پرونده های فساد را قبلا اخطار داده بودیم

پرونده های فساد را قبلا اخطار داده بودیم ال مور: عضو سابق شورای شهر تهران با اشاره به ورود دادستانی به مبحث استعفای شهردار تهران اظهار داشت: اگر دادستانی سلیقه خودش را به نهادی كه پایگاه مردمی دارد و اعضای آن مردم منتخب یك شهر هستند اعمال نماید، نادرست است. دادستانی نباید اقدامات اعضای شورای شهر را زیر سوال ببرد مگر اینكه موارد غیر قانونی وجود داشته باشد كه دادستانی می تواند او را به دادگاه ببرد و محكوم كند اما با داد و بیداد راه به جایی نمی بریم.


محمدمهدی تندگویان در گفتگو با ایسنا، با انتقاد از نبود وحدت رویه در میان اعضای شورای شهر، اضافه كرد: بعنوان یك شهروند برایم خوشایند نیست كه شورایی داشته باشم كه برای مدت ۷ ماه یك شهردار را انتخاب كرده باشد، این درحالیست كه حتی پس از استعفای شهردار باز هم به جای انتخاب جایگزین وی، مبحث انتخاب سرپرست در شورا مطرح شده و در این باره در شورا بحث می گردد. این نشان داده است در شورایی كه همه از یك گروه و جناح هستند، هنوز هیچگونه وحدت رویه و كار تحقیقاتی وجود ندارد.
وی با تاكید بر اینكه یعنی شورای پنجم باید این استعداد را می داشت كه با انتخاب مجدد شهردار اجازه ندهد كار به انتخاب سرپرست برسد، اظهار نمود: این نكته به آن معناست كه باید در شورای شهر آنقدر گزینه داشته باشیم كه همان روزی كه آقای نجفی استعفا می دهد، كس دیگری را بعنوان شهردار معرفی نماییم. اعضا شورای شهر پنجم همه از یك جناح و یك گروه هستند. به هر حال از دو ماه قبل مبحث رفتن آقای نجفی مطرح بود، آیا اعضای شورا نمی توانستند حداقل با ۵ گزینه صحبت كنند و با یك نفر به جمع بندی برسند و به محض اینكه آقای نجفی رفت، شهردار را معرفی كنند؟ در این حالت دیگر نیازی به انتخاب سرپرست نبود.
این عضو سابق شورای شهر تهران در ادامه خاطرنشان كرد: زمانی هم هست كه بحث در شورا بین اصلاح طلبان و اصولگرایان است و بین آنها درگیری وجود دارد. در این شرایط می گویند تا این درگیری برطرف نشود سرپرست انتخاب می نماییم. در این شرایط انتخاب سرپرست معقول است و منِ شهروند هم می پذیرم اما وقتی در شهر، شورایی یك دست داریم باید همان روز شهردار انتخاب گردد.
تندگویان با اشاره به اینكه اعضای شورای شهر باید گزینه هایی را می آوردند و از آنها برنامه می گرفتند تا این اتفاق برای اداره شهر تهران نیافتد، ادامه داد: این ظرفیت وجود داشت تا در نبود، نجفی، یك قائم مقام قدرتمند را برگزید و حتی شهردار می توانست در دوره درمان بیماری اش مرخصی بگیرد. این قائم مقام قدرتمند می توانست تا زمان برگشت شهردار، شهر را به مدت یكی دو ماه اداره كند. هرچند كه این بیماری، بیماری آنچنان خاصی نیست كه ایشان نتواند به سر كار بیایند اما بعد این مدت هم می توانستند با آرامش به كار برگردند.
این عضو سابق شورای شهر در مورد ورود دادستانی مبحث استعفای شهردار هم اظهار داشت: وقتی موضوعی به شكل مشروع شكل می گیرد نباید نهادهایی پیدا شوند كه نامشروع با آن مبحث برخورد كنند. اگر ورود دادستانی به این مشروع است اشكالی ندارد اما اگر دادستانی سلیقه خودش را به نهادی كه پایگاه مردمی دارد و اعضای آن مردم منتخب یك شهر هستند؛ اعمال نماید، نادرست است. دادستانی نباید اقدامات اعضای شورای شهر را زیر سوال ببرد مگر اینكه موارد غیر قانونی وجود داشته باشد كه دادستانی می تواند او را به دادگاه ببرد و محكوم كند اما با داد و بیداد راه به جایی نمی بریم.
وی در ادامه خاطرنشان كرد: حرف من با دادستانی این است كه اگر دید كسی واقعا متخلف است او را ببرد، محكوم كند و با او برخورد كند. اما اینكه دادستانی برای شورا شاخ و شانه بكشد و برعكس چه دردی از مردم شهر دوا می كند؟ جز اینكه یك جو روانی به وجود می آورد. مگر ما در شورای چهارم املاك نجومی را مطرح نكردیم؟ خب دادستانی پاسخگو باشد كه این پرونده چه شد و به كجا رسید؟ اگر ما دروغ گفتیم ما را محكوم كند اما اگر كسی متخلف است او را محكوم كند.
تندگویان با اشاره به اینكه پرونده هایی كه نجفی درباره فساد شهری از آنها صحبت می كرد تمام آن مواردی است كه ما آنها را در شورای چهارم مطرح كردیم، اظهار نمود: مبحث این است كه باید پرونده های فساد را پیش از اینكه در صحن شورا بگویید، در قوه قضاییه پرونده را باز كنید، كارهای قضایی اش را انجام دهید و چند وكیل روی پرونده بگذارید. اینكه شهردار سابق می گوید كه شهرداری ۶۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد، من هم سال گذشته می گفتم. آن موقع كه كاری نمی توانستیم انجام دهیم چون جناح مقابل به ما اجازه نمی داد كاری انجام دهیم. ما چندین لایحه به صحن آوردیم، بحث تحقیق و تفحص، كاهش اختیارات شهردار و بررسی املاك نجومی همچون این موارد است كه آن ها را به صحن شورای شهر آوردیم اما چون تعداد زیادی در شورای شهر نداشتیم هیچكدام از این موراد رای نیاورد.
این كارشناس حوزه شهری با تاكید بر اینكه موارد فساد مطرح شده به وسیله نجفی چیز جدیدی غیر از این موارد مطرح شده در شورای شهر چهارم نبوده است، ادامه داد: در موارد مطرح شده مفاسد شهرداری، افزون بر چیزی كه در شورای چهارم گفته بودم، نشنیدم و حتی خیلی از موضوعاتی هم كه مطرح كرده بودم، مطرح نشده است.1397/01/23
18:17:26
5.0 / 5
4541
تگهای خبر: شهرداری , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس