معاون سازمان میراث فرهنگی:

راهبردهای سند گردشگری افزایش بهره وری و توسعه این بخش است

راهبردهای سند گردشگری افزایش بهره وری و توسعه این بخش است ال مور: مشهد- معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: افزایش بهره وری و توسعه گردشگری دو راهبرد اصلی در قالب سند گردشگری ایران هستند كه در دست پیگیری است.


محمد محب خدایی روز دوشنبه در اولین نشست شورای راهبردی سیاستگذاری گردشگری خراسان رضوی در مشهد اضافه كرد: در حوزه تدوین راهبرد برای صنعت گردشگری هنوز با ضرورتها فاصله وجود دارد بنابراین باید دانست صنعت گردشگری صنعتی است كه مقرر است جایگزین صنعت نفت شود اما به اندازه لازم به گردشگری بها داده نمی گردد.
وی ادامه داد: مشاغلی كه در سایه صنعت گردشگری شكل گرفته اند هنوز به خوبی معرفی و شناخته نشده اند.
معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: شمار بالای پروازهای مشهد به علت استقبال و حضور گردشگران زیارتی است. شمار بالای زائران توریست سبب شده دیگر عرصه های صنعت گردشگری همچون گردشگری سلامت، محیط زیستی و ورزشی هم رنگ و بوی دیگری به خود بگیرند.
محب خدایی به تشكیل شورای راهبردی سیاستگذاری گردشگری خراسان رضوی اشاره و بیان كرد: این شورا ساختار جدیدی است كه باید خروجی داشته باشد و تصمیم گیریهایش به نتیجه و سرانجام برسد ازاین رو انتظار می رود با تصمیماتی كه گرفته می گردد موانع را از سر راه برداریم.
وی در ادامه همینطور اظهار داشت: دفاتر خدمات مسافرتی هنوز باور ندارند كه اگر استارت آپها را وارد نكنند و تورگردانی را رونق ندهند به سمت مرگ تدریجی می روند. تغییراتی درحوزه گردشگری دنیا به وجود آمده كه باید این تغییرات و دانش به روز در رابطه با آن را پذیرفت و راهكار لازم جهت استفاده از آنها را در صنعت گردشگری بكار برد.
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه كرد: سالانه حدود 9.5 میلیون نفر از كشور خارج می شوند بنابراین می بایست با هدف رونق گردشگری داخلی برای تولید تنوع در سفرهای داخلی اقدام نمود.
وی ادامه داد: خراسان رضوی و مشهد زیرساختهای لازم را برای جذب گردشگری دارند. توریست خراسان رضوی خاص است و اگر مزیتهای ثانوی را به گردشگری زیارت اضافه نماییم شاهد افزایش ماندگاری مسافر خواهیم بود.
محب خدایی اظهار داشت: خراسان رضوی الگوی اقتصاد بدون نفت می باشد زیرا در این استان صادرات چمدانی به استانهای دیگر شكل گرفته و به علت وجود بازار مصرف در كنار مراكز تولیدی انبوه، تولیدات خراسان هزینه بازاریابی و تبلیغات ندارد.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی هم در این نشست اظهار داشت: در شورای راهبردی گردشگری استان با خرد جمعی مشكلات و مسائل حوزه گردشگری مورد بررسی قرار می گیرند.
ابوالفضل مكرمی فر به اختیارات این شورا اشاره و بیان كرد: اگر شورای راهبردی گردشگری برای توسعه گردشگری خراسان رضوی به نتیجه ای برسد ابتدا در استان به صورت پایلوت اجرا خواهد شد و سپس قابل تعمیم به سراسر كشور هم خواهد بود.
وی شورای راهبردی سیاستگذاری گردشگری استان را فرصتی برای رونق گردشگری عنوان و بیان كرد: این شورا بعنوان اتاق فكرحوزه گردشگری خواهد بود و در تصمیم سازی و تصمیم گیریهای این حوزه نقش اساسی خواهد داشت.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اضافه كرد: این استان با 420 دفتر خدمات مسافرتی پس از تهران بیشترین تعداد دفاتر مسافرتی را در میان استانهای كشور دارد اما فاقد 'طرح جامع گردشگری' است.
وی ادامه داد: با وجود سالانه افزون بر 20 میلیون زائر و مسافر و بیشترین ارتباط با كشورهای حوزه خلیج فارس و دیگر همسایگان خراسان رضوی نتوانسته به نحو مطلوب از ظرفیتهای استان برای جذب توریست استفاده نماید. هم چنین نتوانستیم ظرفیتهای گردشگری و اقامتی را به گردشگران معرفی نماییم.
7496/1858


1397/02/17
12:40:15
5.0 / 5
4876
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران عزیز ال مور در مورد این پست
نظر شما در مورد این مطلب ال مور
نام:
ایمیل:
نظر شما:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق سایت ال مور محفوظ و متعلق به مالک ال مور است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس