دستیار ویژه وزیر بهداشت در نشست تصویب سند توجه به وضعیت بهداشت سرزمین های اشغالی:

نظام سلامت، در فلسطین اشغالی تحت فشار شدید فعالیت می کند

نظام سلامت، در فلسطین اشغالی تحت فشار شدید فعالیت می کند به گزارش ال مور، دستیار ویژه وزیر و مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: محدویت های اعمال شده در جابجایی بیماران، کارکنان سلامت و کالاها فعالیت و توسعه سیستم سلامت را در فلسطین با مانع مواجه کرده است و بحران سلامت را سرعت بخشیده است.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، دکتر محمدحسین نیکنام دستیار ویژه وزیر و مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز (پنج شنبه ۴ خرادماه) در جلسه تصویب سند توجه به وضعیت بهداشت سرزمین های اشغالی و بلندی های جولان و تصمیم مقابل رژیم اشغالگر در هفتاد و ششمین مجمع جهانی سلامت گفت: هیات جمهوری اسلامی ایران از گزارش مدیر کل و دبیرخانه سازمان جهانی بهداشت برای تلاش مستمر در امتداد بهبود وضعیت سلامت در فلسطین اشغالی تشکر می کند.
وی ادامه داد: بر طبق آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت به شماره ۱۵/ َ۷۶ مورخ ۱۷ می ۲۰۲۳ نظام سلامت، در فلسطین اشغالی تحت فشار شدید فعالیت می کند و همه ابعاد زندگی همچون همه ابعاد مولفه های سلامت با اشغال طولانی مدت و آوارگی و محاصره فلسطینیان عمیقا متاثر شده است.
دکتر نیکنام تصریح کرد: لطمه گسترده به زیر ساخت ها همچون بیمارستان ها، کلینیک ها و آمبولانس ها و تاسیسات آموزشی، آب و بهداشتی، به مقدار زیادی دسترسی به خدمات اولیه را محدود کرده است.
دستیار ویژه وزیر و مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اشاره کرد: همانگونه که در اساسنامه سازمان جهانی بهداشت آمده است، برخوداری از بالاترین استاندارد قابل حصول در حوزه سلامت، یکی از حقوق اساسی هر انسانی بدون تبعیض است. اما مردم فلسطین برای دهه ها با وضعیت بسیار بد سلامت بلاخص در نوار غزه که در محاصره غیر انسانی و زیر حملات نظامی است، مواجهند.
وی با تأکید بر این که کارکنان سلامت و امکانات فلسطین اشغالی از این حملات مستثنی نیستند، اضافه کرد: حملات هوایی سبب کشتار کارکنان سلامت و تخریب خیلی از کلینیک ها شده است.
نیکنام اشاره کرد: همانطور که گزارش به درستی مشخص می کند، شرایط هشدار دهنده است و محدودیت اعمال شده در تردد و جابجایی مردم باقی است، وجود توقفگاه ها و موانع در کرانه باختری و روش گرفتن مجوز برای سفر همگی مغایر با اهداف و اصول سازمان جهانی بهداشت است.
بنابر اعلام وزارت بهداشت و بگفته دستیار ویژه وزیر و مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محدویت های اعمال شده در جابجایی بیماران، کارکنان سلامت و کالاها فعالیت و توسعه سیستم سلامت را در فلسطین با مانع مواجه کرده است و بحران سلامت را سرعت بخشیده است.
وی افزود: سازمان جهانی بهداشت به شکلی ساختارمند وضعیت زندانیان در زندان های رژیم صهیونیستی را زیر نظر داشته و به طور منظم آنرا به مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت گزارش کند.
نیکنام اشاره کرد: سال گذشته، تصمیم WHA ۷۵/۱۰ مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت از مدیر کل درخواست نمود که بر طبق ارزیابی های میدانی توسط سازمان جهانی بهداشت، در مورد شرایط جمعیتی سوری در بلندی های جولان اشغالی شامل زندانیان و بازداشت شدگان گزارش دهد و از دسترسی کافی به خدمات سلامت روان، جسم و محیط مطمئن شود و در مورد کم و کیف تامین آنها با کمک های فنی مرتبط گزارش دهند.
دستیار ویژه وزیر و مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت با اظهار نگرانی عمیق از اینکه سازمان جهانی بهداشت به اطلاعات جولان اشغال شده سوریه دسترسی ندارد، اظهار داشت: سازمان جهانی بهداشت با وجود عدم دسترسی نمی تواند مستقیما گزارش از وضعیت موجود تهیه نماید.
وی ادامه داد: در امتداد موضع همیشگی مان، بخشهایی از تصمیمات و گزارش مندرج در سند A۷۶/۱۵ را که ممکنست سبب به رسمیت شناخته شدن رژیم اشغالگر باشد، قبول نداریم.1402/03/04
12:27:50
0.0 / 5
326
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس