با انتشار متنی صورت گرفت؛

خاموشی یک استاد دهل نواز در سکوت خبری

خاموشی یک استاد دهل نواز در سکوت خبری به گزارش ال مور، یکی از پژوهشگران شناخته شده حوزه موسیقی اقوام ایران با انتشار متنی از درگذشت یکی از استادان مطرح موسیقی تربت جام اطلاع داد.به گزارش ال مور به نقل از مهر، علی مغازه ای از پژوهشگران مطرح موسیقی نواحی ایران از درگذشت محمدعلی دلپذیر استاد دهل تربت جام و یکی از ذخایر موسیقی منطقه‌ی شرق خراسان طی روزهای گذشته اطلاع داد.
در متن انتشار یافته از جانب علی مغازه ای آمده است:
«بار دیگر موسیقی اقوام و نواحی ایران یکی از دردانه های خویش را در سکوت خبری از دست داد.
محمدعلی دلپذیر استاد دهل تربت جام و یکی از ذخایر موسیقی منطقه‌ی شرق خراسان در کوران ادعاهای مدعیان پشتیبانی از هنرمندان روز جمعه بیست و سوم دیماه از دست رفت.
این هنرمند برجسته‌ی تربت جام با اتصال به ریشه های باستانی موسیقی منطقه، بدون تردید منبع سرشار و لایزال ریتم ها و دورهای موسیقی شرق خراسان محسوب می شد.
او که صاحب یک صدای شیوا و مسلط به یک گونه آوازی خواص هم بود، دهل نواز بزرگی بود که در سختی زیست و با سختی دنیا را رها کرد تا باز ببینیم توجه و پشتیبانی از هنرمندان موسیقی اقوام ایران نه در عمل که در حرف و سخنرانی است که فراوان است تا به حدی که امروز مدعیان پشتیبانی از موسیقی نواحی ایران، فراوانتر از هنرمندان آن است.
برای اهل فن پوشیده نیست که او هم مانند پیشینیان و استادانش با نواختن و کوبیدن بر پوست دهل، نواهایی از اعصار را به امروز فرا میخواند طوری که با شنیدن آن ضربهها میتوانستیم تاریخ کهن تربت جام و بوژگان و نواحی خراسان بزرگ را بازخوانی و بازشناسی نماییم چون که او هم چون قدما، با نواختن دهل خود، گویی که تاریخ جور مغولان غارتگران و صبر مقاومت خراسانیان را با کوبیدن چوب و ترکه بر پوست دوسوی دهل به صورت توامان روایت می کرد.
امروز این استاد به دنبال یک دوره سخت بیماری سرطان از دست رفت اما خانواده و فرزندان آن هنرمند ارجمند هستند و خواهند ماند و راه و هنرش را هم ادامه خواهند داد باشد که ببینیم شاید مسئولی بخواهد یا بتواند به وعدههای خود عمل کند و برای بازماندگان او خدمتی یا حمایتی به عمل آورد.
درگذشت این استاد را به موسیقی شرق خراسان و هنرمندان آن نواحی تسلیت می گویم.»


منبع:

1401/11/01
12:19:41
0.0 / 5
235
تگهای خبر: بیمار , مد , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس