عضو شورای اسلامی شهر تهران:

مجلس خیابان مردم را خرید

مجلس خیابان مردم را خرید ال مور: رییس كمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به مساله انسداد خیابان مردم در ضلع شرقی ساختمان اظهار داشت: به قول رییس مجلس در جلسه با اعضای شورای شهر تهران، این خیابان در جهت طرح الحاق خیابان مردم به محوطه مجلس شورای اسلامی كه با همراهی وزارت مسكن تهیه شده بود، در دوره مدیریت شهری سابق توسط مجلس خریداری و پول آن به شهرداری پرداخت گردیده است.


محمد سالاری در گفت وگو با ایسنا، در تشریح جزئیات جلسه رییس و اعضای شورای شهر تهران با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این دیدار در جهت درخواست اعضای شورا برای دیدار با سران قوا و مقام معظم رهبری صورت گرفت. در این جلسه رییس شوراو روسای كمیسیون های شورای پنجم مجموعه مشكلات و چالش های شهر تهران و راهكایی كه برای حل این مشكلات و یكسری از مسایل راهبردی و كلانی كه نیاز به همكاری و تصویب قانون توسط مجلس دارند را با رییس مجلس شورای اسلامی مطرح كردند.
وی درباره موضوعات مطرح شده در این جلسه اضافه كرد: از جمله موضوعات مطرح شده بحث ضرورت تحقق مدیریت یكپارچه شهری و نهایی شدن لایحه مدیریت شهری بود كه اكنون در كمیسیون زیربنایی دولت در حال بررسی و نهایی شدن است، همینطور لایحه درآمدهای پایدار كه یكی از نیازهای اساسی كلانشهرها به ویژه كلانشهرتهران است مطرح شد در ادامه همینطور مجموعه ای از قوانینی كه مصوبه مجلس را از سال ها و دهه های گذشته دارد اما اجرایی نشده مانند قانون مربوط به بهینه سازی سوخت كه دولت و وزارت نفت را مكلف كرده در قبال توسعه حمل و نقل ریلی و حمل و نقل پاك و نوسازی حمل و نقل عمومی هزینه های مربوط به كاهش میزان مصرف سوخت را به شهرداری ها بپردازد و متاسفانه تابحال اجرایی نشده، در جلسه عنوان شد.
سالاری ادامه داد: از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه چالش مربوط به مدیریت حریم كلانشهرها بخصوص تهران و تهدیدات جدی كه از جانب شهرهای اقماری در جهت از بین بردن منابع طبیعی با رویكر بارگزاری، تغییر كاربری و درآمدزایی در حال وقوع است و نیاز به مصوبه مجلس جهت تعیین تكلیف نحوه مدیریت یكپارچه حریم كلانشهرها دارد، بود، البته با عنایت به اینكه طرح ساماندهی حریم تهران در شورای عالی شهرسازی و معماری كشور تصویب شده اما مبحث تعیین تكلیف مدیریت آن كه هم اكنون به صورت مشاعی توسط شهر تهران و شهرهای اقماری انجام می شود، سبب شده كه ما دچار مشكلات بشویم و كارساز نباشد. ازاین رو قطعانیاز است كه مجلس مصوبه ای را در این خصوص داشته باشد.
رییس كمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به طرح چالش بافت های فرسوده تصریح كرد: بافت فرسوده یكی از چالش های جدی كل كشور و كلانشهر تهران است و متاسفانه تابحال توفیق زیادی در احیاو نوسازی بافت فرسوده نداشته ایم.
وی با تاكید بر لزوم اصلاح قانون شهرداری ها ادامه داد: به باعث مفاد قانون اساسی، قانون شوراها تصویب شده ودر ماده 71 قانون شوراها و انتخاب شهرداران اختیاراتی به شوراهای شهر و روستا داده شده كه این اختیارات محدود هستند و ضرورت داشته كه همزمان با تدوین قانون ۷۱ شوراها و برگزاری نخستین دوره شوراهای شهرو روستا قانون شهرداری ها كاملا مورد بررسی قانونی در مورد اختیارات شوراها و شهرداران صورت می گرفت كه علی رغم گذشت 20 سال از اجرایی شدن قانون شوراها هنوز این اصلاحات انجام نشده است.
سالاری همینطور لزوم افزایش تعداد اعضای شوراهای كلانشهرها را از دیگر موضوعات مطرح شده در دیدار با رییس مجلس عنوان كرد.
وی ادامه داد: همینطور از رییس مجلس درخواست شد برای مردم و بویژه مسئولین در نهادها و دستگاه های دولتی كه مرتكب تخلفات ساختمانی می شوند سازوكاری تعیین شود تا با آنها مانند یك مجرم برخورد شود چراكه عدول از قوانین و قواعد شهرسازی ومعماری، طرح تفصیلی و مقررات ملی ساختمان و اساسا تصمیماتی كه در نهادها مانند كمیسیون ماده ۵ و شورای عالی شهرسازی و معماری اتخاذ می گردد از آنجایی كه باعث از بین رفتن حقوق مردم می گردد می بایست هم با تصمیم سازان برخورد شود و هم كسانیكه این قواعد را رعایت نمی كنند.
سالاری اضافه كرد: ضرورت هویت بخشی به شهرها و ساماندهی سیما و منظر شهری وصیانت از بناهای تاریخی هم از دیگر مسائلی بود كه از جانب كمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران مطرح شد.
این عضو شورای شهر تهران از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه را مبحث تعیین تكلیف شورایاری ها اعلام نمود و اظهار داشت: سازمان بازرسی كل كشور شورای شهر را از برگزاری انتخابات شورایاری ها منع كرده ولذا می بایست مجلس شورای اسلامی به این مورد ورود كند و این مشكل قانونی را برای همیشه حل و فصل كند.
وی اضافه كرد: از جمله موارد دیگر كه توسط بنده مطرح شد مباحث مربوط به دغدغه های جدی كه بین تشكل های حرفه ای و مردم نهاد و دیده بان های شهری در مورد مجموعه اقدامات عمرانی كه در اطراف مجلس اعم از دیواركشی مقابل مجلس شورای ملی، كتابخانه مجلس در ضلع جنوبی و احداث 3 برج اداری در ضلع شرقی مجلس صورت گرفته بود.
این عضو شورای شهر تهران ورود رییس قوه مقننه و مجلس به تعیین تكلیف وضعیت عضویت عضو زرتشتی شورای یزد را اجبار دانست و ادامه داد: در جلسه اعضای شورای شهر تهران با رییس مجلس عنوان شد كه باتوجه به اینكه ایشان توسط مردم و با علم به اینكه زرتشتی هستند انتخاب شده و 4 سال در این حوزه فعالیت داشته است مجلس در جهت صیانت از جایگاه نهاد شوراهای شهر و روستا به عنوان یك مطالبه از جانب پارلمان شهری ورود كند.
سالاری هدف از دیدارهای شورای شهر تهران با سران قوا را اینگونه بیان كرد كه با عنایت به اینكه شورای شهر به عنوان پارلمان شهری پایتخت به عنوان پیشانی شوراهای اسلامی شهر و روستای كشور است و این رسالت را شورای شهر تهران و اعضای آن بر دوش خود احساس می كنند، می بایست جهت نهادینه كردن تعامل بین پارلمان های محلی و ملی جلساتی را با روسای قوا بویژه مجلس داشته باشند چراكه خیلی از مشكلات فراروی نهاد شوراها مشترك بین تمام شوراهای شهر و روستا است مثل اختیارات و جایگاه شوراها و تعیین تكلیف آن در موضوعات مدیریت یكپارچه شهری و درآمدهای پایدار و.... بنابراین اعضای شورای شهر تهران تصمیم گرفتند با رییس مجلس در این خصوص تعامل داشته باشند و از ایشان بعنوان رییس قوه مققنه درخواست كنند كه در جایی كه نیاز به قانون یا تذكر و انتقال مطالبات شورا به مسئولین قضایی و دولتی دارند به شوراهای شهر كمك كنند.


 

1396/07/29
15:39:29
5.0 / 5
5646
تگهای خبر: مد , نوسازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس