یك هفته با فضای مجازی موسیقی-۲۱؛

از واکنش به بازداشت فعال رسانه ای تا معرفی معلم های بد موسیقی!

از واکنش به بازداشت فعال رسانه ای تا معرفی معلم های بد موسیقی! ال مور: برخی از نوازندگان، پژوهشگران و هنرمندان فعال عرصه موسیقی طی روزهای گذشته در فضای مجازی به ارائه و نگارش دلشمغولی هایشان در عرصه های تخصصی خود پرداختند.خبرگزاری مهر -گروه هنر-علیرضا سعیدی؛ پروسه تولید و ارائه آثار و محصولات موسیقایی و حاشیه های ریز و درشت دنیای موسیقی طی سالهای اخیر تبدیل به «فرصت» و «چالش» مهم و جالب توجهی شد که خیلی از دست اندرکاران و فعالان عرصه موسیقی را بر آن داشت تا فارغ از رسانه های رسمی به ارائه و انعکاس کارهای موسیقایی خود در زمینه های متنوع «فضای مجازی» بپردازند و در این راه بسیار مهم و مؤثر بر افکار عمومی جامعه، حضور شایان توجهی داشته باشند. حضوری که بعضاً برای آنها دربرگیرنده اتفاقات مبارک و ارزشمندی در راستای معرفی خود و محصولات موسیقایی شان شد و در بعضی موارد هم موجب دردسرهای زیادی شد که می تواند در ابعاد مختلف اجتماعی و فرهنگی اش مورد بررسی و واکاوی بیشتری قرار گیرد.
شرایطی دارای اهمیت که حالا نمی توان به آسانی از آن چه در این بستر رسانه ای روی می دهد، بی تفاوت گذشت. چارچوبی دارای چالش و پر از فراز و نشیب های عجیب و غریب که تبدیل به اقیانوس پهناور و بی انتهایی شده که هر چه قدر در آن حضور داشته باشیم، بیشتر متوجه ابعاد پیچیده آن می شویم. شرایطی که در دنیای موسیقی پروسه بسیار پررنگی دارد و حدودا تمامی فعالان موسیقی را برآن داشته تا در این راه پر نشیب و فراز اما جذاب برای مخاطب، به معرفی و به اصطلاح بیگانه «پرزنت» محصولات و دیدگاه های خود بپردازند. شرایطی که شاید بیان خیلی از آنها در قالب رسمی خبرگزاری ها و رسانه های رسمی کشور جایگاهی نداشته باشد اما دربرگیرنده ابعادی است که می تواند برای طرفداران و دوستداران موسیقی مشتمل بر رویدادهای مکتوب و تصویر جالب توجهی باشد.
اتفاقاً ظهور و بروز چنین شرایطی است که هم سبب رشد و تولید اخبار و نوشتارها و تصویرهای به اصطلاح «زرد» و «غیرقابل انتشار در رسانه های رسمی» شده و هم ایجاد کننده فضای رقابتی بین رسانه های رسمی و رسانه های فعال در فضای مجازی شده است که این مسائل نیز دربرگیرنده ملاحظات فراوانی است. ملاحظاتی که رجوع به آنها می تواند ویترین حواشی و اظهارنظرهایی باشد که رجوع به آنها با در نظر گرفتن ملاحظات و باید و نبایدهایش امری اجتناب ناپذیر است.

«یک هفته با فضای مجازی موسیقی» عنوان سلسله گزارش های هفتگی سرویس هنر خبرگزاری مهر برای مرور متن و حاشیه منتخب رویدادهای موسیقایی از پنجره فضای مجازی است که روزهای پایانی هر هفته با بهره گیری از مطالب انتشار یافته هنرمندان و فعالان عرصه موسیقی کشورمان در زمینه های مختلف فضای مجازی پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.
محمد حسین پویانفر؛ فعالان مجازی منعکس کننده یک بازداشت غیرانسانی باشند
پس از بازداشت بشیر بی آزار از مدیران سابق دفتر موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما توسط پلیس کشور فرانسه به بهتان فعالیت مقابل صهیونیست ها برخی از هنرمندان و مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن محکومیت این اقدام خواهان پیگیری دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران از مسیر حقوقی شدند.
محمدحسین پویانفر مداح و خواننده آثار آئینی در همین رابطه نوشت: «با خبرشدم رفیق خوب ما بشیر بی آزار در بازداشت پلیس فرانسه است به بهتان فعالیت مقابل صهیونیست ها؛ به شهر دیگری منتقل شده که سه ساعت تا محل سکونتشان فاصله دارد و در زندان است.
اتهامات او توسط عمله های فارسی زبان صهیونیست ها از صفحه اینستاگرامش جمع آوری و مستند شده تا بشود پرونده وی در سرزمین آزادی بیان و حقوق بشر! او خارج از تمام قواعد حقوقی و انسانی و بدون تشکیل دادگاه بازداشت و زندانی شده است.
بشیر بی آزار یک انقلابی است که در قلب اروپا از حق گفت و الان در زندان مدعیان آزادی بیان در فرانسه است.
لازم است تا سرنوشت او مثل سایر ایرانیان بی گناه بازداشت در اروپا از مسیر حقوقی و دیپلماتیک پیگیری شود.
در گام اول از همه فعالان فضای مجازی و رسانه می خواهم که منعکس کننده این بازداشت غیرانسانی باشند.»

علیرضا سپهوند؛ چند نکته ساده در شناسایی یک شارلاتان
علیرضا سپهوند روزنامه نگار، مدرس و پژوهشگر موسیقی هم طی روزهای گذشته با انتشار مطلبی جالب توجه به نقد جریان تدریس موسیقی در کشورمان با عنوان «نکاتی ساده که شاید بتواند نوآموزان و علاقمندان موسیقی را در شناسایی یک «شارلاتان» یاری دهد» پرداخته و نوشته است:
«شارلاتان ها در سطوح توانایی و زمینه های مختلفی به فعالیت مشغولند و همین طور روش های متفاوتی برای سودجویی دارند از تبلیغ شیوه آموزش منحصر بفردشان (!) تا فروش کتاب و آلات موسیقایی مورد تاییدشان؛ بدین سبب در پاره ای اوقات شناسایی شارلاتان ها برای نوآموزان و علاقه مندان کمی سخت می نماید و ممکنست به تجربه و تخصص بیشتری نیازمند باشد اما این نوید را به شما می دهم که همه ایشان دست کم یکی از موارد یاد شده در صفحات بعد را در امورشان به کار می گیرند.
با این توضیح حالا به چند نکته کلیدی برای شناسایی شارلاتان ها نزد نوآموزان و علاقه مندان موسیقی می پردازیم: یک: ویترین نوازنده دستانش است و زلف پریشان، چشمان خمار، لبخند فریبا و شمایل غریب، نقشی در کیفیت موسیقی ندارد./ دو: کاربرد عناوین و صفات تفضیلی: نوازنده ای که خودرا با عناوین، استاد، برترین، بهترین، نخستین و هر «ترین دیگر یاد کند «قطعاً» شارلاتان است./ سه: پروسه یادگیری موسیقی، زمان بر، پُرزحمت و هزینه بر است. بدین سبب اگر کسی کوشش کرد در ویدئوی یک دقیقه ای به قول خودش آموزش «آهنگ زدن» بدهد از آن شارلاتان های درجه یک است./ چهار: جلب توجه موسیقایی با هر ابزاری؛ (الف) شارلاتان گوش به زنگ است تا تولید بازاری سخیفی همه گیر شود به سرعت آنرا کپی می کند و به نازل ترین سطح می نوازد. این فرصتی مغتنم است تا تشویق و حیرت عوام را شامل حال خود کند. مصداقش این جمله مشهور است که وااااای دیدی فلانی با سه تار آهنگ چی چی بند رو میزنه!؟ (ب) شارلاتان ژانر نمی شناسد و از تشخیص کیفیت نیز ناتوان است. بدین سبب دوغ و دوشاب نزدش یکی است. در ثانی امکانات و محدودیت های ابزارش (سازش) برای او پنهان است. پس ممکنست گاهی اثری درجه یک را هم (مثلاً از ژانر پاپ) با بیان ضعیف و ابزار ناکارآمدش تخریب کند. در این مورد هم متاسفانه غالب علاقه مندان در تحیّر نواخت فلان قطعه با دوتار هستند و توان تشخیص شارلاتان را ندارند.
پنجم: تعدد فالوور اینستاگرامی؛ نوازندگی خصوصاً در ژانر موسیقی کلاسیک ایرانی (سنتی) کم مخاطب است و از قضا تعداد دنبال کنندگان زیاد و غیرعادی برای افرادی که در دایره کوچک موسیقی ایرانی صاحب نام و اعتبار نیستند نتیجه عکس در ذهن اهل فن به وجود می آورد چونکه در غالب موارد روش های تبلیغاتی فعالیت تمام وقت مجازی برای جذبِ عوام و یا خرید فالوور در پس ماجرا است / شش: فعالیت هر روزه و بی حد در صفحات مجازی؛ غالب نوازنده ها و موزیسین های خوب سرِ شلوغ و زمان کمی برای فعالیت و حتی تفریحات این چنینی دارند./ هفت: پست های موسیقایی هر روزه؛ ساخت و نشر موسیقی «با» کیفیت فرآیندی بسیار زمان بر است حتی اگر نواختن یک قطعه (سلو تکنوازی) مورد نظر باشد نیازمند صرف ساعت ها و روزها زمان برای تمرین است./ هشت: حضور حداکثری؛ از ساندویچی سرِ محل تا آلبرت هال لندن با سازش و البته موبایلش حضور دارد. همه جا ساز می زند و هیچ استانداردی ندارد. همین طور در همه همایش های محفلی و رسمی موسیقایی جای ثابت دارد و منتظر رخ نمایی استادی ست تا سلفی دو نفره بگیرد و ثابت کند که چه دوستان گرمابه و گلستانی بوده اند و هستند./ نه: توهم شهرت؛ شارلاتان برای کلیه اتفاقات داخلی و خارجی از تولد فرزند پرنس چارلز تا فرا رسیدن ماه مبارک شعبان بیانیه تبریک و تسلیت دارد./ ده: حُکم کلی تیترهای عجیب و ادعاهای بزرگ؛ شارلاتان خودرا صاحب سلیقه و روش می داند و راجع به موسیقی در تمام شاخه هایش نوازندگی، خوانندگی، روش تدریس، اصول آهنگسازی و علوم زیر مجموعه اش، تنظیم، مبانی و نظریه موسیقی، موسیقی شناسی رهبری! و … نظر کلی قطعی و خطاناپذیر می دهد./ یازده: رزومه سالهای طولانی نوازندگی یا آموزش نوشتن کتاب تائید ضمنی فلان استاد و یا حتی مدرک دانشگاهی دلیلی بر دانش و کیفیت انجام نیست. کارنامه هر معلم کیفیت نوازندگی هنرجویان اوست و کارنامه نوازنده صدای ساز او از دید متخصصین.

نکته مهم: دوستان علاقمند و نوآموزم پیش از هر چیز باید ظرف و حوزه فعالیت خودرا خوب بشناسیم. ما نوازنده ایم، تلاش می نماییم راه هنرمندی در پیش گیریم اما قرار نیست در آینده سلبریتی بشویم. در حقیقت بوسیله نوازندگی هیچ وقت به آن هدف نخواهیم رسید به عبارت دیگر اگر آرزویتان شهرت به آن معناست مسیر را اشتباه انتخاب کردید. با دست و پا زدن برای دیده شدن نزد عوام نگاه مثبتِ صاحب نظران را از خود دور می کنید. ضمن این که غالب مخاطبین ما قشر فرهیخته هستند و «حُسن شهرت» در بین چنین افرادی سخت به دست آمده و بسیار با ارزش است و در عین حال با کوچک ترین کج روی خدشه دار می شود بدین سبب پشتک و وارو زدن برای مردم ذره ای به جایگاه موسیقایی شما نمی افزاید.
هنردوستان و هنرجویان عزیز موسیقی اقیانوس است. تنها نوازندگی یک ساز می تواند به شاخه های گوناگون اجرائی دسته بندی شود که هر کس بسته به حوزه مطالعات و تمریناتش در یکی از آن شاخه ها تبحر بیشتری داشته و اظهار نظرش در حوزه خاص میان اهل فن قابل اعتناست.»
حسام اینانلو؛ هنوز آرزوها نفس می زند
حسام اینانلو از نوازندگان شاخص عرصه موسیقی ایرانی که طی سالهای اخیر کارهای مختلفی را در حوزه های اجرائی موسیقی از سر گذرانده و تا کنون نیز آثار شاخصی را دراین زمینه پیش روی مخاطبان قرار داده است، با انتشار پستی از تازه ترین پروژه موسیقایی خود به نام «هنوز» سخن گفته و نوشته است:
«هنوز، پروژه موسیقایی نیست. هنوز مأمن و پناهی است برای خویشتن خویش، که در تمام ‌پریشانی های روزگار، موسیقی برایم می سازد. گاه تنها، گاه با دوستانم لحظاتی را با ساز می نوازم.
هنوز آرزوها نفس می زند …»

سامان احتشامی؛ خدا را شکر فردا امتحان ندارم
سامان احتشامی همچون نوازندگانی که در این سال ها حضور فعالی در فضای مجازی و برنامه های تلویزیونی و اینترنتی دارد به بهانه فرا رسیدن امتحانات آخر سال تحصیلی دانش آموزان دل نوشته ای طنزآمیز را منتشر نمود.
در نوشته سامان احتشامی آمده است: «خدا را صدهزار مرتبه شکر می کنم که فردا امتحان ندارم ولی همچنان خواب امتحان می بی نم. معلم خوب و آدم حسابی زیاد داریم ولی خدا از کسانی که عقده های خودشان را روی بچه ها خالی می کنند نگذرد. نمره بدهید دیگر … همانی که بخواهد درس بخواند خوش می خواند.»

فریدون آسرایی؛ سلام به کنسرتهای جدید در جای جدید!
فریدون آسرایی خواننده پیشکسوت موسیقی پاپ که ماه های زیادی است از عرصه کنسرت ها به دور است، در تازه ترین پست فضای مجازی خود از برگزاری یک کنسرت در یکی از سالن های برگزاری کنسرت غرب تهران که قبل تر به عنوان سالن مسابقات وزنه برداری استفاده می شده است، آگاهی داد.
وی در این زمینه نوشت:
«سلام به همه عزیزانم. در تاریخ ۳۱ خرداد ماه در سالن همایش های تازه تاسیس و زیبای ضرغام کنسرتی را برگزار می کنم. سالنی که با بهترین امکانات تازه تاسیس شده و شما می توانید از همین حالا بلیت را تهیه کنید. به امید دیدارتان. دوستتان دارم.»


منبع:

1403/03/16
13:24:47
0.0 / 5
251
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس