی ضمن اشاره به امکان مشاهده باران اسیدی در پایتخت افزود: با عنایت به این که غلظت این دو آلاینده در تهران زیاد نیست، آن پدیده به صورت جدی مشاهده نمی گردد. بنابراین بارش باران اسیدی در پایتخت مساله نگران کننده ای نیست. باران اسیدی در نواحی صنعتی - که تولید آلاینده آنها بسیار زیاد است - مشاهده می شود. معادن و کارخانه ها بخصوص واحدهای صنعتی استخراج مس، بیشتر از دیگر نقاط مستعد مواجهه با باران اسیدی هستند. دلیل این مورد انتشار مقادیر زیادی از گاز گوگرد دی اکسید(SO۲) است که در فرآیند استخراج مس تولید می شود.

روشنی در انتها با تکیه بر نقش مردم و نهادهای مسئول در کاهش آلاینده های هوا اظهار داشت: ما در شهری زندگی می نماییم که منابع آلودگی در آن بسیار زیاد است. تک تک افراد جامعه باید خویش را برای کاهش این آلاینده ها مسئول بدانند. کاهش سفرهای بی مورد در سطح شهر، توجه به معاینه فنی وسایل حمل و نقل بخصوص موتورسیکلت ها و نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری اقداماتی است که می تواند به کاهش آلودگی هوا در شهر تهران کمک نماید.

منبع:

1400/09/05
13:35:28
0.0 / 5
222
تگهای خبر: تولید , جامعه , زندگی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس