در گزارش ال مور مطرح شد؛

جزئیات پروژه ای که نماهنگ نیست

جزئیات پروژه ای که نماهنگ نیست به گزارش ال مور، تهیه کننده آوانمای اربعینی خداحافظ رفیق ضمن عرضه توضیحاتی در رابطه با نحوه تولید این اثر از ساخت اپیزودهای بعدی این پروژه در آینده اطلاع داد.به گزارش ال مور به نقل از مهر، مرکز آوای انقلاب اسلامی (مأوا) وابسته به سازمان هنری رسانه ای اوج به مناسبت اربعین حسینی طی روزهای گذشته اولین قسمت از پروژه آوانمای «خداحافظ رفیق» با عنوان «بدرقه» را به کارگردانی سجاد معارفی و نویسندگی فاطمه سادات حسینی منتشر نمود.
رفاقت، تجربه مشترک، دفاع مقدس، اربعین و چند داستان دیگر
مهاجر توحیدپرست تهیه کننده این مجموعه در ارتباط با نحوه شکل گیری و ایده اولیه آن عنوان کرد: نقطه شکل گیری کار برمی گردد به رفاقتی که من پیش از این با کارگردان کار آقای سجاد معارفی داشتم و در واقع چند سالی است که هر دوی ما به دنبال یک تجربه مشترک در حوزه دفاع مقدس هستیم. طرح های مختلفی به دستمان رسید تا اینکه به بهانه اربعین حسینی این حس مشترک بار دیگر زنده شد و برای انجام کار به بهانه فیلم «خداحافظ رفیق» به ایده ای رسیدیم که آغاز انجام این اتفاق شد.
وی افزود: در این آوانما، نوجوانی مانند نسخه سینمایی «خداحافظ رفیق»، با شهدا در ارتباطست. هم نسلان او عازم کربلا هستند، ولی این نوجوان به دلیل مشکلاتی که دارد و به خاطر پدربزرگ و مادر خود نمی تواند در اربعین حسینی، عازم کربلا شود و ما سعی کردیم با همین انگیزه، ادای دینی به سینمایی «خداحافظ رفیق» نماییم.
این تهیه کننده در مورد حضور یک نوجوان به عنوان شخصیت محوری تصریح کرد: با توجه به نوع مأموریت ما در مؤسسه مأوا و گروه های سرودی که در اولویت هستند، به سمت آوانما رفتیم و کاراکتر نوجوان را به دلیل سن شکل گیری و پاکی او برگزیدیم. باوجود اینکه می شد پیرمردی را برای ارتباط با شهدا در نظر گرفت اما با عنایت به اینکه نوجوان زلال است، او را محور اصلی «خداحافظ رفیق» قرار دادیم تا هم با پروژه و هم با جامعه مخاطب، به دلیل نوع مأموریتمان پیش برویم.
تولد یک واژه جدید به نام «آوانما»
وی در پاسخ به این نکته که واژه «آوانما» انتظار شنیدن موسیقی را در مخاطب ایجاد می کند، توضیح داد: تخصص اصلی مرکز مأوا به عنوان سفارش دهنده کار، حوزه موسیقی است و معمولاً موسیقی و تصویر در این مرکز اولویت دارد. پیش از این ما در مرکز مأوا، نماهنگ و سرودهایی با سبک های مختلف ساخته ایم که بر اساس شعری که خواننده می خواند داستانی به وجود می آمد که خود خواننده هم گاه در آن حضور داشت. اما در آوانما ساختار را تغییر داده و به سمت تعریف کلاسیک نماهنگ نرفتیم؛ چون ما در این مجموعه موسیقی مدونی که از اول تا آخر کار پخش بشود، نداریم و کلامی که خواننده مشخصاً آن را بخواند، هم نداریم. نوعی فضاسازی داریم که در آن بیشتر از نوحه های نوستالژیک زمان جنگ و شعر و آهنگی که در آن زمان آقای آهنگران خوانده بهره برده ایم.
توحیدپرست اضافه کرد: با توجه به اینکه موسیقی متن بی کلام است و نریشن راوی قصه است، از این رو این مدل که سجاد معارفی کار کرده را نمی توان نماهنگ نام نهاد و می بایست دنبال واژه ای بودیم که آواز و تصویر در آوانما ساختار را تغییر داده و به سمت تعریف کلاسیک نماهنگ نرفتیم؛ چون ما در این مجموعه موسیقی مدونی که از اول تا آخر کار پخش بشود، نداریم را همزمان شامل شود و بتواند یک محصول فرهنگی با رویکرد مشخص عرضه نماید و درگیر آن شود. خود نماهنگ هم تعاریف گوناگونی دارد؛ برخی تصاویر آرشیوی به همراه یک موسیقی را نماهنگ می داند ولی برخی تعریف دیگری از نماهنگ دارند. حالا عنوان آوانما هم به این دلیل که برنامه ای است که باید مشمول عمومیتی بشود و فضای موسیقی و تصویر را توأمان در برگیرد، درنظر گرفته شد و مناسب به نظر آمد.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: این اولین کار ما است که به لحاظ فرمی به واژه آوانما نزدیک است چون ما در این جا فضاسازی موسیقایی و تصاویری که داستانی را روایت می کند، می بینیم. شاید همین که یک عنوان بیننده را درگیر نکند و مخاطب صرفاً کار را ببیند، جذابیت بیشتری داشته باشد. ضمن اینکه شخص من حدود ۸ سالی است در حوزه نماهنگ فعالیت دارم. ولی سال قبل در جشنواره فجر برنامه های مختلف تلویزیونی راجع به نماهنگ و تعریف آن داشتیم که فعالان این حوزه، تعریف مشترکی از نماهنگ نداشتند. خوب است اگر همین نامگذاری سبب برگزاری نشست های کارشناسانه شود و بهانه ای شود که اصولاً این گونه نامگذاری ها درست است یا نه؟ شرایطی که می تواند قدم مثبتی در این خصوص باشد.
این تهیه کننده توضیح داد: الان خود ما به جزئیات ورود نکردیم و همین عنوان را مناسب برنامه دانستیم؛ چون که اگر عنوان آن مثلاً فیلم کوتاه گذاشته شود، دوستان فیلم کوتاه خرده خواهند گرفت که این برنامه ساختار فیلم های کوتاه را ندارد یا چون صرفاً موسیقی تصویردار نیست، نمی توان نام نماهنگ بر آن گذاشت. مستند هم ساختار مجزایی دارد. در هر حال ما به دنبال واژه ای بودیم که به نوع کار ما نزدیک باشد و واژه آوانما به دلیل دربرگیرندگی این سبک کار مناسب به نظر می آمد.
دفاع مقدس از مهم ترین اولویت های ما برای کارهای بعدی است
تهیه کننده آوانمای «خداحافظ رفیق» ضمن اشاره به زمان بندی این مجموعه عنوان کرد: هدف این است که یک کار سه، چهار اپیزودی داشته باشیم و الان مشغول بررسی اپیزودهای دیگر هستیم که باید ببینیم شرایط کار به چه شکل است؛ ولی هر قسمت به لحاظ زمانی بین ۶ تا ۸ دقیقه خواهد بود.
وی در پاسخ به اینکه بستر پخش آوانما کجاست، عنوان کرد: اپیزود «خداحافظ رفیق» از همه شبکه های تلویزیونی نمایش داده می شود چون جنس کار ما طوری است که به صورت میان برنامه پخش می شود و سفارش شبکه خاصی نیست. در نتیجه ما آوانما را به تأمین برنامه سیما می دهیم که پخش آن به سلیقه هر شبکه باز می گردد. رونمایی اپیزود «خداحافظ رفیق» در ایام اربعین حسینی بعد از بخش خبری ۲۰: ۳۰ از شبکه دو انجام شد. همچنین این شبکه به صورت ثابت ساعت ۶ عصر هم این اپیزود را پخش می کند که در مجموع ۲ زمان پخش ثابت و یک زمان پخش متغیر برای این شبکه برنامه ریزی شده است. اما پخش آن در شبکه های دیگر بسته به سلیقه و سیاست هر شبکه متفاوت می باشد و چون لابه لای برنامه ها روی آنتن می رود، در نتیجه زمان پخش ثابتی ندارد.
توحید پرست در جواب اینکه آیا قسمت های دیگر آوانما با مناسبت های دیگر مرتبط خواهند بود، توضیح داد: به احتمال زیاد همینطور خواهد بود ولی بحث دفاع مقدس جزو اولویت های ما است. ما در هر اپیزود به فیلم خاصی که در حال و هوای دفاع مقدس است، می پردازیم و بشکلی به لحاظ حسی، ادای دین به برخی آثار این حوزه داریم. به این منظور نیاز است تا اگر به سمت اقتباس و برداشت آزاد برویم با عوامل اصلی فیلم گپ و گفت هایی داشته باشیم البته به شرطی که پیشکسوتان و سازندگان اثر در قید حیات باشند.
تلاش برای ارتقای کیفیت با یک گروه ۳۰۰ نفری
وی در ارتباط با گروه سازنده اپیزود «خداحافظ رفیق» عنوان کرد: این پروژه یک کار دلی بود که گروهی دور هم جمع شدند و در زمانی کم با حجم بالایی از هنروران و هنرمندان در سه شب، این برنامه را تولید کردند بشکلی که برای خیلی ها قابل باور نبود. تولید تا پخش در کمتر از ۲ هفته زمان برد و اگر این همدلی در گروه نبود، چنین اتفاقی به انجام نمی رسید و کل کار با مجموع ۳۰۰ نفر بازیگر و عوامل به اتمام رسید.
این تهیه کننده در توضیح اینکه آیا این فوریت به کلیت کار و توقعی که از کار داشتند لطمه نزد، بیان نمود: ما سعی کردیم این اتفاق نیفتد، طی سال ها به این نوع کار کردن ها عادت کرده ایم و همین سبب شده خیلی ها به دلیل تجربه کار در زمان محدود، بیشتر به سراغ ما بیایند.
توحیدپرست تصریح کرد: درخواستم از مسؤلان این است که با توجه به مشخص بودن مناسبت ها در طول سال، زودتر سفارش تولید اثر داده شود. چراکه هر چقدر ما ادعای انجام درست کار را داشته باشیم ولی محدودیت زمانی ناخودآگاه بر روی کیفیت کار مؤثر خواهد بود و چه بسا اگر به جای ۲ هفته، ۲ ماه برای چنین کاری وقت بگذاریم نتیجه بهتری بگیریم و کارمان ماندگارتر شود. اما در هر حال ما تلاش کردیم که برای ساخت این اپیزود از تجربیات قبلی استفاده کنیم تا کمترین لطمه به کار بخورد.
 


منبع:

1402/06/17
15:45:30
0.0 / 5
242
تگهای خبر: آینده , تولید , جامعه , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس