معاون سازمان میراث فرهنگی:

تشكلهای مردم نهاد حلقه مفقوده حفظ میراث فرهنگی است

تشكلهای مردم نهاد حلقه مفقوده حفظ میراث فرهنگی است ال مور: گناباد- معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشكلهای مردم نهاد را حلقه مفقوده حفظ و مرمت آثار تاریخی توصیف و بیان كرد: تابحال از این ظرفیت به خوبی استفاده نشده است.


محمدحسن طالبیان عصر پنجشنبه در حاشیه مراسم ترحیم غلامرضا نبی پور پیشكسوت قنات و از مفاخر میراث ناملموس كشور در گناباد طی گفت و گوی با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: تشكلهای مردمی و انجمنهای میراث فرهنگی علاوه بر مشاركت در حفظ و مرمت آثار تاریخی در تدوین پرونده های میراث ملموس، ناملموس و طبیعی نقش زیادی دارند.
وی ادامه داد: مشاركت مردم در هر بخشی نتایج خوبی به دنبال داشته و تشكلهای مردم نهاد بستر مشاركت را هموار می كنند و این مهم لازمه موفقیت همكاریهای بین بخشی است.
معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بدون توضیح آماری همینطور تولید بستر نقش آفرینی تشكلهای مردم نهاد را در حفظ و مرمت آثار تاریخی از رویكردهای مهم این سازمان ذكر و بیان كرد: باید با هم افزایی بیشتر و استفاده از ظرفیت بخشهای مختلف بستر فعالیت در این خصوص فزایش یابد.
وی در ادامه همینطور اظهار داشت: مرحوم نبی پور بعنوان یكی از چهره های ماندگار، از دانش بسیاری در حفاظت و حفر قنات برخوردار بود، بخش اعظم عمر خویش را در این زمینه صرف كرد و یاریگر سازمان میراث فرهنگی بود بطوری كه بخشی از این اطلاعات در پرونده ثبت جهانی قناتها به زبانهای فارسی و انگلیسی آمده است.
طالبیان اضافه كرد: نام نبی پور حدود دو سال پیش بعنوان اولین افراد در لیست مفاخر حاملان ناملموس كشور به ثبت رسید. سازمان میراث فرهنگی با بهره گیری از دانش پیشكسوتان و مفاخر در رشته های فرهنگی و هنری برای حفظ داشته ها و بایسته های كشور در این بخشها تلاش می كند.
وی اظهار داشت: استقرار جمعیت در مناطق كویری مانند گناباد در طول تاریخ مدیون قناتها است و افرادی كه دراین زمینه همت كردند از جایگاه خاصی برخوردار می باشند.
طالبیان عصر پنجشنبه جهت شركت در مراسم ترحیم نبی پور از مفاخر میراث ناملموس كشور به گناباد سفر كرد. استاد غلامرضا نبی پور از نوادر استادان قناتكار كه نامش در لیست 'مفاخر حامل میراث ناملموس كشور' ثبت شده 29 خرداد جاری در سن 95 سالگی درگذشت و پیكرش چهارشنبه گذشته در گناباد تشییع شد.
گناباد در فاصله 287 كیلومتری جنوب مشهد واقع است.
2095/1858


1397/04/01
12:05:06
5.0 / 5
4304
تگهای خبر: جشن , فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس