مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران:

مدیریت پسماند در آرادكوه در شأن پایتخت نیست، لزوم مدیریت روان آب های غرب تهران

مدیریت پسماند در آرادكوه در شأن پایتخت نیست، لزوم مدیریت روان آب های غرب تهران ال مور: مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه پسماندهای آراد كوه و روان آب های غرب استان تهران همچون منشاءهای اصلی تولید بوی نامطبوع در راه فرودگاه امام (ره) است، اظهار داشت: مدیریت پسماند در آرادكوه در شأن پایتخت و نظام نیست.كیومرث كلانتری در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینكه بوی نامطبوعی كه در محور فرودگاه امام (ره) استشمام می گردد ناشی از فعالیت یك سری از كانون های آلاینده در محل است، اظهار نمود: در واقع استانداردی برای بوی سالم نداریم ولی چنانچه بوی آزاردهنده ای در نقطه ای استشمام شود، پیگیری می نماییم تا منشأ آنرا دریابیم.

وی با اشاره به اینكه بوی نامطبوع در راه فرودگاه امام (ره) ناشی از كانون هایی است كه آلودگی هوا یا آلودگی آب دارند، خاطرنشان كرد: این بوی نامطبوع طی دوره طولانی مدت به وجود آمده و ناشی از بارگذاری های جمعیتی، صنعتی و خدماتی در منطقه است.

مدیركل اداره محیط زیست استان تهران افزود: دولت برای مهار این بوی آزاردهنده ابتدا مسئولیت را به وزارت كشور سپرد و این وزارتخانه با استفاده از فرمانداری و استانداری پیگیری هایی انجام داد ولی متاسفانه نتیجه ای حاصل نشد. در دولت دوازدهم وظیفه مهار بوی آزاردهنده مسیر فرودگاه امام (ره) به سازمان محیط زیست محول شد و محیط زیست مسئولیت یافت تا بررسی كند كه این بو ناشی از چه كانون هایی در منطقه است.

كلانتری با اشاره به اینكه مهار بوی آزاردهنده مسیر فرودگاه در اولویت كاری سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت، اظهار نمود: این سازمان توانست ۲۸ كانون آلاینده در راه فرودگاه امام (ره) را شناسایی كند و مورد پایش قرار دهد. برخی واحدهای صنعتی ملزم به ایجاد تصفیه خانه و برخی واحدهای دیگر كه پساب زیادی داشتند، موفق به تاسیس تصفیه خانه شدند.

وی با اشاره به اینكه یك مشكل جدی در منطقه این است كه فاضلاب های انسانی و روان آب های شهری زیادی در بخش های غربی و جنوب غربی استان تهران در كانال ها و رودخانه ها رها است، اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری های زیادی با استفاده از وزارت نیرو و استانداری انجام داده و بازدیدهایی را به صورت مكرر از منطقه داشته است.

مدیركل اداره محیط زیست استان تهران افزود: با پیگیری های سازمان حفاظت محیط زیست، شركت آب و فاضلاب برای شهرستان اسلامشهر نیم مدول تصفیه خانه برای ۲۲ هزار نفر راه اندازی و افتتاح كرده است، این درحالی است كه این منطقه به سه مدول تصفیه خانه نیاز دارد ازاین رو نیاز است كه شركت آب و فاضلاب فوری تصفیه خانه های خویش را در حد ظرفیتی كه لازم است راه اندازی و افتتاح كند و پساب شهری شهرستان اسلامشهر و واوان دیگر بیشتر از این سرگردان نباشد.

كلانتری اضافه كرد: در شهرستان اسلامشهر و واوان ۶۰۰ هزار نفر و در بهارستان ۷۰۰ هزار نفر جمعیت داریم. این منطقه چون منبع پذیرنده ای مانند دریاچه ندارد پساب آن در جوی ها و كانال ها باقی می ماند و بوی نامطبوعی بوجود می آورد. سازمان برنامه و بودجه ردیف اعتباری مشخصی برای راه اندازی تصفیه خانه در این مناطق مختص كرده است ولی روند راه اندازی تصفیه خانه كند است و برای ما قابل قبول نیست. ما پیگیر هستیم كه هر چه سریعتر تصفیه خانه ها راه اندازی و فاضلابی كه در منطقه رها است، تصفیه شود.

مدیركل اداره حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه پروژه راه اندازی تصفیه خانه ها، پروژه های بزرگی هستند، اظهار نمود: امیدواریم تا سال آینده تصفیه خانه اسلامشهر و بهارستان راه اندازی شود. شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران ۵۰ درصد اعتبار خویش را به راه اندازی تصفیه خانه در این دو شهرستان مختص كرده است و امیدواریم كه هر چه سریعتر این اتفاق بیفتد.

وی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست دستگاه نظارتی است و اجرا باید توسط بخش های دیگر صورت بگیرد. شركت آب و فاضلاب باید پاسخگو باشد كه تا كی باید شاهد پساب سرگردان در نهرها و جوی ها باشیم؟ همینطور شهرداری درباره تلنبار پسماندها در سایت آرادكوه باید پاسخگو باشد.

مدیركل اداره محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه رها شدن فاضلاب انسانی و روان آب ها در منطقه مسیر فرودگاه از مشكلات اصلی است، اظهار نمود: متاسفانه سیستمی برای بازچرخانی و استفاده مجدد از آب نداریم و حتی پساب تصفیه شده ای كه از واحد صنعتی خارج می گردد به هدر می رود. حتما باید از پساب های تصفیه شده در مصرف های بعدی استفاده گردد و اگر در منطقه رها شود بطور قطع كانون آلودگی تولید می گردد.

كلانتری با اشاره به اینكه متولی پساب های تصفیه شده شركت آب منطقه ای است، اظهار داشت: هر پساب تصفیه شده یك منبع آب است ولی متاسفانه این پساب به جای استفاده مجدد رها می گردد. هم اكنون حدود ۷۰ درصد بوی نامطبوع واحدهای صنعتی، پسماندسوزی ها و واحدهای زغال گیری مهار شده است، همینطور ۲۲ كارگاه زغال گیری منهدم و پسماندسوزی ها تا حدود زیادی مهار شده اند.

وی در ادامه خاطرنشان كرد: تعداد زیادی از دامداری ها تصفیه خانه خویش را راه انداختند و تصفیه خانه كشتارگاه ها هم آماده است اما برخی واحدها بالقوه آلاینده هستند و بوی نامطبوع تولید می كنند. برای مثال گاوداری ها در هر صورت بوی نامطبوع خواهند داشت. مشكل این واحدها این است كه فواصل را رعایت نكرده و دیوار به دیوار اتوبان تولید شده اند.

كلانتری اضافه كرد: محیط زیست به دو كشتارگاه و یك گاوداری پیشنهاد داده است كه محل فعالیت خویش را تغییر دهند چون استقرار این واحدها مشكل دارد. اگر بخواهیم این بوی نامطبوع به صورت كامل قطع شود حتما باید این واحدها محل فعالیت خویش را تغییر دهند.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه با اشاره به اینكه وضعیت مدیریت پسماند در آرادكوه در شأن پایتخت نیست، خاطرنشان كرد: پسماندها باید از مبدأ تفكیك و به كود و كمپوست تبدیل شوند. سازمان حفاظت محیط زیست اصلا نمی تواند شرایط آرادكوه را بپذیرد. پیشنهاد ما به همكارانمان در شهرداری این است كه اگر می خواهند فعالیت خود در آرادكوه را ادامه دهند باید مدیریت پسماند را به درستی انجام دهند.

كلانتری در انتها اظهار داشت: هم اكنون برای رفع كامل بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام منتظر اقدامات شهرداری و شركت آب و فاضلاب هستیم تا آن ها بتوانند دو كانون اصلی یعنی روان آب ها و پسماندهای آرادكوه را مدیریت كنند.
1397/07/30
12:17:49
5.0 / 5
4341
تگهای خبر: آینده , بودجه , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس