آماده شدن پیش نویس اولیه لایحه آبخیزداری

آماده شدن پیش نویس اولیه لایحه آبخیزداری ال مور: مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از آماده شدن پیش نویس اولیه لایحه «آبخیزداری» آگاهی داد.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، هوشنگ جزی درباره حوادث غیر مترقبه و نحوه اقدام سریع و مقابله با آن، با اشاره به این که شش ماه پیش ۱۵۰ نماینده مجلس در نامه ای خواهان ارائه قانون آبخیزداری شدند، اظهار نمود: با کمک دستگاه های دیگر درحال تدوین این قانون هستیم اما به سبب سیل اخیر، فرمان داده شد که در قالب لایحه به مجلس ارائه شود. پیش نویس اولیه آن آماده شده است و مراحل آن باید طی شود.
بگفته وی اگر این قانون به درستی نوشته شود، باید در زمینه های آبخیز برنامه های راهبردی داشته باشیم.
مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با ذکر مثالی افزود: به عنوان مثال در زمینه آبخیز کارون بزرگ ۶ استان قرار دارد و برای تمام بخش ها یک برنامه راهبردی در نظر گرفته شود. برای این برنامه راهبردی تمام دستگاهها ملزم هستند در تهیه آن مشارکت داشته باشند.
جزی اضافه کرد: در برنامه راهبردی تهدیدات و فرصت های هر حوزه آبخیز ارزیابی می شود و اقداماتی که باید صورت گیرد و همین طور اقداماتی که نباید در آن حوزه آبخیز صورت گیرد احصاء می شود.
وی که در برنامه ای رادیویی سخن می گفت، با اذعان به این مساله که مدیریت جامع حوزه های آبخیز مورد غفلت قرار گرفته افزود: منظور از آبخیزداری فقط یک سری اقدامات فیزیکی نیست. باید اقدامات مدیریتی در این بخش نیز مورد توجه قرار گیرد.
مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور معتقد می باشد که در سیل اخیر عدم رعایت حریم رودخانه ها و ساخت و سازها در این عرصه موجب ایجاد خسارت و تلفات شده است و این امر ناشی از بی توجهی به اصول و مبانی مدیریت حوزه آبخیز بوده و این غفلت از طرف تمام دستگاهها رخ داده است.
جزی با تصریح بر این که در بسیاری از شهرها و استان هایی که اقدامات آبخیزداری انجام داده بودیم توانستیم سیل را مهار و از منابع آبی آن استفاده نمائیم، اضافه کرد: البته حجم عملیات آبخیزداری در کشور زیاد نیست و به همین جهت میزان زیادی از آب ها هدر رفت.
وی با اعلان اینکه هر سال با وقوع بارش های شدید شاهد سیل، هدر رفت آب ها و اتفاقات مشابه هستیم، اشاره کرد: وقتی سیل می آید همه توجه ها جلب می شود و درباره اقداماتی که باید صورت گیرد صحبت می نماییم اما به سبب حافظه کوتاه مدت پس از مدتی فراموش می نماییم.1401/05/17
22:50:48
0.0 / 5
324
تگهای خبر: دستگاه , ساخت , مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس