استاد ارتباطات :

مسئولان از اهمیت فضای مجازی بعنوان رسانه مكمل غفلت نكنند

مسئولان از اهمیت فضای مجازی بعنوان رسانه مكمل غفلت نكنند ال مور: تهران- استاد علوم ارتباطات اظهار داشت: مسئولان باید فضای مجازی را بعنوان رسانه مكمل، باور و درك و از اهمیت آن بخصوص در بحرانها غفلت نكنند.


اكبر نصراللهی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اضافه كرد: اگر اراده ای برای شناخت درست فضای مجازی باشد و از آن بعنوان رسانه مكمل استفاده گردد به نفع مردم و كشور خواهد بود.
وی تصریح كرد: اما اگر مسئولان و رسانه های سنتی از نقش و اهمیت و كاربرد فضای مجازی بخصوص در بحران غفلت كنند و خویش را مقابل آن قرار دهند، بطور قطع عرصه را خواهند باخت.
نویسنده كتاب «مدیریت پوشش اخبار بحران» به ضعف های اطلاع رسانی در مواقع حوادث همچون حادثه پلاسكو و یا زلزله كرمانشاه اشاره نمود و اظهار داشت: وقتی رسانه های رسمی همچون صدا و سیما به هر علت درون و برون رسانه ای نمی توانند اخبار را با سرعت و جامعیت انتشار دهند، مردم به فضای مجازی روی می آورند.
بنا به شواهد و به اذعان كارشناسان رسانه، سرعت اطلاع رسانی حادثه پلاسكو در فضای مجازی بیشتر از رسانه های خبری همچون صدا و سیما بود و از جانب دیگر ناهماهنگی در میان مسئولان و رسانه ها در انعكاس اخبار و آمار مربوط به آن از دیگر اشكالات انعكاس رسانه ای این حادثه بود.
پلاسكو یكی از مهمترین مراكز تولید و فروش پوشاك در تهران در ضلع شمال شرقی چهارراه استانبول بامداد روز پنجشنبه 30 دی 1395 (19 ژانویه 2017) بر اثر اتصال برق دچار آتش سوزی و ریزش ساختمان شد كه بر اثر آن 16 آتش نشان و 6 شهروند كشته و 235 نفر مصدوم شدند.
به گفته نصراللهی، در زلزله «ازگله» كرمانشاه هم با اینكه برخی شبكه های تلویزیونی، پوشش خبری مناسبی داشتند اما بیشتر رسانه ها و جراید به پوشش اخبار با تاخیر و حتی یك روز فاصله پرداختند.
وی در این باره تصریح كرد: شبكه خبر به لحاظ شاخص سرعت در زمینه پخش خبر زلزله ازگله نسبت به قبل بهتر عمل كرد و اخبار 22: 30 شبكه دوم سیما در نخستین بخش خبری پس از زلزله، آن را در اولویت نخست پوشش قرار داد و روزنامه محلی خراسان و شبكه استانی كرمانشاه به لحاظ برخی شاخص ها، پوشش درخور قدردانی داشت.
این استاد علوم ارتباطات اظهار داشت: اما 17 روزنامه سراسری همچون روزنامه دولتی ایران و جام جم در روز پس از زلزله این مورد مهم را پوشش ندادند، رادیو پیام در اطلاع رسانی آن ۴۰ دقیقه تاخیر داشت و اخبار ۲۲ شبكه سوم سیما آن را در آخرین خبر خود پخش كرد.
وی اظهار داشت: شبكه خبر و شرق، كیهان، همشهری و شهروند، محل وقوع زلزله 21 آبان را اشتباه اعلام نمودند و سخنگوی ستاد بحران كشور در بخش خبری ۲۲: ۳۰ رادیو پیام اعلام نمود خوشبختانه زلزله ۷.۳ ریشتری ازگله تلفات نداشت و...
زمین لرزه ازگله كرمانشاه به بزرگی 7٫3 ریشتر شامگاه یكشنبه 21 آبان 1396 در نزدیكی مرز ایران و عراق رخ داد كه 620 كشته و نه هزار و 388 مصدوم به دنبال داشت.
این استاد ارتباطات در ادامه بیان داشت: اگر مسئولان نیاز مخاطبان به خبر را در بحران ها به موقع و جامع پاسخ ندهند و شبكه های مجازی را مقابل و دشمن خود بدانند و به آنها اطلاعات ندهند، مخاطب، نیازهای خبری خویش را از مجاری غیررسمی تهیه و گاها منتشر می كند و در این صورت احتمال انتشار اخبار جعلی و شایعات افزایش می یابد؛ پدیده ای كه در زلزله های سال قبل شاهد بودیم.
وی اضافه كرد: بپذیریم كه فضای مجازی، نیاز و بخش مهمی از زندگی مردم است و باید قبول نماییم سلایق و منابع خبری مردم عوض شده است، مردم در آرایش رسانه ای جدید، فقط مخاطب رسانه های سنتی و رسمی نیستند.
به گفته نویسنده «راهنمای پوشش خبری» خیلی از مسئولان در فضای ایزوله (محدود و منزوی) هستند و نمی دانند در بیرون از دفتر و اداره شان چه می گذرد؛ تا وقتی كه اینگونه باشد و نخواهند از ابزارهای جدید رسانه ای استفاده و تغییرات پیرامون خویش را درك كنند و خویش را با آن انطباق دهند، یقینا در اطلاع رسانی بخصوص در شرایط بحران، بازنده خواهند بود.
نصراللهی برخورد روندی، بی توجهی یا توجه ناكافی به ظرفیت فضای مجازی، تعارض آماری، مكانی و محتوایی، بهره برداری سیاسی، شروع دیرهنگام و خروج زودهنگام از فرآیند اطلاع رسانی، بی توجهی به پدیده سلبریتی ها، بی اعتمادی یا اعتماد پایین مردم به متولیان رسمی مدیریت بحران و تحلیل محور نبودن اخبار بحران را از مهمترین اشكالات اطلاع رسانی رسانه ای بحران ها طی سال قبل اعلام نمود.
فراهنگ**3009**1055


1397/02/29
13:56:11
5.0 / 5
4165
تگهای خبر: مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس