گفت وگوی ایسنا با شهردار منطقه 22

آیا شهرداری می تواند مانع بهره برداری از ساختمان های بدون تاییدیه ایمنی و آخر كار شود؟

آیا شهرداری می تواند مانع بهره برداری از ساختمان های بدون تاییدیه ایمنی و آخر كار شود؟ ال مور: چند روز قبل برج پارامیس در نوسازترین منطقه تهران دچار حریق شد، پارامیس، یك برج نوساز 20 طبقه در منطقه 22 تهران است، منطقه ای كه جزو جدیدترین مناطق تهران به حساب می آید و طی سال های گذشته از هر نقطه ای از آن ساختمان های بلندمرتبه و برج هایی با ظاهری زیبا سر برآورده اند اما برج پارامیس در این منطقه نمونه ای از صورت زیبا بود و سیرتی ترسناك!به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، حادثه برجی پارمیس به خیر گذشت و خوشبختانه تلفات جانی نداشت اما آنچه مشخص شد این بود كه این برج مسكونی فاقد تائیدیه ایمنی و سیستم و تجهیزات فعال اطفای حریق بود. در حالیكه ساختمان های بلندمرتبه باید تائیدیه ایمنی را دریافت نمایند و بعد از آن افراد داخل آن ساكن شوند اما در این مورد این اتفاق رخ نداده بود و با وجود اینكه برج پارامیس مجوز آخر كار نداشت افراد زیادی ساكن این برج بودند.

حال با عنایت به این حادثه، سئوالی كه پیش می آید این است كه چگونه در بنایی با این عظمت بدون داشتن تاییدیه ایمنی افراد بدون منع و محدودیتی اسكان می یابند و آیا شهرداری یا آتشنشانی نمی تواند مانع از این كار شود؟
علی نوذرپور شهرداری منطقه 22 تهران درباره ایمنی برج ها در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: بحث ایمنی ساختمان ها در تهران یك لزوم جدی است كه می بایست در دستور كار مدیریت شهری قرار گیرد كه در این دوره به صورت جدی شهرداری تهران پیگیر این مورد خواهد بود.

وی اضافه كرد: در منطقه 22 كارگروه ایمنی با حضور نمایندگان حوزه شهرسازی، مدیریت بحران، خدمات شهری، اجرائیات و سازمان آتش نشانی به صورت مداوم و هر دو هفته یكبار با حضور خودم برگزار می گردد. در خلال برگزاری جلسات كارگروه ایمنی ساختمان های مهم و اماكن عمومی در دستور كار قرار گرفتند و تا كنون پنج ساختمان بزرگ مورد بررسی دقیق قرار گرفتند و ضعف ها و نقصان های ایمنی آن مشخص شده است. بدون شك تمامی ضعف ها و نقصان ها طی نامه ای رسمی به مدیریت این مجموعه ها ابلاغ می گردد و آنها مكلف هستند با استفاده از اشغال حقیقی و حقوقی تخصص بازرسی ایمنی دارند و مورد تایید وزارت راه و شهرسازی هستند و نام آنها در سامانه سازمان آتش نشانی ذكر شده قرارداد ببندند تا این افراد مستمرا موارد ایمنی این ساختمان ها را گزارش بدهند. بطور قطع این افراد اگر جایی نقصی وجود داشته باشد مسئول هستند و باید آن را به مالك تذكر بدهند.

وی تصریح كرد: مالك در مقابل تذكر این افراد مكلف است نقص ها را برطرف كند. در غیر اینصورت با تنبیهات مقرر در بند 14 ماده 55 قانون شهرداری ها روبرو خواهند شد و امكان تعطیلی و پلمب ساختمان وجود دارد.

وی در مورد فعالیت كارگروه ایمنی منطقه 22 اظهار داشت: برنامه این كارگروه به صورت مداوم ادامه خواهد داشت تا همه ساختمان های مهم تحت پوشش قرار گیرند اما واقعیت این است كه در وضعیت كنونی كه برج ها و ساختمان های بلندمرتبه احداث شده اند و مجموعه های بزرگ و اماكن عمومی شكل گرفته اند به علت فقدان آشنایی افراد با ضوابط و رعایت استانداردهای ایمنی باید هر آن منتظر بروز حادثه ای باشیم. بنابراین در این شرایط نیازمند هوشیاری هیات مدیره و مدیریت این مجموعه ها در وهله اول و در مرحله بعد ساكنان مجموعه ها هستیم. بنابراین این دو گروه باید مراقبت و دقت كنند كه در ساختمان محل زندگی خود موارد اینچنینی چك شود و اگر در جایی مشكلی مشاهده می گردد اطلاع رسانی و پیگیری كنند تا مشكل رفع گردد.نوذرپور در پاسخ به این سوال كه آیا شهرداری تهران می تواند از استقرار سكونت افراد در ساختمان هایی كه آخر كار دریافت نكرده اند جلوگیری كند یا خیر؟ اظهار داشت: ما برای این كار مجوز قانونی نداریم كه از استقرار آنها ممانعت نماییم اما انتظار می رود ساختمانی كه تكمیل نشده و آخر كار نگرفته و به تبع آن تاییدیه سازمان آتش نشانی هم ندارد، جمعیت آن ساكن نشود. هنگامی كه این ضوابط رعایت نمی گردد تبعات آن دامن گیر برخی افراد می گردد.

ساختمان پارامیس اضافه بنای تجاری و مسكونی داشت

شهردار منطقه 22 در ادامه به جزئیات امدادرسانی حادثه برج پارمیس اشاره و اظهار نمود: عوامل آتش نشانی به محض اطلاع در محل حادثه حضور پیدا كردند و افراد گرفتار در دود غلیظ ناشی از آتش را به وسیله نردبان های هیدرولیكی بلند به صورت 54 و 62 متر بدون هر گونه خسارت انسانی خارج كردند. عمده افراد در همان محل حادثه و توسط اورژانس مستقر در محل معاینه و مشكلشان برطرف شد و حدود 11 نفر به بیمارستان منتقل شدند.

وی افزود: همان شب حادثه تعدادی از افراد از بیمارستان مرخص و مابقی تا بامداد روز پس از بیمارستان بدون هیچ گونه تلفات جسمی مرخص شدند. خسارت های جزئی به برخی از قسمت های ساختمان وارد شده اما نكته قابل توجه این است كه این ساختمان هنوز تكمیل نشده بوده و آخر كار هم دریافت نكرده، بنابراین تاییدیه آتش نشانی هم نداشته اما متاسفانه با بی مسئولیتی برخی افراد در هیات مدیره این مجتمع شاهد حضور شهروندان و سكونت در واحدهای این مجتمع بوده ایم.

نوذرپور تصریح كرد: اشكالات و نقصان هایی كه در سیستم این مجموعه وجود داشته از سوی هیات مدیره و سازندگان آن بوده، علاوه بر این ساختمان پارامیس برخلاف پروانه اضافه بنای تجاری و مسكونی هم داشته است كه در خرداد ماه سال جاری از جانب شهرداری اخطاری به این ساختمان داده شده تا دیگر به فعالیت خود ادامه ندهند تا تخلفات آنها تعیین تكلیف شود. همینطور سال قبل به در مورد مسائل ایمنی تذكری داده شده بوده، بدین سان شهرداری همه ملاحظات مبحث را رعایت كرده است.

شهردار منطقه 22 در بخش دیگری از صحبت های خود به مبحث عدم همكاری شهروندان و همسایگان در هنگام وقوع حادثه اشاره نمود و اضافه كرد: در هنگام مدیریت حوادث مردم پیرامون و همسایه ها باید كمك كنند و آرامش خویش را حفظ كنند. در این حادثه توسط برخی افراد ناشناس و ناآگاه به مسائل ایمنی مزاحمت هایی برای مدیریت حادثه به وجود آمد. در حقیقت به جای كمك مزاحمت بوجود آمد و اجازه مدیریت حادثه به كاركنان زحمتكش و پرسنل فداكار سازمان آتش نشانی كه در حادثه پلاسكو نشان داده اند از جان گذشته هستند و 16 نفر از آنها در این حادثه به شهادت رسیده اند را نمی دادند و حتی بدتر اینكه مورد بی حرمتی قرار گرفتند و برخی از افراد ناآشنا به ضوابط و مقررات تصور می كنند اگر حادثه ای اتفاق می افتد مدیریت شهری مقصر آن است در صورتی كه عدم رعایت ضوابط ایمنی توسط خود افراد ساختمان و هیات مدیره باعث بروز چنین حوادثی شده و آنها باید پاسخگو باشند.

شهردار منطقه 22 در خاتمه به خدمات ارائه شده به ساكنان برج پارمیس هم اشاره نمود و اضافه كرد: پس از حادثه تلاش شد برای افرادی كه به واسطه دود حاصل از این حادثه حاضر به رفتن به درون ساختمان نبودند سوله مدیریت بحران حاضر شد به شكلی كه با همكاری هلال احمر و سازمان مدیریت بحران پتو و وسایل استراحت آنها فراهم گردید. همینطور مسجد محل با هماهنگی وهمكاری امام جماعت و شورایاری ها برای حضور ساكنان آماده شد ولی مورد استقبال آنها قرار نگرفت و در انتهای شب هم حدود 20 نفر باقیمانده بودند كه ناچارا علی رغم اینكه هیچ وظیفه قانونی شهرداری نداشت آنها را به هتل منتقل كردیم و از آنها تا بامداد روز بعد در هتل پذیرایی كردیم.

به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، مبحث ساختمان های نا ایمن یكی از دغدغه های اساسی امروز شهر تهران است. موضوعی كه برای پیشبرد هر چه بهتر آن به نظر می آید موانعی هم وجود دارد. موانعی كه حل آنها منوط به وضع و اصلاح بعضی قوانین است. در این رابطه قبل از این مسئولان سازمان آتش نشانی تهران صحبت كرده اند و چندی قبل هم محمود قدیری، معاون پیشگیری سازمان آتش نشانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا به تشریح این مورد پرداخت. وی یكی از اشكالات اساسی در زمینه ایمنی شهر را خلاء های قانونی عنوان كرده بود و در این رابطه نهایی شدن تكلیف قانون مدیریت یكپارچه شهری را همچون عوامل مهمی دانست كه در پیشبرد ایمنی شهر می تواند كمك نماید.
1397/05/03
14:29:42
5.0 / 5
4367
تگهای خبر: خدمات , ساخت , شهرداری , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران عزیز ال مور در مورد این پست
نظر شما در مورد این مطلب ال مور
نام:
ایمیل:
نظر شما:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
almor.ir - حقوق سایت ال مور محفوظ و متعلق به مالک ال مور است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس