مستند نبرد بیست ونهم تندیس بهترین مستند به دست آورد

مستند نبرد بیست ونهم تندیس بهترین مستند به دست آورد ال مور: بندرعباس- مستند تلویزیونی «نبرد بیست ونهم» از تازه های صداوسیمای مركز خلیج فارس در دومین جشنواره تلویزیونی مستند در بخش فیلم تندیس بهترین مستند را به دست آورد.


به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی صدا و سیمای مركز خلیج فارس، «نبرد بیست ونهم» در این دوره از جشنواره تلویزیونی مستند، تندیس، برگ زرین جشنواره، دیپلم افتخار، هدیه نقدی 100 میلیون ریال و هدیه 400 میلیون ریالی پشتیبانی از تولید فیلم در بخش بلند را به خود اختصاص داد.
این مستند به تهیه كنندگی و كارگردانی مهرداد حق شناس با نگاهی ویژه نخستین فیلم مستند بلندی است كه حماسه آفرینی شهیدان اسدالله رییسی و دارا در عملیات سال 67 و در جریان مبارزه با جنایتكاران و متجاوزان امریكایی در خلیج فارس است.
«نبرد بیست ونهم» به روایت جزئیات این واقعه از زبان شاهدان عینی، افرادی كه در این عملیات شركت داشتند و هم چنین نزدیكان 2 شهیدان رییسی و دارا پرداخته است.
این مستند تلویزیونی قبل از این هم موفق به حضور درد و جشنواره داخلی و بین المللی شده بود.
شهید اسدالله رییسی متولد سال 1324 كه در 29 فروردین سال 67 بعد از چند ساعت نبرد مستقیم با آمریكایی ها در خلیج فارس به شهادت رسیدند.
شهید اسحق دارا هم متولد 1345 روستای گیشان از توابع بندرعباس است كه در كنار شهید رییسی در مقابل آمریكایی ها ایستادگی كرد و پیكرش در خلیج فارس ماند.
وی در عملیات والفجر 4 در دوران دفاع مقدس هم به درجه جانبازی رسیده بود.
29 فروردین مصادف است با سالروز رویارویی مستقیم و نابرابر ناوجوشن و ناوشكن های سهند و سبلان در برابر ناوگان استكبار جهانی كه در 29 فروردین سال 1367 با رشادت شهیدانی چون رییسی و دارا هیمنه دشمنان شكسته شد.
در این نبرد كه ناوچه های جوشن و سهند در درگیری با ناوگان آمریكا توسط بمب های لیزری از طریق دور هدف قرار گرفته بود، منهدم و غرق شدند، هم چنین در این عملیات به ناوچه سبلان و یك فروند هواپیمای اف 14 خساراتی وارد شد یك فروند هلی كوپتر آمریكایی در این درگیری سقوط كرد.
در عملیات نبرد با آمریكا در 29 اسفند 1367 كه به دنبال انهدام سكوهای نفتی نصر و سلمان از جانب آمریكایی ها با گلوله و موشك صورت گرفت، در جهت شناسایی هدف ثابت و متحرك و اجرای عملیات مقابله به مثل و وارد كردن ضربه محكم به آمریكا و متحدانش در منطقه خلیج فارس انجام شد.
در این عملیات، شهیدان اسحاق دارا و اسدالله رییسی به سمت سكوها حركت كردند اما با ظاهر شدن دو جنگنده آمریكایی و با احتمال قوی كه این هواپیما قصد شناسایی و انهدام قایق تندرو را دارد دستور دادم كه قایق ها آرایش بگیرند و در مواضع پدافندی وظایف خویش را انجام دهند.
حجم سنگین آتش قایق های سپاه به حدی بود كه لحظاتی بعد یك هلی كوپتر آمریكایی سقوط كرد. پس از آن یك هواپیما آغاز به بمباران قایق های سپاه كرد و قایق های براتی، مسوول عملیات سپاه ابوموسی در سال 67 و شهیدان دارا و رییسی با بمب لیزری مورد هدف قرار گرفتند.
سرانجام شهید دارا به صورت مستقیم مورد هدف جنگنده های آمریكایی قرار گرفت و به دریا پرت شد و شهید رییسی هم به شهادت رسید.
جستجو برای پیدا كردن جنازه شهید دارا پس از دو روز در خلیج فارس بی فایده بود و پیكر این شهید برای همیشه در دریای خلیج فارس باقی ماند.
9887 /6048


1397/09/03
15:18:33
5.0 / 5
4724
تگهای خبر: تولید , جشن , جشنواره , هدیه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران عزیز ال مور در مورد این پست
نظر شما در مورد این مطلب ال مور
نام:
ایمیل:
نظر شما:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
almor.ir - حقوق سایت ال مور محفوظ و متعلق به مالک ال مور است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس