طرحی برای بین المللی شدن قاریان قرآن

طرحی برای بین المللی شدن قاریان قرآن ال مور: تهران- معاون اجرایی شورای عالی قرآن معتقد می باشد اجرای طرح «اقراء» سبب می گردد تا قاریان قرآن یك شناسنامه بین المللی داشته باشند.


محمدتقی میرزاجانی روز شنبه به خبرنگار معارف ایرنا اظهار داشت: باآنكه طرح تخصصی اقراء از چند سال پیش شروع شده ولی از دو سال قبل، این طرح با حضور شیخ محمد عصفور استاد قرائت از كشور مصر به صورت مستمر برگزار می گردد و به تدریج اساتید قرائت و حفظ قرآن در این طرح حضور پیدا می كنند.
به گفته میرزاجانی، قاریان یا حافظان در طرح اقراء یك دوره از كل قرآن را نزد شیخ عصفور تلاوت و در نهایت اجازه قرائت را از وی دریافت می كنند كه بدین سان مجوز می گیرند و قرائت آنان به سلسله اسنادی متصل می گردد كه در تلاوت قرآن وجود دارد و این تلاوت در واقع نسل به نسل به تلاوت پیامبر اكرم صلی الله ضد و آله می رسد.
وی اضافه كرد: مراسمی به نام «اشهار» پس از اتمام تحویل كل قرآن توسط قاری و حافظ شركت كننده برگزار می گردد كه این مراسم در بعضی كشورهای جهان اسلام معمول است و در واقع گرفتن مجوز در این مراسم به صورت عمومی اطلاع رسانی می گردد كه این فرد، چنین اجازه ای را گرفته است.
معاون اجرایی شورای عالی قرآن افزود: این جلسه تابحال 10 نوبت در شهرهایی مانند تهران، بوشهر، یزد، اصفهان و خراسان رضوی برگزار شده و در دهمین دوره از این طرح كه در حرم رضوی برگزار شد، محمدجواد پناهی، حمید هروی و مهدی حسنی موفق به دریافت این مجوز شدند و البته حسنی كه از حافظان كل قرآن است پیش از این دوره هم موفق شده بود مجوز قرائت حفص از عاصم را از استاد عصفور و مجوز قرائت ورش از نافع را از دكتر رفعت علی دیب استاد سوری بگیرد.
وی اضافه كرد: در این حوزه علاوه بر عصفور و علی دیب می توان به استاد محمود الكرخی از عراق اشاره نمود كه عصفور به همین منظور در تهران مستقر شده و برای این كار فعالیت دارد.

** حسن زاده آملی از پیشكسوتان اجازه قرائت است
میرزاجانی اظهار داشت: اصل مقوله اقراء در جهان اسلام از گذشته بعنوان موضوعی مهم برای قاریان قرآن بوده تا در عرصه قرائت بتوانند شناسنامه تلاوت داشته باشند و برخی معقتدند قاری بین المللی واقعی كسی است كه تلاوتی متصل به این سلسله اسناد داشته باشد تا در جهان اسلام بخصوص در كشورهای اسلامی شناخته شود.
وی اضافه كرد: داشتن مجوز و مشخص بودن اسناد تلاوت یك معیار اصولی تلقی می گردد و در گذشته هم در جمهوری اسلامی ایران این طرح به صورت پراكنده وجود داشت ولی با برنامه های پیش بینی شده از جانب شورای عالی قران و مركز طبع و نشر قرآن كریم این طرح به صورت رسمی دنبال می گردد.
میرزاجانی با بیان این كه تابحال 42 نفر از قاریان و حافظان كشورمان موفق به دریافت این اجازه شده اند، تصریح كرد: قاریان و حافظان می توانند به تدریج نزد شیخ عصفور این اجازه را دریافت كنند و همین اساتیدی كه موفق به دریافت این مجوز شده اند هم می توانند اجازه نامه صادر كنند.
وی از آیت الله حسن حسن زاده آملی بعنوان استاد و فیلسوفی یاد كرد كه در این حوزه هم صاحب اجازه هستند.
معاون اجرایی شورای عالی قرآن درباره شرایط شركت در طرح «اقراء» اظهار داشت: كسانی كه می خواهند این مجوز را دریافت كنند باید از نظر صحت قرائت و مبحث های تخصصی قرائت قرآن و همینطور در حوزه آموزش قرآن فعالیت داشته باشند به گونه ای كه بتوانند در جلسات قرآنی این شیوه را ترویج كنند و شورای عالی قرآن با همین شرایط، افرادی را گزینش و انتخاب می كند تا این مراحل را پشت سر بگذارند.
به گزارش ال مور به نقل از ایرنا، دهمین دوره تخصصی اقراء از 11 تا 27 فروردین ماه در مشهد مقدس برگزار و در حاشیه آن یك كارگاه تخصصی برای موذنان و قاریان برپا شد.
در آخرین روز این دوره جلسه اشهار به آخر رسید و طی این جلسه محمدجواد پناهی، سید حمید هروی و مهدی شجاع سوره های كافرون تا انتهای قرآن و سوره حمد و پنج آیه ابتدایی سوره بقره را نزد استاد عصفور تلاوت كرده و موفق به دریافت اجازه نامه قرائت از این استاد مصری شدند.
قرائت شیخ محمد عَصفور با 32 واسطه به رسول اكرم صلی الله ضد و آله می رسد و قاریان و حافظان كشور با اقراء نزد این شیخ به این سلسله سند، متصل می شوند.
فراهنگ**1003**1055


1397/02/15
11:24:42
5.0 / 5
4966
تگهای خبر: مجوز , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس