یك روزنامه نگار باسابقه:

مدیر شبكه نسیم نباید توبیخ می شد، اخبار سیل امسال غریبانه منتشر گردید

مدیر شبكه نسیم نباید توبیخ می شد، اخبار سیل امسال غریبانه منتشر گردید به گزارش ال مور یك روزنامه نگار باسابقه درباره عملكرد رسانه های رسمی بعد از گذشت حدود یك ماه از حادثه سیل در شهرهای مختلف كشور، اظهار داشت: جای گزارش های میدانی در مناطق سیل زده بسیار خالی است و این وظیفه رسانه است كه گزارش میدانی تهیه نماید.


بهروز بهزادی - رئیس شورای سیاست گذاری روزنامه «اعتماد» - در گفت وگویی با ایسنا درباره ی عملكرد رسانه ها در قبال حادثه سیل شهرهای مختلف كشور بیان كرد: عملكرد رسانه های رسمی یكی از مهمترین عملكردهاست. امسال در زمان حادثه سیل به علت ایام نوروز، اغلب رسانه های ما تعطیل بودند. این تعطیلی رسانه های كاغذی كه مردم به آنها اعتقاد داشتند و از تیراژ بالایی برخوردار بودند، حتی سبب سردرگمی مطبوعات اینترنتی شد كه به كاغذ و چاپ نیاز نداشت؛ ازاین رو اخبار سیل امسال در یك وضع غریبانه در رسانه ها منتشر گردید.
او افزود: البته صداوسیما در این حادثه تلاش كرد به وظیفه ذاتی خود عمل كند چون در گذشته راه را كج رفته بود، نتوانست. هم اكنون رسانه ها ماندند و حادثه ای كه نتوانستند از لحاظ كاری مدیریت كنند. مردم از عملكرد رسانه ها در این حادثه ناراضی بودند چون رسانه ای نبود كه با مردم صحبت كند و ابعاد بزرگ سیل را در مناطق مختلف كشور برای مردم بازگو كند و بگوید هر دولتی نمی تواند این حادثه را مدیریت كند و به كمك مردم بیاید؛ به هر حال سیل با مقیاس بزرگی در چند استان كشور آمده و همه را غافلگیر كرده بود.
این روزنامه نگار باسابقه اظهار نمود: رسانه ها می توانستند به مردم خط بدهند كه در زمان سیل چه كاری انجام دهند چراكه اغلب آنها هم اكنون در فضای مجازی هم مشغول فعالیت هستند. رسانه ها هم اكنون نه تنها كشوری، بلكه بین المللی شده اند.
بهزادی با اشاره به وظیفه رسانه ها بعد از حادثه سیل اظهار داشت: هم اكنون وظیفه رسانه ها این است كه به مناطق سیل زده بروند و مشكلات آنها را تشخیص دهند؛ البته دولت و مسؤولان هم این كار را انجام می دهند اما رسانه ها می توانند پیشنهادهایی دهند چون با اغلب مردم صحبت می كنند. متأسفانه رسانه های ما در كشور ضعیف هستند كه ناشی از عملكرد حاكمیت بوده است و سبب شده رسانه ها بنیه نداشته باشند كه به شهرهای مختلف نیرو بفرستند تا گزارش تحلیلی تهیه كنند.

او با تاكید بر اینكه وظیفه رسانه ها هم اكنون بسیار اهمیت دارد و باید گروه هایی را برای تهیه گزارش میدانی به مناطق سیل زده بفرستند، افزود: در این گزارش ها باید بررسی كرد كه چرا سیل آمد و چرا خانه ها خراب شد؟ این گزارش ها به حاكمیت خط می دهد كه آقای شهردار را آگاه كند تا به برخی قسمت های شهر مجوز ساخت و ساز ندهد چونكه مسیل است. دروازه قرآن شیراز هم مسیل بوده و به علت اینكه در راه مسیل سازندگی كرده ایم این صورت گرفت.
این روزنامه نگار باسابقه افزود: رسانه ها از نظر حرفه ای و مالی بنیه ای ندارند كه كار كنند و این مساله هم ناشی از این است كه مردم را در طول سال ها به رسانه بی اعتماد كرده ایم. همینطور تا حدی تسلیم شدن رسانه در مقابل موج سانسور، زیاده خواهی حاكمیت و فشاری كه بر رسانه وارد می شود سبب شده است مردم به این نتیجه برسند كه رسانه ها مطلبی ندارند و درست نمی نویسند و این پندار سبب شده رسانه ها تیراژ خویش را از دست دهند و نتوانند وظیفه اصلی خویش را انجام دهند.

بهزادی در پاسخ به این پرسش كه انتقاد مهران مدیری نسبت به عملكرد مسؤولان در قبال سیل باورپذیر بوده است؟ اظهار داشت: من معتقدم مدیر شبكه نسیم نباید توبیخ می شد گرچه مهران مدیری تند انتقاد نمود اما آقایان باید بدانند به جهت اینكه در این مملكت آزادی رسانه پا بگیرد، مقداری سعه صدر داشته باشند و همه جای دنیا این انتقادات وجود دارد. به نظرم مهران مدیری مقداری طنز صحبت كرد و باید عادت نماییم كه طنز را بپذیریم؛ البته اگر حرف مستقیمی در یك برنامه زده شود باید برخورد كرد. ما مشكلمان در این مملكت این است كه خیلی از مسائل را نمی پذیریم و سعه صدر نداریم؛ برای مثال زمانی كه یك فیلم و سریال درباره شغل خاصی صحبت می كند، آن صنف اعتصاب می كنند و این مساله نشان داده است كه تحمل آزادی رسانه در كشورمان وجود ندارد.1398/01/23
13:26:13
5.0 / 5
4924
تگهای خبر: اینترنت , زندگی , ساخت , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس