نقشه بحران تخت جمشید تهیه میگردد

نقشه بحران تخت جمشید تهیه میگردد ال مور: تهران- مدیركل امور پایگاه های سازمان میراث فرهنگی می گوید: برای اولین بار نقشه بحران یكی از سایت های میراثی ایران (تخت جمشید) با همكاری و مشاركت كارشناسان موسسه عالی حفاظت رم نقشه تهیه میگردد.


«فرهاد عزیزی» روز چهارشنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا اظهار نمود: تابحال برای هیچیك از سایت ها و محوطه های تاریخی یا باستانی ایران نقشه جامع بحران تدوین نشده است.
وی اضافه كرد: نقشه بحران تخت جمشید به جهت تهدیدهای طبیعی و انسانی این میراث جهانی با كمك كارشناسان موسسه عالی حفاظت ایتالیا در دست تهیه است.
«حمید فدایی» مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید كه اخیرا این مسئولیت را بر عهده گرفته، به ایرنا می گوید: در حال تهیه نقشه بحران برای تخت جمشید و پاسارگاد هستیم كاری كه در كشورهای دیگر هم مرسوم می باشد و باید بسیار قبل از اینها انجام می شد.
وی اظهار داشت: تهیه نقشه مدیریت بحران، مقدماتی لازم دارد، بدین سان كه داده های جمع آوری شده باید پردازش شود و بتوانیم برای آنها طرح مدیریتی در نظر بگیریم.
فدایی افزود: هیات ایتالیایی كاملا تجارب این كار را دارند و آخرین فصل همكاری ما چندماه است شروع شده و تا سه سال ادامه خواهد داشت.
وی این تهدیدها را متاثر از عوامل محیطی مثل زلزله و سیل، بخشی بی مبالاتی ارگان ها و بخشی را بی توجهی بعضی از مردم دانست.

** خطر 7 هزار حلقه چاه غیرمجاز در كمین تخت جمشید
مدیر پایگاه تخت جمشید اظهار داشت: بحران آب یكی از جدی ترین بحران هایی است كه تبعات آن به صورت تَرَك هایی در زمین دشت تخت جمشید و پارسه دیده میگردد.
وی اضافه كرد: بنابر تحقیقاتی كه استادان زمین شناسی دانشگاه شیراز انجام دادند، تَرَك ها می توانند خطر بزرگی در اطراف و حریم های تخت جمشید باشند.
او اشاره كرد: در بررسی های ما حدود 15 هزار حلقه چاه در این دشت داریم كه نیمی از آنها غیرمجاز می باشد و نتیجه این ظلم به زمین، فرونشست ها، چاله ها و شكاف هایی است كه در این دشت دیده میگردد و وخامت به حدی است كه عمق برداشت آب از 10 یا 15 متری دو دهه پیش، به 300 متر رسیده است.
فدایی اضافه كرد: همه جای دنیا این مشكلات را مدیریت می كنند اما مدیریت ما اشكال دارد چونكه بهینه نكردن كشاورزی و الگوی كشت ما به ضعف مدیریت برمی گردد.
وی اظهار داشت: در سال 1395 مجوز حفر چاه، منوط به مجوز كارشناسان پایگاه شد اما اجرای این دستورالعمل چند ماه بیشتر نپایید و با فشارها لغو شد.
او اظهار نمود: دستگاه های دولتی مثل جهاد كشاورزی، منابع طبیعی و مجموعه استانداری باید پاسخگو باشند كه تابحال هیچ دلیل روشنی برای انجام ندادنش نیاورده اند و گمان می رود از نارضایتی كشاورزان نگرانند.
فدایی اظهار داشت: یكی از تهدیدها باز كه پژوهش بیشتری می طلبد وجود آلاینده هایی چون كارخانه های پتروشیمی است كه در مسافت نزدیك وجود دارند كه البته درباره بالفعل بودن تهدید آنان ارزیابی بیشتری صورت گیرد تا ابراز نظر دقیقی صورت گیرد.
مدیر پایگاه تخت جمشید دیگر تهدید متوجه پاسارگاد را وجود تیرهای برق برشمرد و اضافه كرد: در عرصه و حریم آرامگاه زمین های كشاورزی هست كه قبل از این سوختشان گازوییلی بوده ولی مدتی ست اینها با موتورهای برق برای تامین آب شرب و كشاورزی چاهشان تیرهایی كشیدند كه هم از نظر منظر به پاسارگاد لطمه زده و حریم را مخدوش كرده اند.
وی افزود: ارتفاع تیرها بلند است و ما از استانداری خواسته ایم به دستگاه های مرتبط ابلاغ كند تا برق به صورت زمینی انتقال یابد اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است.
او اظهار داشت: حفظ محوطه های ثبتی در استان معمولا به استاندار ابلاغ میگردد اما در مورد این محوطه های جهانی بالاترین مقامات دولت، مسئولیت و ظرفیت مداخله و ورود دارند چونكه وقتی محوطه جهانی در معرض خطری قرار می گیرد یونسكو از بالاترین مدیر آن دولت پاسخ می خواهد.
فراهنگ**3079** 1055


1397/08/30
14:50:23
5.0 / 5
4496
تگهای خبر: سایت , فرهنگ , مجوز , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس