اربعین حسینی، بازتاب شكوه و اقتدار تشیع در جهان

اربعین حسینی، بازتاب شكوه و اقتدار تشیع در جهان ال مور: قزوین – پیاده روی اربعین حسینی رویدادی فرهنگی و اجتماعی است كه شكوه و اقتدار تشیع را در سطح جهان بازتاب می دهد از این رو برنامه ریزی برای برگزاری با شكوه آن از مسائل مهم به حساب می آید.


به گزارش ال مور به نقل از ایرنا، راهپیمایی اربعین شیعیان به سمت كربلا یكی از مهمترین و گسترده ترین مراسم عزاداری در سطح جهان است و در زمره بزرگترین اجتماعات مذهبی دنیا قرار می گیرد.
شهروندان قزوینی هم هرساله در كنار 25 میلیون زایر كربلای معلا خویش را برای حضور عاشقانه با پای پیاده در حریم یار آماده می كنند تا شاید بتوانند در حرم امن سید و سالار شهیدان گرد و غبار عصیان و گناه را از چهره دل بزدایند ونقشی در نمایش عظمت مذهب تشیع داشته باشند.
استان قزوین كه سالهای گذشته تجربه خوبی در برگزاری اربعین حسینی به دست آورد در سالجاری هم با فعال سازی كمیته های دهگانه ستاد برگزاری اربعین حسینی برای برگزاری مراسم با شكوه تر از گذشته اقدام نموده است.

***امسال خدمات اربعین حسینی به صورت متمركز ارائه می شود
استاندار قزوین در این رابطه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال برای جلوگیری از موازی كاری ها باید ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی به صورت یكچارچه و متمركز صورت گیرد.
عبدالمحمد زاهدی اضافه كرد: اربعین حسینی یك حركت نمادین و عظیم است كه سابقه طولانی و قدیمی داشته و متعلق به همه انسان های آزاده و همه ادیان است.
استاندار افزود: امیدواریم با همراهی همه دستگاه های عضو ستاد برگزاری، مشكلات سالهای گذشته اربعین حل شود و شاهد برگزاری مراسمی باشكوه تر و بهتر از سالهای گذشته باشیم.
زاهدی با اشاره به برپایی موكب ها برای خدمات دهی به زائران اظهار داشت: بهتر است موكب های مستقر در راه به گونه ای برنامه ریزی شوند كه از امكانات همدیگر استفاده كنند تا از پراكنده كاری و كمبود منابع و اعتبار جلوگیری شود.
استاندار قزوین با تاكید بر اهمیت بهداشت و درمان زائران خاطر نشان ساخت: باید اهتمام ویژه ای دراین زمینه داشت تا از شیوع بیماری در بین زایران و جوسازی ضد حركت اربعین جلوگیری شود.
زاهدی با اشاره به اینكه باید ثبت نام زائران حسینی از مراجع قانونی صورت گیرد خاطر نشان ساخت: باید صدور ویزای تقلبی حتما مورد پیگیری قرار گیرد و نیروی انتظامی دفاتری را كه به صدور روادیدهای جعلی اقدام می كنند شناسایی كرده و مانع ادامه كار آنها شوند.
وی اظهار داشت: همه موكب ها و اعزام ها امسال باید تحت پوشش شورای هماهنگی، برنامه ریزی و ساماندهی ستاد اربعین استان صورت گیرد چون استان هیچ گونه مسئولیتی در قبال اعزام كاروان های شخصی و راه اندازی موكب های بیرون از پوشش این ستاد نخواهد داشت.

*** زیرساختهای لازم برای برگزاری اربعین حسینی تامین می شود
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین هم در این رابطه اظهار داشت: در حوزه تامین زیرساخت ها هماهنگی های لازم با دستگاه های مرتبط انجام شده و كارهای مناسبی در حوزه پشتیبانی اربعین حسینی صورت گرفته است.
علی فرخزاد خاطر نشان ساخت: با عنایت به بازگشایی مرز خسروی در سالجاری از جانب ستاد اربعین حسینی هماهنگی های لازم با استان قزوین و گیلان صورت گرفته تا با كمترین مشكل شاهد برگزاری این رویداد فرهنگی باشیم.
وی اضافه كرد: در سال قبل گروه های مستقل پشتیبانی و تدارك اربعین حسینی از جانب ادارات و دستگاه های مختلف حمایت می شدند كه امیدواریم در سالجاری تاكید لازم برای پیشتیبانی متمركز از جانب ستاد برای رفع مشكلات گذشته صورت گیرد.
رییس كمیته زیرساخت ستاد برنامه ریزی و هماهنگی اربعین حسینی استان اظهار داشت: هماهنگی ها برای تامین زیرساخت ها از قبیل داربست، چادر و... با شهرداری ها صورت گرفته است و باید امسال با مدیریت متمركز مشكلات سال قبل رفع گردد.

***شركت 14 هزار و 150 قزوینی در پیاده روی اربعین حسینی
مدیر كل امنیتی و انتظامی استانداری قزوین هم در این رابطه اظهار داشت: سال قبل 14 هزار و 150 شهروند قزوینی در سامانه سماح برای اعزام به كربلا در قالب هشت هزار و 800 گروه ثبت نام شدند و در مجموع از خدمات عرضه شده رضایت داشتند.
محمد شفیعی اضافه كرد: سال قبل چهار جلسه ستاد هماهنگی اربعین حسینی در استان برگزار گردید و كمیته های مختلف این ستاد با برگزاری 25 جلسه 230 مصوبه در این زمینه داشتند.
وی اضافه كرد: حدود سه ماه پیش از فرارسیدن اربعین حسینی نخستین جلسه ستاد ساماندهی برگزاری این رویداد مذهبی را به ریاست استاندار قزوین برگزار كردیم تا با همكاری دستگاه ها و متولیان شاهد برگزاری مراسمی با شكوه و كمترین مشكل باشیم.

***امسال جلوی صدور ویزاهای تقلبی اعزام به كربلا گرفته می شود
مدیر كل سازمان حج و زیارت استان قزوین هم در این رابطه به ایرنا اظهار داشت: سال قبل 2 هزار ویزای تقلبی توسط مراجع بدون مجوز صادر شده بود كه باعث شد زائران از مرزها بازگردانده شوند.
علیرضا كلانتری اضافه كرد: امیدواریم در سالجاری با همت نیروی انتظامی جلوی فعالیت دفاتر غیرقانونی برای صدور ویزا گرفته شود تا مردم بدون نگرانی و دغدغه به این سفر معنوی خود اقدام نمایند.
وی خاطر نشان ساخت: رعایت مسائل بهداشتی و نكات ایمنی هم در این سفر معنوی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد كه امیدواریم كمیته های مرتبط به بهداشت و درمان مراسم اربعین حسینی با جدیت بیشتری در این زمینه ورود كنند.

***قزوین هزار دستگاه اتوبوس را برای اربعین حسینی مدیریت می كند
مدیر كل دفتر امور شهری و شوراهای اسلامی استانداری قزوین هم در این خصوص اظهار داشت: امسال چهار هزار دستگاه اتوبوس باید در این سو و آن سوی مرز به زائران حسینی خدمات ارائه كنند كه مدیریت هزار دستگاه آن برعهده استان قزوین نهاده شده است.
ایرج زاهدپور اظهار داشت: قزوین به علت خدمات مطلوب در زمینه حمل و نقل زائران حسینی در سال قبل با استان های اصفهان، همدان و شیراز مقایسه شده و عملكرد استان با تهران همسنگ قرار داده شده است كه نشان دهنده جایگاه قزوین و مسئولیت پذیری مدیران حمل و نقل استان است.
وی خاطر نشان ساخت: امیدواریم با هماهنگی همه دستگاه ها بهترین نقش را در انجام تعهدات كمیته های زیر مجموعه خود داشته باشیم و همچون سالهای گذشته خدمات مطلوبی را به زائران ارائه نماییم.

***52 میلیارد ریال اعتبار برای اربعین حسینی امسال نیاز است
جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات استان قزوین هم در این خصوص اظهار داشت: توزیع 556 هزار وعده غذایی، اسكان 60 هزار زائر، اعزام 86 خادم به كربلای معلا و پخت 25 هزار قرص نان در سه نانوایی كربلا همچون اقدامات صورت گرفته در سال قبل بوده است.
عباس خانبانی اضافه كرد: 25 میلیارد ریال سال قبل با استفاده از نذورات مردمی برای اربعین حسینی هزینه شد و تنها یك میلیارد ریال توسط شهرداری قزوین با حمایت استانداری در این زمینه تخصیص یافت.
این مسئول اظهار داشت: امسال با نوسانات قیمت دینار و دلار به حداقل 52 میلیارد ریال اعتبار برای ارائه خدمات سال قبل نیازمند هستیم كه امیدواریم با همكاری مردم و دستگاه ها برای تامین آن اقدام گردد.
وی افزود: سال قبل 54 موكب در عراق و قزوین خدمات خویش را به زایران عرضه كردند كه امیدواریم امسال با همكاری و همراهی دستگاه ها و مردم شاهد برگزاری اربعین حسینی با شكوه و با آرامش همچون سالهای گذشته باشیم.

***صدور مجوز برای 64 موكب اربعین در قزوین
دبیر ستاد مردمی اربعین استان هم در این رابطه اظهار داشت: 64 موكب از قزوین برای ارائه خدمات به زوار در همایش پیاده روی حسینی مجوز دریافت كرده اند.
سعید خورشیدی اضافه كرد: اعزام تیم تجهیز موكب ها به كربلا شروع شده تا هرچه سریعتر برای برپایی موكب ها اقدام گردد.
این مسئول با اشاره به اینكه ستاد مردمی اربعین در سال سوم فعالیت خود است، افزود: این ستاد در سال اول چهار موكب خدمات رسانی در داخل و خارج استان داشت اما در سال قبل با شاكله بهتر و بهره گیری از ظرفیت شخصیت های استانی همچون آیت الله عابدینی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر قزوین توانست تعداد موكب های استان را به 54 مورد افزایش دهد.
خورشیدی تصریح كرد: در سال قبل 556 هزار وعده غذایی میان زائران حسینی توزیع شد و 60 هزار نفر اسكان داده شدند.
دبیر ستاد مردمی اربعین استان قزوین اظهار داشت: سال گذشته در مجموع 25 میلیارد ریال از نذورات مردمی برای برپایی موكب ها و پذیرایی و اسكان زایران جمع آوری شد كه بخشی از این مبلغ از محل دستگاه های دولتی و شهرداریها اختصاص یافته بود.
خورشیدی با بیان استكبار جهانی از اجتماع 25 میلیونی شیعیان در اربعین احساس خطر كرده است اضافه كرد: اتاق فكر دشمنان برای جلوگیری از این اجتماع با شكوه با مطرح كردن شایبه های اقتصادی و اجتماعی قصد بی انگیزه كردن مردم را دارند كه باید رسانه ها در این زمینه ورود كرده و مانع تحقق اهداف دشمنان شوند.
6101


1397/07/18
12:19:32
5.0 / 5
5668
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس