كنترل هوشمند 5 تونل پایتخت

كنترل هوشمند 5 تونل پایتخت ال مور: مدیر بخش حمل ونقل هوشمند پل ها و تونل های شهری شركت كنترل ترافیك شهرداری تهران از كنترل هوشمند 5 تونل شهری پایتخت اطلاع داد.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، ویسه با حضور در جمع خبرنگاران در حاشیه بازدید از مركز كنترل ترافیك بزرگراه صدر و نیایش با اشاره به اینكه تونل نیایش و پل طبقاتی صدر به صورت هوشمند اداره می گردند اظهار داشت: پل صدر و نیایش یك سیستم كلی هوشمند دارد كه در زیرمجموعه آن سیستم های كنترلی جانبی، آن را پشتیبانی می كند.
وی با اشاره به اینكه هر تونل سه كیلومتر طول دارد و 9 دسترسی برای آن پیش بینی شده است اظهار داشت: برای نخستین بار در تونل نیایش سه دسترسی اضطراری به بیرون از تونل تعبیه شده است كه حتی خودروهای سنگین هم می توانند از این دسترسی اضطراری استفاده كنند.
وی با اشاره به اینكه 115 دوربین وضعیت ترافیكی صدر و نیایش را كنترل می كنند، اظهار داشت: به فاصله هر 150 متر این دوربین ها نصب شده است و این در حالیست كه هر 50 متر هم باكس آتش نشانی نصب شده كه درصورت وقوع حریق می توان از آن بهره برد.
ویسه با اشاره به اینكه یك كابل هوشمند در سقف تونل كشیده شده است كه اگر درجه حرارت افزایش یابد نسبت به اعلام اخطار اقدام می كند، اظهار داشت: 62 جت فن وظیفه تهویه هوای تونل بر عهده دارند.
وی با اشاره به اینكه برپایه آمارها میانگین روزانه 60 هزار تردد در هر دو مسیر صدر و نیایش ثبت می گردد اظهار داشت: روشنایی تونل به صورت اتوماتیك در نظر گرفته شده است. به گونه ای كه در 200 متر ابتدایی تونل شاهد آبشار نور هستیم كه البته این آبشار نور با عنایت به حسگرهای نوری حساس به وضعیت پیرامونی فعال است و میزان شدت نور برپایه این سنسورها در ابتدای تونل تنظیم می گردد.
ویسه با اشاره به اینكه برق تونل از دو قسمت شرق و غرب تهران تنظیم می گردد اظهار داشت: به غیر از این پنج دیزل ژنراتور هم فعال می باشند كه بعنوان یك نیروگاه وضعیت روشنایی صدر و نیایش را كنترل می كنند.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه آیا بازگشایی كامل تونل آرش – اسفندیار تاثیری بر ترافیك صدر و نیایش دارد اظهار داشت: تونل آرش – اسفندیار یك تونل محلی است اما امكان دارد اثرگذار باشد. بر همین مبنا منتظر هستیم تا بازگشایی شود.
در ادامه ویسه با اشاره به اینكه پنج تونل شهری رسالت، امیركبیر، توحید، نیایش و شهدای غزه به صورت هوشمند كنترل می شوند، اظهار داشت: همه این تونل ها از یك استاندارد استفاده می نمایند اما دقت داشته باشید كه تكنولوژی به روز تغییر می كند و ما هم باید پا به پای آن توانایی های خویش را افزایش دهیم.
وی با اشاره به اینكه هر تونل پس از مدتی نیاز به سرویس جت فن و یا دوربین دارد اظهار داشت: بنابراین با بیان قبلی برخی تونل ها برای سرویس دهی آن هم در شب بسته می شوند اما بعضی از اتفاقات هم اجتناب ناپذیر است. مثلا چندی قبل در پل صدر یك تكه از كابل ارتباطی از تابلوی برق سرقت شد و به تبع آن تعدادی از تجهیزات خاموش شدند هرچند كه تیم مستقر در پل كه به صورت 24 ساعته تعمیر و نگهداری را برعهده دارد توانست در كمترین زمان ممكن این مشكل را مرتفع كند اما با این وجود برای ساعاتی در كار اختلال بوجود آمد.
ویسه در مورد تهویه هوای تونل ها هم با اشاره به اینكه دو سناریو برای تهویه تونل های شهری در نظر گرفته شده است اظهار داشت: سنسورهای نصب شده در تونل برپایه میزان دود، طول دید و میزان مونواكسیدكربن در تونل سیستم تهویه هوا را كنترل می كنند كه می تواند وضعیت آن عادی و یا به صورت اضطراری تعیین شود كه برپایه وضعیت تهویه هوا شدت می گیرد.
ویسه درمورد تخلیه اضطراری تونل ها هم با اشاره به اینكه سناریوهای مختلفی برای تخلیه اضطراری تونل ها در نظر گرفته شده، اظهار داشت: در طراحی تونل ها، تونل ها برپایه طولشان به زون های مختلف تقسیم بندی كردیم كه دوربین ها، سیستم صوتی، تابلوهای اعلان و... برپایه میزان ترافیك در زون مربوطه تعیین می گردد و اگر تصادفی در تونلی رخ دهد این دوربین ها كه به صورت صددرصد تونل را پوشش داده اند، به مراكز آتش نشانی و اورژانس به صورت خودكار اخطار می دهد و اگر حادثه ای در تونل رخ دهد نشانگرهایی در تونل تعبیه شده كه در حالت عادی سبز است اما در صورت وقوع حادثه این نشانگرها به سمت راه های خروج، قرمز چشمك زن می شوند و به راحتی مردم می توانند از این تونل خارج شوند و در تونل نیایش هم حتی سه دسترسی خاص برای خودروها در نظر گرفته شده است.1397/05/23
12:49:28
5.0 / 5
4975
تگهای خبر: دوربین , مد , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس