۸۵ میلیاردریال خسارت سیل به آثار تاریخی هرمزگان

۸۵ میلیاردریال خسارت سیل به آثار تاریخی هرمزگان به گزارش ال مور مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان برآورد کرد: بارش های سیل آسای اخیر حدود ۸۵ میلیاردریال خسارت به آثار تاریخی این استان وارد کرده است.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، سیل ۱۴ استان کشور را درگیر کرده و قربانی هم گرفته است. وضعیت آثار تاریخی در این استان ها هم وخیم گزارش شده است. در جنوب سیستان و بلوچستان، بخش زیادی از قلعه تیس نابود شده است. در استان هرمزگان هم بیشتر قلعه های تاریخی بر اثر باران های شدید خسارت دیده اند.
سهراب بناوند ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان ـ بعد از پایش های اولیه، میزان خسارت واردشده به آثار تاریخی این استان را بر اثر بارش های اخیر فعلاً حدود ۸۵ میلیاردریال برآورد کرده است.
به قول او، هشت اثر تاریخی استان هرمزگان به علت جاری شدن سیلاب، صدمه و خسارت دیده اند.
بناوند اظهار داشت: آثار تاریخی شهرستان میناب، همچون قلعه «هزاره»، قلعه «گوربند» و قلعه «کردر» و قلعه «مغویه» در شهرستان بندرلنگه بر اثر باران های سیل آسا صدمه دیده است. در شهرستان بستک هم به قلعه و حمام «خان» خسارت وارد شده است. قلعه پرتغالی های جزیره هرمز و قلعه «کمیز» در رودان هم در بارندگی های اخیر گرفتار صدمه شده اند.
او اضافه کرد: این صدمه ها بین ۵ تا ۵۰ درصد بنا بوده که بیشترین صدمه هم به قلعه «مغویه» و قلعه «خان» وارد شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان همینطور اظهار داشت: برای مرمت این آثار به میزانی که به آنها خسارت وارد شده، اعتبار نیاز است.
باران به این آثار تاریخی بخصوص قلعه مغوبه بندر لنگه و حمام و قلعه خان بستک درحالی خسارت وارد کرده است که پیشتر، بارها درباره نیاز این آثار به مرمت فوری اخطار داده شده بود.
بعضی از آثار تاریخی استانهای جنوبی و غربی کشور هم که در بارندگی های قبلی گرفتار صدمه شده اند هنوز مرمت نشده اند و باقی مانده آن بناها همچنان در خطر تخریب است.
منبع:

1400/10/17
14:44:43
0.0 / 5
237
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس