با پایان كار خط ۶ مترو؛

آب به چشمه علی برمی گردد

آب به چشمه علی برمی گردد ال مور: كارگاه خط ۶ مترو با آخر كارش بالاخره دل از محدوده ی چشمه علی شهرری كند، تا شاید آب سفره های زیرزمینی این محدوده بار دیگر به دل زمین برگردانده شود؛ اتفاقی كه مدت زمان زیادی كارشناسان درگیر آن شدند تا علت خشكی آب آن را بررسی كنند.به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، بیش از یك سال پیش، هشدارها برای عبور مترو از محدوده تاریخی شهرری مطرح شدند، خطی كه نخست مسیر "برج طغرل"، قبرستان "ابن بابویه"، "دژ رشكان" و "محوطه چشمه علی" را دور زد تا از بروز هر گونه آسیبی به این محوطه های تاریخی جلوگیری كند، اما پس از مدتی خبر رسید، دِبی آب در چشمه علی شهرری پایین تر می رود و حتی یكی دو بار هم آب چشمه خشك شده است.

این قطعی آب تا آخر كار مترو در محدوده ی چشمه علی شهرری همچنان ادامه دار بود؛ هر چند در طول كمتر از دو ماه دو مدیر كل میراث فرهنگی استان تهران به دستور علی اصغر مونسان، معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به این محوطه تاریخی رفتند و شخصا از محوطه چشمه علی بازدید كردهو همان جا اعلام نمودند كه نامه نگاری ها برای توقف پروژه مترو تا بررسی تكمیلی كارشناسان برای پی بردن به دلیل خشك شدن آب چشمه علی ادامه دار خواهد بود.

پروژه ای ادامه دار كه تا زمان حضور كارگاه مترو در محدوده ی چشمه علی آب را به منطقه برنمی گرداند.

هر چند دستورها از ۱۲ اسفند سال قبل مبنی «توقف عملیات عمرانی مترو تا بازگشت خروجی آب چشمه به شرایط اولیه و ارائه یك راهكار كارشناسی از سوی شركت مترو بود.»

حالا پس از گذشت بیش از یك ماه از آخرین دستورِ دلارو بزرگ نیا، آخرین مدیر كل میراث فرهنگی استان تهران تا امروز مترو بالاخره اعلام نموده بود كه آب این چشمه ی تاریخی – طبیعی تا یك شنبه ۳۰ اردیبهشتبه چشمه برگردانده می گردد.

او شنبه ۲۹ اردیبهشت به ایسنا اظهار داشت: مدیران مترو مدعی اند از فردا آب به چشمه برمی گردد و حتی بیشتر هم می گردد. آن ها گزارشی از مطالعات دانشگاهیان انجام داده بودند كه نتیجه ی آن ناشی ازاین بود كه آسیبی به سفره زیرزمینی این محدوده وارد نشده است، فقط رگه های اتصال آب راه دیگری را پیدا می كنند و به چشمه باز می گردند.

به گفته ی وی، به واسطه ی دور شدن مسیر خط ۶ مترو، هیچ آسیبی به این محوطه ی تاریخی وارد نشده است.

امیر مصیب رحیم زاده، مدیر اداره میراث فرهنگی شهرری، پس از گذشت زمان تعهد مسئولان خط ۶ مترو به ایسنا اظهار نمود: روزگذشته یك شنبه ۳۰ اردیبهشت قدری آب چشمه برگشت، اما بازگشت همه ی آب به مدت زمان نیاز دارد.

او ادامه داد: در صحبتی كه با مسئول خط ۶ مترو داشتم، وی اطمینان داد كه كارشناسان دو دانشگاه بهشتی و تهران تائید كردند كه بعد از آخر بررسی ها، آب چشمه به صورت كامل برمی گردد.

وی با بیان این كه آب چشمه علی حدود ۱۲ روز به طول كامل خشك شده بود، اضافه كرد: تا امروز آب به بخش جنوبی چشمه برگشته است، اما هنوز بخش شمالی آن به زمان نیاز دارد.

به قول ی او، بررسی های انجام شده توسط كارشناسان زمین شناسی و هیدرولوژی آب دانشگاهی صورت گرفته است و نیازی به حضور كارشناسان میراث فرهنگینبوده است، اما پس از آخر بررسی ها مشاوران ذی صلاح میراث فرهنگی هم این طرح را تائید كرده و میراث فرهنگی هم نسبت روی آن نظارت دارد.

رحیم زاده با بیان این كه كار خط شش مترو در این محدوده متوقف شده، ازاین رو آب به چشمه در حال بازگشت است، اظهار نمود: قاعدتا باید كار شركت مترو تمام و سپس پروژه متوقف می شد تا آب به چشمه برگردانده شود، میراث فرهنگی یكی از دستگاه هایی است كه منتظر بازگشت آب كامل به چشمه بوده است.


1397/02/31
15:26:32
5.0 / 5
4349
تگهای خبر: فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس