طی یك نشست خبری اعلام شد؛

تشریح جزئیات تور کنسرت های خراباتیان شمس

تشریح جزئیات تور کنسرت های خراباتیان شمس ال مور: دست اندرکاران تور کنسرتهای خراباتیان شمس طی یک نشست خبری جزئیات برگزاری این پروژه با همکاری داود آزاد در شهرهای مختلف کشورمان را تشریح کردند.به گزارش ال مور به نقل از مهر، دست اندرکاران تور کنسرتهای «خراباتیان شمس» در آستانه روز بزرگداشت شمس تبریزی طی یک نشست خبری جزئیات برگزاری این پروژه با همکاری داود آزاد در شهرهای مختلف کشورمان را تشریح کردند. این کنسرت ها از روز هفتم تا یازدهم آبان در چند شهر منطقه شمال غرب تهران روی صحنه خواهد رفت.
داود آزاد آهنگساز و نوازنده شناخته شده موسیقی ایرانی در آغاز این جلسه رسانه ای که در خانه تاریخی تجارتخانه نصیرزاده تبریز برگزار گردید، با اشاره به تاثیرگذاری این تور موسیقایی در رشد فرهنگی – هنری منطقه آذربایجان اظهار داشت: تمام تلاش مان را انجام داده ایم تا بواسطه برگزاری این تورهای موسیقایی در شهرهای شمال غرب کشور گامی برای شناساندن موسیقی اصیل ایرانی و موسیقی عرفانی به مخاطبان برداریم.
وی موسیقی سبک پاپ را بدون پشتوانه فکری خاص و فقط برای تفریح و سرگرمی دانست و افزود: جوانان این دیار باید با سبک موسیقی خود آشنا گردند. در این جهت حدود ۱۵ درصد اجراها به قطعات موسیقی آذربایجانی اختصاص خواهد یافت. در در موسیقی بخش ایرانی، از اشعار حافظ، سعدی و مولانا بهره مند شده ایم تا نسبت به شناساندن موسیقی اصیل کشور به نسل جوان اقدام نماییم. این درحالی است که در اجرای قطعات موسیقی آذربایجانی از سازهای ایرانی به نحوی بطورکامل نوین استفاده گردد.
این هنرمند شناخته شده حوزه موسیقی عرفانی در بخش دیگری از این جلسه رسانه ای اظهار داشت: موسیقی عرفانی، موسیقی است که در آن ریتم نقش مهمی دارد. بدین سبب نهایت تلاش خودرا انجام می دهیم تا با بهره گیری از ملودی های لذت بخش، مخاطبان را با کنسرت همراه نماییم. شرایطی که به اعتقاد من لازم است تا مخاطبان و خصوصاً جوانان آذربایجانی با حال و هوای این نوع موسیقی هم آشنا گردند.
حامد علیپور سرپرست گروه دف نوازان حیران سرپرست گروه هنری «دف نوازان حیران» نیز در این جلسه خبری با اشاره به این که فرهنگ سازی بهترین حرکت برای آشنایی نسل جوان با موسیقی اصیل است اظهار داشت: گروه ما برای سومین بار مبادرت به برگزاری کنسرت موسیقی در شهرستان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی می کند که اعضای آن بصورت همدل با سبک و سیاق استاد آزاد بوده و نوازندگان به خوبی با این هنرمند انس گرفته اند.
وی درباره ی دیگر جزئیات کنسرت اظهار داشت: تور کنسرت روز ۷ مهر از شهر خوی و با برگزاری کنسرت در سالن هتل امام رضا (ع) این شهر کلید خواهد خورد. پس از این اجرا، در ایام ۱۲، ۱۳، ۱۴ و ۲۸ مهر به ترتیب در شهرهای شبستر، اهر، مراغه و زنجان میزبان هنردوستان خواهیم بود. ضمن این که پرونده این اجرا روز ۱۱ آبان در تبریز به اختتام خواهد رسید.
این نوازنده و آهنگساز در ادامه این جلسه رسانه ای ضمن طرح انتقاداتی درباره ی نحوه دریافت مجوز کنسرتهای موسیقی در استان اذربایجان شرقی اظهار داشت: در عرصه دریافت مجوز با چالش هایی مواجه هستیم که امیدواریم دراین زمینه شاهد اتفاقات بهتری در اداره فرهنگ و ارشاد استان آذربایجان شرقی باشیم. این درحالی است که اداره اماکن دراین زمینه به سهولت کارهای مربوط به مجوز را انجام داد. به هر حال سبک موسیقی عرفانی جلوه ای از موسیقی است که می تواند در عرصه مخاطب تاثیرگذاری مطلوبی داشته باشد.
علیپور اظهار داشت: محتوا و متن موسیقی عرفانی حال و هوایی را به وجود خواهد آورد که مسرت و نشاط را تداعی خواهدنمود. چارچوبی که آمیخته با فرهنگ ایرانی بوده و جذابیت آن برای خارجی ها نیز همان حال ذاتی موسیقی عرفانی است که نظیرش در تورکیه اجرا می گردد.
وی در بخش پایانی صحبت های خود توضیح داد: گروه دف نوازان حیران از ۱۶ نفر تشکیل شده است که ۸ نفر از آنها دف نواز و ۸ نفر دیگر نیز تارنواز هستند. این گروه در امتداد برنامه های فرا منطقه ای، احیانا در آذر ۱۴۰۲ اجرای متفاوتی در شهر قونیه کشور تورکیه خواهد داشت که هدف از آن، معرفی سبک هنر اصیل موسیقی عرفانی به جهانیان عنوان شده است.

1402/07/07
12:38:12
0.0 / 5
197
تگهای خبر: تجارت , جوانان , سرگرمی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس