نیازمند گفتگو درباره لزوم استانداردسازی كتاب كودك هستیم

نیازمند گفتگو درباره لزوم استانداردسازی كتاب كودك هستیم ال مور: تهران- دبیر بیست و ششمین دوره هفته كتاب در آغازین نشست «هم اندیشی بررسی لزوم تدوین مبانی استانداردسازی كتاب كودك» اظهار داشت: با برگزاری چنین نشست هایی می خواهیم تمامی سازمان های مربوط را برای لزوم یا عدم لزوم استانداردسازی وارد گفتگو و تعامل نماییم.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از اعلام روز یكشنبه از بیست و ششمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران، نیكنام حسینی پور، با اشاره به اینكه امیدوارم نتایج مثبتی در حوزه نشر كودك اتفاق بیفتد، افزود: به این دلیل عنوان استانداردسازی را انتخاب كرده ایم كه این كلمه سابقه بسیاری در تاریخ كشورهای اروپایی دارد و این كشورها به دنبال استانداردسازی در بخش ها و حوزه های مختلف بودند.
وی با اشاره به اینكه ایران در سال 1372 به سازمان جهانی بین المللی استاندارد كتاب «شابك» پیوست، بیان كرد: ما در حوزه كودك با معضلاتی روبرو می باشیم و به نظر می رسد كه در طراحی جلد، نور، نوع تصاویر و قطع كتاب باید دقت بیشتری شود و استانداردهایی داشته باشیم.
مدیرعامل خانه كتاب اشاره كرد: لزوم این جلسات این است كه ما به یك مفاهیم مشترك در حوزه كودك برسیم و نتیجه این جلسه منجر به این شود كه از ظرفیت های تمامی حوزه ها استفاده نمائیم چونكه برخی نهادهای در رابطه با این حوزه فعالیت‎ هایی در این زمینه دارند ولی متاسفانه به صورت مستقل و جزیره ای عمل كرده و با دیگر نهادها تعاملی ندارند و ما در این جلسات می خواهیم تمامی سازمان ها را برای لزوم یا عدم لزوم استانداردسازی با یكدیگر وارد گفتگو و تعامل نماییم.
حسینی پور اضافه كرد: روش ما همسان سازی نیست. در جامعه ای كه به این شكل عمل كند خلاقیت از بین می رود بویژه در حوزه كودك و نوجوان اگر فضای آزاد مهیا نباشد خلاقیت به خطر می افتد و امروزه با حضور و ظهور تكنولوژی ها، باید خلاقیت هایی نمایش بدهیم كه مفید و موثر واقع شود.

**تشخیص سره از ناسره با استانداردسازی كتاب كودك
در ادامه این جلسه حمیدرضا شاه آبادی، در آغازین جلسه «هم اندیشی لزوم یا عدم لزوم استانداردسازی در حوزه كودك» اظهار داشت: در ایران، سطح استقبال از كتاب در سنین پایین بسیار بالاست ولی هر چه سن مردم بالاتر می رود استقبال از كتاب ها كمتر میگردد. استقبال بالا در گروه سنی پایین سبب شده كه ناشران متعددی بتوانند در این عرصه فعالیت كنند تا آنجایی كه عناوین بسیار زیادی در كتاب های كودك و نوجوان نسبت به تعداد نویسنده، ناشر و مولف خوب وجود دارد.
شاه آبادی افزود: از طرفی دیگر، بی اطلاعی ناشران سبب شده است كه كتاب هایشان حتی از ممیزی هم رد شود ولی در سطح بسیار بالای كیفی قرار نگیرد.
مدیرعامل انتشارات مدرسه اشاره كرد: در كشورهای مختلف همچون كشور ما فهرست هایی از نهادهای معتبر منتشر میگردد كه وظیفه آنها نظارت بر كتاب هاست و كتاب هایی را سفارش می كنند كه مورد استفاده عموم مردم قرار بگیرد اما دو سوژه در مورد این فهرست ها وجود دارد اول اینكه؛ این فهرست ها در برگیرنده حجم زیاد تمامی كتاب هایی كه منتشر میگردد نیست و دوم؛ این فهرست ها براحتی در دسترس تمام مردم قرار نمی گیرد.
وی اشاره كرد: تصور من از این جلسه، انتشار موازینی تحت استاندارد حوزه كودك است كه بر این اساس نشانی به كتاب های مناسب داده شود كه نشان از شرایط خوب انتشار دارد و خواندن آن برای كودكان نه تنها ضرر ندارد بلكه مفید هم هست.
شاه آبادی اشاره كرد: با این هدف، ما به خوانندگان این امكان را می دهیم كه سره را از ناسره تشخیص بدهند همین طور بر طبق این استانداردها ناشران هم تلاش كنند كه این نشان را كسب كند و ما بتوانیم ارتقای كیفی را در كتاب ها داشته باشیم و كتاب های مناسب در حد سلیقه و نیاز مخاطبان منتشر نماییم. هدف ما استانداردسازی اختیاری است این كه چه كتابی با عنایت به اولویت های خانواده برای كودكان خوب است.
مدیرعامل انتشارات مدرسه درانتها تصریح كرد: اهتمام ما این است كه با برگزاری چنین نشست هایی نظرات كارشناسان را ستاندن و جهت راه اندازی این نهاد با كمك وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش نماییم. ما به استاندارد كتاب پیش از چاپ تاكید می نماییم كه اگر پیش از چاپ معیارهای مناسبی را داشته باشد موثر واقع شود و نشان برتر كتاب را دریافت كند.

** نگران سیطره نگاه دولتی هستم
مهدی حجوانی نویسنده كودك و نوجوان در این نشست اظهار داشت: من نگران سیطره نگاه دولتی هستم و با نظارت قبل از چاپ موافق نیستم. سانسور قبل از چاپ باید به نظارت سپس چاپ منتهی شود. من نگران این سوژه هستم كه جامعه دچار همسان سازی شده و تمام این موضوعات موجب كنترل و درانتها مانع زیباسازی شود.
وی اضافه كرد: اگر موافق استانداردسازی هستیم، باید استانداردسازی معقولی صورت بگیرد. اگر استاندارد در حالت توصیه، تشویق و دیگر مسائل باشد خوب است چونكه جشنواره های سالانه و دو سالانه باز خودشان در حال استانداردسازی هستند ما باید به جای تأسیس كارها و نهادهای جدید نهادهای بنیان شده دیگر را تقویت نماییم.

**استاندارد الزامی یا استاندارد اختیاری
سپس علی كاشفی خوانساری، سردبیر فصلنامه نقد كتاب كودك تاكید كرد: استاندارد ها دو دسته هستند؛ استانداردهای الزامی و استانداردهای اختیاری. مهم این است كه ما درباره كدام استاندارد در حوزه كودك صحبت می نماییم.
باید در حوزه كودك، نشانی تحت عنوان نشان منفی همانند نشان زرشك طلایی در سینما داشته باشیم تا كتاب های بد را در كنار كتاب خوب معرفی نماییم.
قانون استاندارد اگر الزامی باشد دیگر دلیلی بر تشكیل یك بروكراسی جدید نیست اما اگر استاندارد اختیاری است دو نهاد خانه كتاب و انتشارات مدرسه ضرورتی ندارد به این حوزه وارد شوند و جنبه مداخله گری پیدا كنند بلكه باید از نهادهای صنفی، مدنی و جشنواره های جدیدی از رصد كتاب خوب و بد حمایت كنند.

** دنبال موازی كاری نباشیم
سپس علی بوذری مدیرعامل انجمن تصویرگران اشاره كرد: چند درصد از ما می توانیم مطمئن باشیم كه تمامی كتاب ها مورد ارزیابی قرار می گیرد اگر دیگر نهادها در حال انجام این كار هستند چرا دیگر نهادها را باید دوباره تاسیس نماییم و به دنبال موازی كاری باشیم.
ما باید بتوانیم معیارهای مناسب و درستی را برای استاندارسازی كتاب ها انتخاب نماییم و توجه نهادهای مرتبط را به معیارهای مناسب جلب نماییم این موضوعات بسیار مهم تر از این است كه به دنبال تاسیس نهادهای جدید باشیم.
سپس جمیله سنجری نماینده شورای كتاب كودك افزود: در شورای كتاب كارگروه های بسیاری وجود دارد كه هر كارگروه برمبنای حوزه خود معیارهایی را برای سنجش كتاب ها به ما داده اند و ما بر طبق این معیارها كتاب ها را دسته بندی می نماییم كه این كار موجب هم افزایی میگردد ولی چون درآمدی ندارد نمی تواند فهرست ها را به شهرستان ها بفرستد.

** استانداردسازی سلیقه مخاطب را بالا می برد
مریم پورعزیز نماینده اداره كل منابع نهاد كتابخانه های عمومی كشور اشاره كرد: اگر حداقل كیفیت ها در قبل از چاپ كتاب در نظر گرفته شود سلیقه مخاطب بالا می رود و برای كودكان موثر است. بومی سازی فرهنگ ها، عدم رعایت قواعد نگارشی در كتاب ها و بحث گروه های سنی همچون موضوعاتی است كه اگر پیش از انتشار به آن توجه گردد بسیار موثر خواهد بود.
پس از آن هادی خورشاهیان نماینده اداره كتاب اشاره كرد: متاسفانه ما نویسنده و ناشر كاذب تولید كرده ایم كه عمده كتاب هایی را كه با استانداردها همخوانی ندارند را تولید می كنند و از آنها حمایت میگردد و تسهیلاتی در اختیار آنها قرار می گیرد.

** ادبیات كودك بشدت عمیق و مهم می باشد
اعظم بزرگی، مسئول كمیته بررسی و انتخاب كتاب كانون پرورش فكری كودك و نوجوان اضافه كرد: توزیع كتاب های كودك در استان ها بسیار آزار دیده و دچار بلا شده است كه باید راهكارهایی برای آن داشته باشیم. ادبیات كودك ادبیات تحقیر شده ای نیست و بشدت عمیق و مهم می باشد.
در كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان 12 كارگروه در حال فعالیت هستند كه كتاب های كودكان را سالیانه بررسی می كنند و لیستی از كتاب های برتر و مناسب منتشر می كنند.
سعید میر محمد صادق، معاون فرهنگی خانه كتاب درانتها اظهار داشت: من از نگاه مصرف كننده می خواهم نظرم را اعلام كنم. برای من كه یك مصرف كننده كتاب هستم، نشان كتاب از اعلام فهرستی كه به دست همگان هم نمی رسد مهم تر است. اگر تشكیل نهاد استانداردسازی كتاب كودك به نتیجه برسد و نشانی برای كتاب های مناسب با معیارهای قابل قبول تایید بشود ما باید از تمام ظرفیت های جامعه در كشور استفاده نمائیم وگرنه تمامی تلاش ها بیهوده است چون با آن نشان می توان مصرف جامعه را هدف دار كرد.
فراهنگ ** 1355 ** 1418


1397/08/27
23:38:42
5.0 / 5
4422
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس